этот материал доступен на русском

NRC Handelsblad: Диявольський пакт між Сталіним і Гітлером досі живий

13:19, 23 серпня 2019
Світ
1072 0
Пакт "Ріббентропа-Молотова" в очах Москви досі виправданий / Imperial War Museums

В Будапешті комуністична зірка на пам’ятнику Червоній армії височіє над Площею свободи, символізуючи вдячність «визволителям». Трохи далі ближче до парламенту образ Імре Надя, партійного діяча, який хотів вирвати Угорщину з лап СРСР в 1956 році, недавно демонтували.

Прем’єр-міністр Віктор Орбан, який в 1989 році вимагав виведення радянської армії зі своєї країни, вочевидь, тепер ігнорує трагічний урок Імре Надя, — пише NRC Handelsblad. У такого типу мислення є історичне й ідеологічне коріння, яке проростає з «диявольського пакту» між Йосипом Сталіним і Адольфом Гітлером, який був підписаний 23 серпня 1939 року. Саме після появи цього документу через кілька тижнів почалася Друга світова війна.

Читайте такожNewsweek: Гітлер, Сталін й інші диктатори стали прокляттям для їхніх сучасних нащадків

Пакт «Ріббентропа-Молотова», укладений між Третім рейхом і СРСР, містив таємний протокол. В тому параграфі, який був розсекречений Михайлом Горбачовим у 1989 році, було вказано, що Гітлер і Сталін отримували повну свободу дій в Польщі, Фінляндії, Естонії, Латвії, Литві, Білорусі, Україні й сучасній Молдові. Берлін окупував Польщу, а Москва – всі інші країни. Пояс смерті й руйнацій між Балтійським і Чорним морями, тепер називають «кривавими землями». Жителі цієї частини Європи стали жертвами.

Угорщина, з іншого боку, виграла, здобувши трохи більше території. На землях, які опинилися під окупацією Вермахту і Червоної армії у 1939-1940 роках (сьогодні тут проживає 70 мільйонів людей), пакт має погану славу. Але в Угорщині (10 мільйонів мешканців) все якраз навпаки.

У Росії пакт «Ріббентропа-Молотова» теж не розцінюється як щось погане. У Москві таємний протокол про поділ частини Європи між нацистами й комуністами з четверга виставлений на публічний показ. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров на презентації виставки виправдовував документ. Він стверджував, що поява радянських домовленостей з Гітлером була неминучою з вини Великої Британії й Франції, які не створили своєчасно альянс проти Німеччини. Після того, як Чехословаччину принесли в жертву в Мюнхені, не було іншого вибору окрім як домовлятися з рейхом. Сталін нібито відкрито про це говорив, наголошуючи, що СРСР не буде «вигрібати жар з багаття для капіталістів».

Читайте такожУ Польщі назвали недоречною присутність Путіна на річниці початку Другої світової

Таке трактування подій поширене в колах Лаврова. Політику Європи з уникнення війни розглядають як внутрішнє боягузтво. А от пакт «Ріббентропа-Молотова» в Росії розцінюються як символ приземленої «реальної політики». Цю інтерпретацію ще можна зрозуміти. Але незбагненним видання називає те, що Лавров не сприймає обурення країн-жертв пакту і накладає «диявольський документ» на сучасність. Голова МЗС РФ кинувся критикувати сусідів з пострадянського блоку, які тепер часто засуджують Європу за закривання очей на російську окупацію Криму й Донбасу, порівнюючи це з подіями 1939 року. На думку Лаврова, вони звинувачують Росію лише тому, що вона правонаступниця СРСР. За його словами, вони приховують власний «колабораціонізм з режимом Гітлера» і виправдовують «недобросовісну війну проти пам’ятників визволителям».

Читайте такожBild: Путін відродив культ Сталіна в Росії

Звісно, Лавров говорив не про Угорщину. Будапешт і справді був у змові з нацистським Берліном. Але ж зірка досі на площі. Російський дипломат говорив про Україну й країни Балтії, в яких хороші й погані вчинки переплітаються значно складніше, ніж в Угорщині. Але радянські пам’ятники тут знесли.

Лавров застеріг, що історія карає тих, «хто не хоче вчити уроки минулого». Це був неприкритий сигнал для лідерів G7, які у найближчі вихідні будуть обговорювати повернення Росії в клуб. Але «диявольський» пакт 80-річної давності застерігає, що це було б неправильно.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
IноЗМI
телеграм-канал перекладів зарубіжної преси
Читати в Telegram