США дозволили використання американської зброї, переданої Україні, бійцями Національної гвардії 12-ї бригади спеціального призначення "Азов". Тепер ця бригада матиме доступ до військової допомоги США, як і будь-який інший підрозділ Сил оборони України.

Заборону передбачав так званий Закон Ліхі (названий на честь колишнього сенатора США Патріка Ліхі, який його написав). Цим документом іноземним підрозділам, що скоїли серйозні порушення прав людини, не дозволяється отримувати американську військову допомогу. Однак це були абсолютно неадекватні обмеження, застосовані на той момент (майже десять років тому) через позицію російської влади та (частково) деяких українських політичних сил, які до широкомасштабного вторгнення  "розганяли" неправдиві та обвинувальні тези щодо "Азову".

Але те, що значна частина "азовців" перебувають в полоні у РФ, адже вони брали участь в обороні Маріуполя, врешті призвело до скасування заборони.

Відео дня

Чому це не було зроблено раніше? Бо цьому питанню приділялося менше уваги. Існувала думка, що, можливо, ще не наступив зручний момент, щоб це питання підіймати. Зараз же "Азов" порушив це питання й отримав політичну підтримку – рішення було ухвалено без жодних аргументів проти.

Це рішення США, в першу чергу, важливий політичний крок, бо накладені майже десять років тому обмеження були абсолютно маніпулятивні.

Вони базувалися на інформації, яку, в тому числі в американських ЗМІ, активно розповсюджували росіяни: мовляв, в "Азові" нібито служать якісь нацисти, антисеміти. Ці розповіді росіян дуже довго намагалися спростувати і депутати Верховної Ради, і громадські організації. Тож зараз йдеться про торжество справедливості.

Зняття заборони сприятиме суттєвому покращенню рівня військового забезпечення "Азову", в тому числі  важкою та легкою бронетехнікою – того, що раніше вони отримували виключно з запасів України. Адже, попри те, що в ЄС не вводили обмежень, які б стосувалися конкретних військових частин, у європейських партнерів могли бути якісь застереження через заборону від США. Тож "Азову" багато чого просто не передавали, намагаючись слідувати в межах цієї заборони, навіть коли мова йшла не про американську зброю.

Тепер, коли ця заборона знята, "азовці" можуть отримувати що завгодно – у них відкриваються кращі перспективи. В "Азові" надзвичайно якісно підготовлений особовий склад, тепер він ще й матиме зброю, яка йому була потрібна. Плюс, скасування заборони на передачу американської зброї "Азову", теоретично, відкриває можливість для військових навчань бійців підрозділу в США.  Якщо у них буде таке бажання, то вони зможуть цим скористатися.

Таке рішення США - це ще й елемент тролінгу Росії. Адже це остаточно руйнує міф Росії про якісь нацистські батальйони в Україні. І хоча росіяни останні роки особливо не намагалися підживлювати цей міф на Заході (вони його активно "крутять" лише всередині РФ), реакція Росії буде очікувана – істерика, чергові розповіді про "підтримку нацистів" американцями, які, власне, "фінансують нащадків Гітлера". Але тут нічого нового… Ніяких проблем в дипломатичному плані немає.

І ще один, дуже важливий для нас момент, який варто було б підсвітити зокрема на дипломатичному рівні – показати, як працює російська спеціальна інформаційно-психологічна операція (ІПСО) і як з цим треба боротися.

Ігор Рейтерович, кандидат політичних наук, політолог