Як звільнитися з ЗСУ - поради адвоката / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Мобілізація військовозобов'язаних чоловіків в Україні відбувається силами співробітників ТЦК і СП, незважаючи на те що представники цієї структури взагалі не мають ловити ухилянтів. Багато чоловіків від 25 до 60 років потрапляють в армію не за власним бажанням - доказом цього стали численні інциденти з ТЦК. На один із таких випадків відреагував мер Харкова Ігор Терехов, дізнавшись, що співробітник ТЦК побив вчителя, хоча в нього була бронь, і опору цивільна людина не чинила.

Безперервна "бусифікація" народжує в головах новоспечених військових думку про те, як можна звільнитися з армії, щоб не потрапити під СЗЧ. Про те, яким шляхом можна це зробити законно - далі в матеріалі.

Хто може звільнитися з армії у воєнний час

Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" чітко регламентує норму про те, кому і коли можна звільнитися з армії. Законні підстави перераховані в другому пункті четвертої частини 26 статті:

Відео дня
  • за станом здоров'я;
  • після звільнення з полону, якщо тільки військовослужбовець не захотів служити далі;
  • у разі скорочення штату і неможливості використання таких військовослужбовців в армії (актуально для генералів).

Колишній депутат Київоблради, адвокат Роман Сімутін у коментарі УНІАН пояснив, за якими статтями можна звільнитися з армії та які підстави використовуються найчастіше. За його словами, зараз мобілізовані залишають лави ЗСУ, якщо вони:

  • досягли максимального віку перебування на службі в армії (на даний момент це 60 років);
  • мають висновок від ВЛК про непридатність до служби або про непридатність із повторним оглядом через півроку-рік;
  • мають статус особи з інвалідністю;
  • позбавлені волі або мають обмеження волі за вироком суду внаслідок скоєння тяжких правопорушень;
  • повинні доглядати за дружиною або дитиною, у яких є група інвалідності;
  • мають тьох або більше дітей.

Адвокат каже, що інших можливостей, окрім як звільнитися за станом здоров'я з армії або з іншої причини, однієї з перерахованих вище, немає. Демобілізація можлива тільки після закінчення воєнного стану, а за власним бажанням звільнення з лав ЗСУ не передбачено.

Як звільнитися з армії - покрокова інструкція

Сімутін озвучив чіткий алгоритм, як можна звільнитися з армії за законом і без проблем. За його словами, спочатку потрібно зібрати документи, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на звільнення зі служби, у кожному випадку йдеться про різні папери. 

Потім особі потрібно подати рапорт про звільнення з військової служби на ім’я командира своєї частини. Після цього людина має чекати на рішення військового командування. Відповідно до закону "Про звернення громадян", державні органи мають розглядати будь-який документ та надавати відповіді упродовж 30 днів.

Якщо громадянину дозволили звільнитися зі служби, він має здати речі за обхідним листком та може покинути лави армії. У тому разі, якщо людині безпідставно відмовили у звільненні від служби, можна оскаржувати рішення у суді. Подавати позов до суду можна навіть після того, як через 30 днів не було отримано відповідь на рапорт – у такому разі оскаржуються безвідповідальні дії.

довідка
Роман Сімутін
Роман Сімутін
Адвокат

Роман Сімутін з 1994 по 2003 рік служив у слідчих підрозділах, а у 2000-2003 роки - займався розслідуванням злочинів у сфері економіки. 

Депутат двох скликань: Броварської та Київської обласної рад у 2010 - 2020 роки. Зараз займається адвокатською практикою.

Вас також можуть зацікавити новини: