National Interest: Росія хоче, щоб її танки стріляли сумнівними снарядами з ураном

Такі боєприпаси більш ефективно пробивають броню сучасних танків, але за історію війн вони заробили погану славу через радіоактивність.

Збіднений уран надзвичайно твердий. Тож снаряди з ним дозволяють пробивати навіть дуже товсту броню. Втім, багато хто вважає, що такі боєприпаси випромінюють хоч і не велику, але радіацію, що робить їх мініатюрними нейтронними бомбами.

Про це пише National Interest, додаючи, що такими урановими снарядами Росія хоче озброїти свої танки. Подібні боєприпаси США використовували в Іраку, Афганістані і Сирії.

В російському Міноборони оголосили, що уранові снаряди будуть заряджати в гармати Т-80ВБМ. Модернізована модель танка отримала «покращений стабілізатор і механізм перезарядки для бронебійних снарядів 3БМ59 «Свинець-1» і 3БМ60 «Свинець-2». У першого з них ядро з карбіду, а в другого – збіднений уран. З 2016 року ходили чутки, що Росія займалася масовим виробництвом «Свинець-2» впродовж останніх років, плануючи замінити ними звичайні танкові боєприпаси.

Читайте такожNational Interest: США використали досвід України у розробці артилерії для переваги над Росією

Видання зауважує, що це не перший урановий снаряд в арсеналі Росії. 3БМ-32 «Вант» був розроблений для 125-міліметрових танкових гармат ще в часи СРСР. І його ядро теж було з урану. Однак, нові снаряди значно довші приблизно на 80%. Це може значно підвищити проникну силу боєприпасів. Проблема в тому, що 3БМ-32 був неефективним проти захисту і броні сучасних танків, зокрема у американських M-1 Abrams й ізраїльських Merkava. Навіть дизайн російського 3БМ-42 був дуже відсталим. Оскільки в ньому використовувалася сталь, яка не дуже ефективно пробивала важку броню.

В США 120-міліметрові снаряди з урановим ядром використовуються для стрільби з танків M-1 Abrams, а також 30-міліметрові снаряди для протитанкових штурмовиків A-10 Warthog. Іронія ще й в тому, що у Abrams використовують пластини збідненого урану в броні, щоб захистити танк від протитанкових ракет.

У Збройних силах США наголошують на безпечності уранових боєприпасів. Мовляв, якщо після вибуху снаряда його уламки не застрягнуть в тілі солдатів, то радіоактивне зараження для них буде мізерно малим і не становитиме загрози. А от якщо осколки все ж опинилися в тілі, тоді це проблема. Але лише якщо їх багато.

Читайте такожBusiness Insider: Названо місце, де може початися війна Росії проти НАТО

Однак, в Адміністрації ветеранів США все ж визнали шкоду для здоров’я солдатів від уранових снарядів. Зокрема, це показав досвід учасників операції «Буря в пустелі», де такі боєприпаси були використані проти танків Іраку. Пентагон обіцяв, що таку зброю не будуть застосовувати в Сирії. Однак, в 2015 році виявилося, що американські військові здійснили тисячі уранових пострілів. Кілька міжнародних організацій виступають за заборону таких боєприпасів. Чи послухає їх Росія, - це вже інше питання.