Війна дронів: полковник британської армії вважає, що ще зарано списувати танки з рахунків

Танки можуть стати командними центрами бою, якщо буде знайдено спосіб захистити їх від дронів.

Хоча поля боїв в Україні та навчання НАТО показали вразливість бронетехніки перед безпілотниками, майбутнє важких машин ще не визначено остаточно. Про це в статті для The Telegraph написав полковник Хеміш де Бреттон-Гордон, який командував 1-м Королівським танковим полком Великої Британії.

Він відзначив особливість танкового бою, яка посилюється з розвитком технічної сторони: ці складні машини вимагають постійного обслуговування, зокрема в безпосередній близькості від фронту. Це зумовлює й зростання витрат на підрозділи.

При цьому, на його думку, танки повинні продовжувати еволюціонувати, стаючи все більш технологічними. Згодом, вважає полковник, вони стануть центрами бою, пересувними командними вузлами.

За оцінками, у майбутніх боях до 80 відсотків бойової ефективності забезпечуватимуть безпілотники та інші роботизовані системи. А 20 відсотків – традиційні платформи, такі як танки Challenger 3 або Ajax, а також ударні вертольоти.

"На полі бою майбутнього будуть використовуватися роботизовані бойові машини. Тому Challenger 3 повинен функціонувати як командний вузол ширшої цифрової бойової системи, керуючи сімейством безпілотників та автономних платформ, що підвищують як його бойову ефективність, так і живучість", – пише він, відзначаючи таку тенденцію в британській армії: за останні майже 40 років кількість танків скоротилася з 700 до 148.

Він каже, що окремі епізоди навчань, під час яких піхотинцям вдалося знищити танк, не є показовими: "Танки завжди були вразливими під час дій без підтримки піхоти. Танки повинні бути захищені піхотою. Сьогодні вони також повинні бути захищені дронами, і від них має бути забезпечена оборона".

Однак він згоден з тим, що епоха масованих бронетанкових формувань, укомплектованих виключно солдатами, добігає кінця. А на зміну їй прийде менша кількість високоефективних, об'єднаних цифровими технологіями платформ, які будуть командувати на полі бою, де безпілотники та автономні системи становитимуть переважну частину бойової потужності.

При цьому, нагадав він, у Великій Британії незабаром мають опублікувати план інвестицій в оборону. І він закликає забезпечити фінансування танкових військ, щоб зберегти їхній потенціал для стримування. На його думку, "скорочення можливостей країни щодо ведення маневреної бронетанкової війни підірвало б один із фундаментальних стовпів наземного бою".

Як дрони змінили застосування танків на фронті

Нагадаємо, що у багатьох українських танкових екіпажів вже довгий час не було бойових виїздів, оскільки це неможливо через загрозу ураження дронами. Деякі танки використовують як артилерію. При цьому вони стріляють із закритих позицій. Таке застосування дозволяє використовувати додаткові переваги танків.

За оцінками українських військових, з початку повномасштабного вторгнення Росія втратила майже 12 тисяч танків і понад 24 тисячі одиниць бронетехніки. Значна частина цих втрат була завдана саме дронами, протитанковими ракетами та мінами. У НАТО не виключають, що у зв'язку з такою ситуацією на полі бою підхід до боїв буде переглянуто.

Вас також можуть зацікавити новини: