Washington Post: США віддали Кремлю перемогу в Холодній війні

Кремль раптом за два роки отримав геополітичну перемогу, якої не міг добитися десятиліттями до того.

З певної точки зору, смерть Джорджа Буша-старшого минулого місяця була милосердною. Так йому не довелося побачити, як США програють у Холодній війні.

Буш був президентом, коли СРСР розвалився у 1991 році. Але той тріумф, який він і всі американці здобували ціною американської крові і поту цілий 71 рік, наближаючи перемогу над Радянських Союзом і змушуючи його наступника дотримуватися правил, був розвіяний президентом Дональдом Трампом всього за два роки, пише видання Washington Post.

Видання нагадує, що минулого тижня демонтаж післявоєнного порядку пришвидшився, коли чинний американський лідер оголосив про вихід військ своєї країни з Сирії. Тим самим він спантеличив союзників, які брали участь в кампанії проти «Ісламської держави», кинув курдських союзників під потяг, ізолював Ізраїль і віддав Росії й Ірану весь Близький Схід. А потім з’явилися повідомлення про те, що Трамп також наказав військам швидко покинути Афганістан. Міністр оборони США Джим Меттіс подав у відставку на знак протесту проти того, як Трамп відштовхує союзників і посилює позиції Росії й Китаю.

Читайте такожWall Street Journal: Трамп виходом з Сирії показав слабкість, у якій звинувачував Обаму

«Телесеріал «Людина у високому замку» показує альтернативний світ, в якому нацисти перемогли у Другій світовій війні. Однак, нам не потрібне телешоу про альтернативну історію, в якій СРСР переміг у Холодній війні. У нас для цього є Трамп», - пише видання.

Меттіс у своєму листі про відставку написав: «Ми повинні зробити все можливе для підтримки міжнародного порядку, який найбільш сприятливий для нашої безпеки, процвітання і цінностей. І ми сильніші у цих зусиллях завдяки згуртованості наших альянсів. І оскільки у вас є право мати міністра оборони, чиї погляди на ці та інші речі більше співпадають з вашими, я переконаний, що мені краще піти з своєї посади».

Меттіс вказав, які саме його погляди «не співпадають» з думкою Трампа: це повага до союзників, віра в 29 демократій НАТО (а Трамп постійно сумнівається в потрібності альянсу), повага до коаліції проти «Ісламської держави» з 74 країн (яку тепер Вашингтон покинув), визнання загроз з боку Китаю і Росії, які хочуть «змінити світ відповідно до  авторитарних моделей ціною своїх сусідів, Америки і наших союзників».

Республіканці, вочевидь, тепер стривожені. Лідер більшості у Сенаті Мітч МакКоннелл, який відкривав перед Трампом кожні двері, тепер каже, що він «особливо засмучений». Сенатор Ліндсі Грем заговорив про «хаос». Але вже занадто пізно. Туреччина оголосила, що відкладе заплановане вторгнення в Сирію і дочекається, поки американські війська вийдуть. Так буде легше «закопати» курдських союзників Америки.  А російський автократ Володимир Путін радісно заявив: «Американським військам не місце в Сирії, вони там були не законно».

Читайте такожMilitary Times: НАТО потрібно готуватися до швидкого вторгнення Росії

Безумовно, жоден радянський лідер не вигадав би кращий сценарій, ніж той, який створив Трамп для Путіна. Він вбив клин між США і союзниками по НАТО у думках щодо майбутнього альянсу. Він вимагав повернути Росію в G8, з якої її вигнали за вторгнення в Україну. Російська війна проти сусідньої країни триває. США пригрозили вийти з СОТ і запровадили мита, які сильно ослаблюють організацію.  Американський президент відмовився від захисту прав людини, змирився з вбивством американського журналіста в Саудівській Аравії і завів дружбу з диктаторами з по всьому світі. Президент США створив конфлікт з Європою через угоду з Іраном і кліматичні зміни.

Натомість він зустрівся з «вельми шанованим» жорстоким диктатором Північної Кореї, який в результаті не зробив жодної вартісної поступки в питанні ядерного озброєння. США почали торговельну війну. І в Державному резерві визнали, що саме це стало причиною сповільнення глобального економічного зростання. Крім того, був втрачений двопартійний консенсус щодо загрози з боку Росії. 42% виборців-республіканців називають Кремль союзником або другом. Про це свідчить останнє опитування Gallup. Чотири роки тому таких було лише 22%.

Читайте такожForbes: У 2019 році Україна і Балтія будуть під ударом, а гонка озброєнь формально почнеться

Чому Трамп розвалив так багато, отримавши натомість так мало? Можливо тому, що під час передвиборчої кампанії 2016 року Росія вела приватні переговори з ним про ділову угоду і публікацію викрадених документів, які нашкодять демократичному конкуренту. А тим часом, Трамп хвалив Путіна. А його команда ослабила пункти платформи Республіканської партії, які стосувалися Росії. Якого б висновку не дійшов Роберт Мюллер у своєму розслідуванні російського втручання, Путін вочевидь отримав вигоду від президенства Трампа.

Цього року у Гельсінкі Трамп поставив порожнє слово російського автократа вище тверджень американських розвідувальних служб. Американського президента постійно дратували наполягання соратників на збереженні санкцій проти Росії. І дехто з тих, хто ще міг опиратися любові Трампа до Путіна, вже пішли геть: радник з національної безпеки Герберт МакМастер, Держсекретар Рекс Тіллерсон, голова адміністрації президента Джон Келлі, а тепер ще й міністр оборони Джим Меттіс.

Цілі покоління американців платили будь-яку ціну і несли важкий тягар скрізь: від Берліна до Сайгону і Гавани. Тепер, через 29 років після падіння Берлінської стіни, Трамп просто вручив Москві перемогу у Холодній війні, яка була їй не по зубах.