Stalker 5.0 - це дешевий дрон у тому сенсі, що він використовує навісний двигун, розповів Світан / колаж УНІАН

У чому відмінність Stalker 5.0 від уже використовуваних нашими Силами оборони морських дронів? Яка в нас взагалі ситуація з цими БпЛА?

Це дрон іншого типу. У нас є три основні дрони, які працюють на велику дальність. Magura V5 - це дрон ГУР МО, його дальність 800 км. Це дорогий БпЛА. Його завдання - нанесення ураження противнику, там закладається півтонни вибухівки. Тобто, основне завдання - ударний дрон. Він сам по собі є дроном-камікадзе. До того ж, уже Magura можуть нести ракети Р-73.

Також є два дрони СБУ. Перший - Sea Baby ("Морський малюк"). Ми їх бачили. Він приблизно, як Magura, трохи більший. Його дальність іноді до 1000 км. Другий - "Мамай". Це теж ударний дрон, його дальність - 1000 км. І він може нести боєголовку вагою 1000 кг. Тобто, це серйозні ударні дрони.

Відео дня

Що ж стосується Stalker 5.0 - це дешевий дрон у тому сенсі, що він використовує навісний двигун, який може його на певну дальність вивозити, але не велику. Безпілотник оснащений системою відеозв'язку та управління на основі Starlink. У нього є платформа для додаткових навісів, але поки вона ще не використовується. Але основне завдання цього дрона - доставка. Це як вантажівка, транспортник. Його завдання - доставка амуніції нашому морському десанту, який перебуває, припустимо, на островах, на лівому березі Херсонської області, під час висадки у Криму. Тобто, цей безпілотник - більше транспортник, ніж ударний дрон. Він може використовуватися і як ударний дрон, але не так ефективно. Це не Magura або Sea Baby, Stalker 5.0 - інший тип. Транспортник - його основне завдання.

На дроні Stalker навісний двигун, а не вбудований, як на Magura V5. Це полегшує модифікації, а також дає змогу збирати безпілотники на цивільних комплектуючих без істотних змін. Дальність - 600 км. А що стосується бойової частини? Він сильно згаданим БпЛА програє?

Там бойова частина всього 150 кілограм. Це замало для нанесення серйозного ураження. Бойова частина, це коли замість вантажного відсіку буде закладена вибухівка, тоді його для ударів можна використовувати. Але оптимальний варіант - використовувати Stalker як вантажівку. До того ж, дуже багато амуніції потрібно перекидати на лівий берег, на острови або коли будемо заходити в Крим. Це човниковий тип безпілотника - сходив, розвантажився, повернувся назад. Спочатку, він призначений якраз для цих завдань - підтримки військ. Вантажівка передбачає посадку на водну гладь. І до речі, навісний двигун більше призначений саме для вантажного механізму, а не для бойового. Але і як бойовий його теж можна використовувати. Ударні ж дрони є глісерними, вони ковзають над поверхнею.

Українські інженери презентували новий морський дрон Stalker 5.0 / фото "Думська"

Бійці ГУР за допомогою Magura знищили російський корабель "Сергій Котов". Якщо Stalker все ж таки оснастити вибухівкою, а не вантажем і використовувати для нанесення ударів, то які цілі, наприклад, він зможе ліквідувати?

Якщо говорити про таку ціль, як "Сергій Котов", він міг би корабель пошкодити, але ліквідувати ні. Реальна бойова частина для того, щоб затопити або серйозно пошкодити кораблі супротивника, має бути від півтонни і більше. Якщо менше півтонни - це дуже проблематично.

З появою Stalker можна говорити про посилення наших сил у морі?

Звичайно. Це давно очікуваний механізм, який працюватиме на коротких дистанціях. Він дуже сильно допоможе нашим військам. Плюс, дуже важлива його дешевизна. За ціною одного Magura можна зробити п'ять Stalker. Цей БпЛА - серйозне посилення. До того ж, нам зараз краще мати більше дронів дешевих, але у великій кількості. Потрібно створити, так званий, "москітний флот". Тому що росіяни використовують противодроновий захист, і поки вони за кількома ганятимуться, частина безпілотників зможе пройти і виконати бойове завдання. Тому нам потрібно багато дронів. Stalker потрібно поставити на промислове виробництво. Нам потрібен "москітний флот". Тому цей дрон - давно очікуваний і серйозний крок. З таких БпЛА треба було починати.

Що стосується наших морських дорнів загалом, на першому місці зараз який?

Sea Baby на даний момент. Він до Новоросійська може дійти. І "Мамай" може нести до 1000 кг вибухівки. Якщо враховувати роботу по Криму, то - Magura. У кожного дрона свій бойовий радіус і доцільність використання.

Вас також можуть зацікавити новини: