этот материал доступен на русском

Foreign Policy: Нове покоління терористів прийде з екс-СРСР

15:28, 04 січня 2019
Світ
1621 0
Чеченські бойовики в складі "Ісламської держави" / Скриншот видео

Західне розуміння ісламського тероризму дуже застаріло, і це небезпечно. Десятиліттями чиновники були зосереджені на атаках, які організовували вихідці з Близького Сходу.

Сьогодні, однак, реальна загроза надходить з територій, розташованих східніше. В колишніх республіках СРСР і за їхніми межами бойовики, які раніше створювали локальні проблеми, все більше звертають увагу на Захід. Вони - загроза, за якою варто стежити в 2019 році, пише Foreign Policy.

Читайте такожПотік іноземних бойовиків-терористів до Іраку, Лівії та Сирії призупинився - ООН

Впродовж певного часу близькосхідна терористична загроза поступово скорочувалася. Навіть під час війни проти "Ісламської держави" російськомовні бойовики з пострадянських країн вже скоювали численні атаки на Заході. Здебільшого це були одиночні теракти. Приміром, в 2017 році вантажівки чавили пішоходів у Нью-Йорку і Стокгольмі. В обох випадках за кермом сиділи вихідці з Узбекистану. Але були і більш складні сплановані атаки. В 2016 році терорист-самогубець з Росії влаштував вибух у Стамбулі. А в 2017 році в цьому ж турецькому місті узбек напав на нічний клуб.

Існує кілька причин для того, щоб антизахідний тероризм з пострадянського простору став інтенсивнішим. Перш за все, джихадисти з Близького Сходу впродовж останніх років були надто зайняті локальними війнами в Іраку, Сирії і Ємені, щоб кудись їхати. А привабливість "Ісламської держави" розвіялася після майже повної поразки в Іраку і Сирії.

Водночас, війни на Близькому Сході перетворили бойовиків з російськомовних регіонів, які раніше боролися з репресивними урядами вдома, на міжнародних терористів. В 2017 році щонайменше 8,5 тисяч бійців з пострадянських країн поїхали в Сирію й Ірак, щоб приєднатися до "Ісламської держави". Цей досвід дав багатьом джихадистам перший бойовий досвід проти військ США і НАТО і лишив їх з бажанням помститися. Тому їхні майбутні операції будуть націлені проти Заходу.

Наприклад, Ахмед Чатаєв, який влаштував атаку в Стамбульському аеропорту, планував влаштувати удар на Заході, ще коли був бойовиком в Іраку і Сирії. Його телефонна розмова з іншим російськомовним терористом Ісламом Атабиєвим, яка була оприлюднена минулого року, вказує на те, що двоє хотіли зібрати розвідувальні дані про консульства США і ресторани, популярні серед американців, у Туреччині і Грузії. Така ж динаміка розігрується в більш східних регіонах, де випробувані в бою джихадисти з колишніх республік СРСР можуть вільніше подорожувати, ніж араби з паспортами Ірака, Сирії чи Ємену.

Читайте такожWall Street Journal: Трамп виходом з Сирії показав слабкість, у якій звинувачував Обаму

Переслідування мусульман в Азії посилюється. І це грає на руку терористичним групам. В Бангладеш групи з Кавказу, наприклад, надавали допомогу представникам мусульманської меншини рохінджа, які втекли від розправи в М'янмі. Російськомовний лідер однієї з груп, який воював у Сирії, говорив, що планує відправити кількох своїх людей в Бангладеш. Такі зв'язки можуть дати поштовх для появи місцевих терористів. Переслідуваних вдома рохінджа можуть переконати, що вони на вістрі глобальної війни за іслам.

У найближчі роки терористична загроза з Росії буде зростати. Після падіння "Ісламської держави" російськомовні терористи повернуться додому в пострадянські країни, а потім зможуть більш вільно подорожувати Європою, ніж бойовики з Близького Сходу. Зухвалі репресії урядів зробили релігійних мусульман у Казахстані, Таджикистані, Узбекистані цілями для радикалів, які шукають, кого завербувати. Кілька популярних шейхів з Близького Сходу включно з саудитським клериком Абулазізом аль-Тарефе тепер мають значну російськомовну аудиторію в соціальних мережах.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
IноЗМI
телеграм-канал перекладів зарубіжної преси
Читати в Telegram