Ілюстрація / REUTERS

Ще в березні 2019 року ВПС США відправили п'ять стратегічних бомбардувальників B-52 з бази "Бакрсдейл" в штаті Луїзіана на територію Великої Британії. Деякі з цих літаків виконали маневри, в ході яких вони імітували ядерний удар по території Росії.

Як пише National Interest, американські операції відображають російські симуляції нападів з повітря. Впродовж останніх років російські винищувачі стали посилено випробовувати повітряний простір НАТО й союзників, час від часу виконуючи дії, які відповідають процесу скидання ядерних бомб.

США відправляли свої B-52 на авіабазу королівських ВПС Великої Британії в містечку Ферфорд.

"Відправка стратегічних бомбардувальників у Британію допомагає підготувати базу "Ферфорд" як місце передового розгортання ВМС США в Європі", - пояснили американські військові.

Читайте такожThe Guardian: Армія США імітувала «обмежену» ядерну битву проти Росії під час навчань

"Розгортання цих літаків також включає проведення об'єднаних і союзних тренувань в театрі Європейського командування армії США для покращення взаємодії з бомбардувальниками. Навчання з партнерами, союзними країнами й іншими підрозділами ВПС США роблять внесок в нашу готовність й дозволяє нам збудувати міцні стратегічні відносини, необхідні для протистояння широкому спектру глобальних викликів", - зауважили в ВПС США.

National Interest зауважує, що в цих поясненнях американські військові не згадали про ще одну місію B-52, саме відпрацювати ядерні атаки по Росії. Щонайменше два таких літака, які відправили у Велику Британію, були моделями, здатними нести ядерну зброю. Їх можна розпізнати за спеціальною позначкою, яку ВПС США додали, щоб виконати вимоги угоди "Про скорочення наступальних озброєнь" від 2010 року, яка обмежує кількість американських і російських систем запуску ядерної зброї.

Аналітик Стівен Воткінс зауважує, що саме неядерна версія B-52 з серійним номером 60-0024 першою виконала маневри з імітації ядерної атаки за допомогою крилатих ракет. Її ціллю, на його думку, була Калінінградська область. Маневри були виконані 14 березня 2019 року.

"Boeing B-52H 60-0024 ВПС США вилетів з авіабази "Барксдейл" 14 березня 2019 року о 01:30 за Гринвічом, пролетів над Канадою й виконав імітацію ядерного удару за допомогою крилатих ракет по Російській Федерації, розвернувшись лише за 60 морських миль від російського повітряного простору. Після цього він приземлився на базі "Ферфорд" у Великій Британії о 13:32 за Гринвічом", - сказав Воткінс.

Читайте такожMilitary Times: США перекинули в Європу стелс-бомбардувальники B-2

28 березня того ж року п'ять B-52 приєдналися до пари F-16М  й одного двомісного F-16BM Королівських ВПС Норвегії для виконання завдання в Норвезькому морі.

"Це розгортання, вочевидь, повинно було стати сигналом про стратегічні військові можливості США для американських суперників серед "великих держав", зокрема для Росії", - вважає експерт Джозеф Тревітік.

"Хоч ВПС США регулярно відправляли невеликі групи B-52 у Велику Британію для проведення навчань по всій Європі, розміщення одразу шести бомбардувальників - це найбільше таке розгортання в регіоні з часів вторгнення в Ірак у 2003 році. На початку того конфлікту 20 B-52 виконували ударні місії з бази у Великій Британії", - додав він.

National Interest наголошує, що Росія влаштовує аналогічні маневри. 11 російських бомбардувальників Су-24 ще на початку 2018 року провели імітацію атаки по радарах в Норвегії. Про це розповів директор норвезької розвідки генерал Мортен Хага Лунде. В травні того ж року 17 російських військових літаків імітували атаку з повітря проти британського ескадреного міноносця HBS Duncan в Чорному морі. А на рік раніше, в березні 2017-го, 9 російських бойових літаків влаштували новий рейд на норвезьку військову базу. Через три місяці після того, в березні 2017-го, 12 російських військових літаків імітували атаку проти групи кораблів НАТО в водах Норвегії.

Читайте такожРосійські бомбардувальники Ту-160 хочуть озброїти гіперзвуковими ракетами

Винищувачі НАТО й союзників постійно перехоплюють російські літаки, які імітують напад. ВПС Росії не перехопили американський B-52 під час фальшивого "удару" по Калінінграду в 2019-му році. Однак, вони зробили це, коли B-52 з серійним номером 60-0024 й інші літаки цього класу повторювали цей маневр через кілька днів після першої американської імітації - 20 березня.

Москва швидко відповіла на такі дії. 29 березня 2019 року два російських Ту-160, здатних нести ядерні бомби, пролетіли над Північним морем в напрямку Великої Британії. Королівські ВПС перехопили їх.

Така дуель фальшивих ядерних атак непокоїть експерта Федерації американських вчених Ганса Крістенсена.

"Якщо ви пропустили всі ознаки початку нової Холодної війни, це повинно змусити вас прокинутися", - сказав він.