этот материал доступен на русском

Neue Zürcher Zeitung: Історія краху СРСР вказує, куди Путін веде Росію

14:18, 09 січня 2019
Світ
1415 0
Путін влаштував Росії "застій", який колись привів СРСР до краху / Kremlin.ru

Щоб зрозуміти, що насправді відбувається в Росії, достатньо просто вийти на вулицю. На кожному кутку висять великі табло, на яких світяться яскраві і зазвичай червоні цифри. Дивлячись на них, кожен перехожий може миттєво зрозуміти, як багато рублів він отримає в обмін на американський долар. І цифри не брешуть.

Але скоро така вулична правда зникне з російських вулиць. Президент Володимир Путін особисто наказав заборонити такі табло з курсом валют. Нібито це потрібно Центробанку, щоб боротися проти нелегальний обмінників. Цей випадок добре ілюструє маніакальний контроль уряду Росії, побічні ефекти від якого спричиняють багато проблем для малого і середнього бізнесу в країні, пише швейцарське видання Neue Zürcher Zeitung.

Читайте такожThe Times: У 2019 році Путіну буде гостро потрібен мир з Україною

Вже багато років у Росії спостерігається відсутність свободи для бізнесу і правових рамок, які б дозволили розвинути широкий і різноманітний корпоративний ландшафт. Від цього страждають і західні компанії, які працюють в Росії. Видання пише, що режим Путіна веде "економічно-політичний хрестовий похід". Санкції, які запровадили після початку російської війни проти України, а також ті, які з'явилися після спроби отруїти колишнього шпигуна на території Великої Британії, позбавили Кремль тверезо оцінювати економічну ситуацію. Непорушним гаслом Москви стало: "Ми можемо зробити все самі".

"Ніхто нам не допоможе: ні цар, ні Бог, ні герой. Ми повинні зробити все своїми руками", - нещодавно оголосив Путін.

Уряд Росії поставив головною метою робити якомога більше товарів всередині країни.

"Але таке повернення до вітчизняного виробництва - це не участь в міжнародному ринку, а лише протекціонізм, націлений на самозабезпечення. До чого це призведе в кінці-кінців, продемонстрував усьому світу крах СРСР", - йдеться в статті.

Санкції разом зі стимулюванням вітчизняного потенціалу з боку уряду діють як отрута і сильно паралізують економіку. Олексій Кудрін, який став своєрідною "ліберальною совістю" в російському уряді, говорить про відчай. Він закликає Кремль нарешті щось змінити у своїй політиці. Тому що Росія погрузла в "застої". Використання російським економістом терміну часів Радянського Союзу для опису ситуацію в сучасній РФ - це "тривожний дзвінок" для інвесторів.

Читайте такожУ Росії ностальгія за СРСР зросла до максимуму за 13 років через економічні біди

Занепад економіки перш за все відчувають люди з низьким доходом. Реальна зарплата в минулому році сильно скоротилася. Росіяни витрачають на харчування більше 30% заробленого. Для порівняння громадянам Німеччини чи Швейцарії їжа обходиться в 12% доходів. Але насправді ситуація росіян може виявитися ще гіршою. Витрати російських сімей на продукти можуть становити значно більше третини заробленого. Тому що доходи в Росії дуже не рівномірно розподілені. 

Ситуація погіршується ще й тим, що з першого січня Кремль підвищив ставку ПДВ на 2%. І це ще більше вдарить по слабкому споживанню. В 2019 році Росія може продовжити падати все нижче в економічному полі. Країна змогла б вибратися із стагнації лише в тому випадку, якби Кремль змінить свою поведінку і помирився із Заходом. Без цього Росія і далі буде ледве зводити кінці з кінцями.

"Володимир Путін зайшов надто далеко. Його зовнішньополітичний авантюризм гостро контрастує з паралічем російської економіки. Сповільнення темпів світового зростання і падіння цін на нафту лише погіршують проблему. Сьогодні за ізольованість Росії і впертість уряду платять прості росіяни. Вони це розуміють і без табло курсу валют, яке показує їм темп падіння рубля", - йдеться в статті.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
IноЗМI
телеграм-канал перекладів зарубіжної преси
Читати в Telegram