этот материал доступен на русском

New York Times: КНДР заявляє про відсутність у неї коронавірусу, але це навряд чи правда

16:45, 01 квітня 2020
Світ
1149 0
REUTERS

Вчений з Інституту вірусології Північної Кореї Сін Дун Юн кинувся до північного кордону з Китаєм на початку лютого. Там він провів 300 тестів, забуваючи навіть поїсти, щоб оглянути людей і "захистити країну від вторгнення нового коронавірусу".

Історії на зразок цієї публікуються державною газетою КНДР "Нодон Сінмун". Вони привертають увагу до одного з найбільш дивних явищ пандемії COVID-19: як Пхеньян може стверджувати, що на північнокорейській території жодного випадку зараження коронавірусом в той час, як в країнах по всьому світу спалахують епідемії?  Про це пише New York Times.

Читайте такожКНДР запустила кампанію боротьби з COVID-19 гострою квашеною капустою

Північна Корея дуже рано пішла на жорсткі заходи, щоб стримати поширення вірусу з території інших країн. Вона закрила кордони в кінці січня, зупинила весь бізнес з сусіднім Китаєм, на який припадає 9/10 зовнішньої торгівлі. КНДР придушила потік контрабанди, який підтримував життя неофіційних ринків в країні. Всіх дипломатів у Пхеньяні відправили в карантин на місяць. Здатність тоталітарних країн повністю контролювати рух людей стає в пригоді, коли доводиться боротися з хворобами.

Але десятиліття ізоляції й міжнародних санкцій розорили північнокорейську систему охорони здоров'я. Це підвищує занепокоєння, що в Пхеньяна немає необхідних медичних поставок для боротьби з пандемією, яка, вірогідно, вже почалася.

"Можна легко передбачити, що станеться, якщо з'явиться великий потік пацієнтів з COVID-19", - сказав лектор Гарвардської медичної школи доктор Кі Б Парк, який працював з лікарями Північної Кореї над покращенням медичної системи в країні.

"Епідемія дуже швидко придушить можливості системи", - переконаний він.

Багато спостерігачів сумніваються у твердження КНДР про те, що на її території немає жодного випадку зараження коронавірусом. Але, за словами доктора Парка, відсутність обладнання для діагностики могло призвести до того, що Пхеньян буквально не зафіксував жодного випадку.

"У них можуть бути випадки зараження, але вони не знають, як їх виявити. Тому вони можуть сказати, що не підтвердили поширення", - пояснив він.

​Деякі експерти підозрюють, що Північна Корея умисне замовчує епідемію, щоб зберегти порядок.

Читайте такожScience: Південна Корея швидко позбувається коронавірусу, але в чому секрет?

"Вони грубо брешуть, коли говорять, що ніхто не заразився", - переконаний генеральний секретар Асоціації втікачів з Північної Кореї в Сеулі Сео Дже Пайон. За його словами, його джерела в КНДР розповіли про смерть цілої сім'ї від коронавірусу в місті Чхонджін в середині березня.

"Найменше Північна Корея хоче початку соціального хаосу, який може спалахнути, якщо населення усвідомить, що люди помирають від епідемії, від якої немає ліків", - сказав він.

Лідер КНДР Кім Чен Ин, вочевидь, добре знає про загрози, які вірус несе для розбитої системи охорони здоров'я в його країні. Коли Вашингтон 13 лютого оголосив, що дозволить прохід всіх поставок, пов'язаних з коронавірусом, Північна Корея зробила рідкісний запит до груп допомоги з проханням передати засоби для діагностики.

В останні тижні державні ЗМІ Північної Кореї публікували страшні репортажі про жертв пандемії у світі: про "лавину" заражень в Південній Кореї, про купи трупів в Італії й "паніку" в США. Вся інформація різко контрастувала зі фотографіями, як північнокорейські чиновники в повному захисті дезінфікують автобуси, трамваї, дитячі майданчики й готелі в зразковому місті Пхеньяні. Швейні фабрики тепер шиють медичні маски замість одягу. А народ надсилає м'ясо, рибу й яйця людям, які потрапили в карантин.

Читайте такожThe Atlantic: Імунітет країн до COVID-19 визначає лише один фактор

Північна Корея повідомляє, що відправила в карантин 10 тисяч людей. Газета "Нодон Сінмун" пише, що чиновники міжнародних організацій були "вражені" тим, як Північна Корея розправилася з хворобою. Але відео-матеріали з міста Хесан на кордоні з Китаєм, зняті в кінці лютого і на початку березня, демонструють не таку чудову картинку.

Червоний дерев'яний знак на узбіччі з брудними купами снігу повідомляє, що тут розташована "станція дезінфекції". Відео потрапило в руки правозахисника Кім Сен Уна через контрабанду. Чиновник у зеленому костюмі з каністрою рідини для дезінфекції на спині стояв поряд і байдикував. Срібний фургон їздив містом і оголошував про необхідність носити маски. В іншому відео було видно житловий будинок з написом "Карантин" на ньому. За словами правозахисника, сюди поселяють людей з симптомами, схожими на COVID-19.

Кім Сен Ун розповів New York Times, що один з його інформаторів на півночі місяць не міг повернутися додому після того, як відвідав інше місто. Тому що уряд повністю контролює внутрішнє пересування людей. Такі обмеження були потрібні для стримування хвороби, тому що мережа громадського транспорту в Північній Кореї перевантажена.

Читайте такожCNN: Чоловіки частіше гинуть від коронавірусу і на це є причини

В минулому країна замовчувала чи применшувала епідемії, військові повстання, рукотворні катастрофи чи будь-що, що могло підірвати віру людей в уряд. Але цього разу агресивні заходи Північної Кореї, а також її унікальна здатність без причин затримувати людей, могла допомогти їй не допустити поширення коронавірусу. Такої думки втікач з КНДР Чжун Гван Іл, який очолює правозахисну організацію північних корейців у Сеулі.

"Можна впевнено сказати, що в Північній Кореї є випадки зараження. Але я не думаю, що епідемія там настільки ж велика, як і в Південній Кореї, Італії чи США", - сказав голова дослідного центру DPRK Health and Welfare Ан Кюн Су.

За його словами, у великих містах на зразок Пхеньяна є тести, привезені з Китаю. Правозахисник звернув увагу на фото з Кім Чен Ином, яке було зроблене цього місяця. Лідер країни спостерігав за випробуванням ракет в оточенні військових, які були без масок. За словами Ан Кюн Су, такого б не сталося, якби тести всіх присутніх не були негативними.

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter