Politico: Для України є хороші й погані новини щодо «Північного потоку-2» після рішення ЄС

Кремль не отримав те, чого хотів, так само як і Берлін, але газопровід, схоже, виживе.

Чиновники Євросоюзу у вівторок уночі домовилися внести зміни в газову директиву організації. Тепер правила організації стосуються також газопроводів третіх країн.

В першу чергу це стосується російської ГТС «Північний потік-2», будівництво якої в розпалі і через яку Кремль хоче транспортувати свій газ в Німеччину через Балтійське море. Дивує те, що Європарламенту, Раді ЄС і Єврокомісії знадобився лише один раунд переговорів, що досягти компромісу у проблемі, яка роками розділяла країн-учасниць, пише Politico.

Результат виявився дуже змішаним. Опоненти «труби», які хотіли її зупинити, були роздратовані. Але і ті, хто підтримує її спорудження, теж лишилися розчарованими. Тому що вони хотіли, щоб правила ЄС ніяк не стосувалися «Північного потоку-2».

Читайте такожМЗС України: поправки ЄС щодо «Північного потоку-2» можуть зробити поведінку Росії ще агресивнішою

Єдиним очевидним переможцем стала лише Румунія, яка зараз головує у ЄС. Попри надзвичайної політичної напруги навколо трубопроводу, країна змогла завершити роботу щодо директиви за лічені тижні після того, як взяла на себе роль лідера організації у січні.

Для Німеччини рішення щодо «Північного потоку-2» стало вибором меншої шкоди. Берлін запекло відстоював російський газопровід і добивався, щоб газова директива ЄС не регулювала його роботу. Він також застосував свою дипломатичну силу минулого року, щоб заблокувати роботу над внесенням змін у директиву. І в цьому німецькій стороні допомогли лояльні до Росії Австрія і Болгарія, які головували в ЄС. Але повністю знищити процес оновлення директиви Берліну не вдалося попри всі телефонні дзвінки президенту Румунії під час переговорів.

Звісно, завдяки компромісу останньої хвилини з Францією минулого тижня Німеччина змогла проштовхнути в зміни формулювання, які дадуть їй право просити про виключення для «Північного потоку-2» у питанні правил ЄС. Однак, остаточне рішення все ж буде за Брюсселем.

Читайте такожSüddeutsche Zeitung: Німеччина стане боржником України через «Північний потік-2»

«Єврокомісія буде ухвалювати обов’язкове рішення щодо виключень», - йдеться в прес-релізі Європарламенту щодо поправки до газової директиви.

«Якщо оцінки країни—учасниці будуть відрізнятися від оцінок Єврокомісії, позиція органу буде переважати», - йдеться в документі.

Те точно не те, чого хотіла Німеччина. Але все може бути не так погано. Будь-яке рішення Брюсселя буде залежати від складу нової Єврокомісії і від того, наскільки нові єврокомісари будуть лояльні до поглядів Берліна.

Рішення ЄС – точно не те, чого хотіла Росія. «Газпром» за підтримки Кремля почав будувати «Північний потік-2» з розрахунком, що закони союзу не будуть стосуватися його, як і «Північного потоку-1». Але тепер, коли все ж доведеться рахуватися з європейськими правилами, запуск нової ГТС може загальмувати. Хороша новина для Кремля в тому, що будівництво «труби» не зупинити. «Газпром» заявляє, що хоче завершити роботи до кінця 2019 року.

Росії і Німеччині доведеться почати переговори про міжурядову угоду щодо роботи «Північного потоку-2», яка влаштує Єврокомісію. Інакше газопровід не запрацює. Тому що за правилами ЄС «Газпром» не може бути власником «труби» і водночас транспортувати газ через неї.

Читайте також"Північний потік-2" і відключення від SWIFT: економіст розповів, як Захід може якомога болючіше "вжалити" Росію

Україна сильно протестувала проти російського проекту. До цього часу вона була головним транзитером газу Росії на Захід, за рахунок чого Київ отримував чималі і важливі для нього гроші за транспортування. Україна, Росія і Єврокомісія ведуть переговори про умови транзиту після завершення дії чинної угоди з «Газпромом» в кінці цього року.

Москва не називає, яку саме кількість газу вона готова зобов’язатися транспортувати через Україну в майбутньому, коли обидві гілки «Північного потоку» запрацюють. Вони разом здатні перекачати 110 мільярдів кубометрів блакитного палива на рік. А це велика частина від того, щоб ЄС зараз імпортує.

Хороша новина для Києва в тому, що метушня навколо газопроводу змусила Німеччину зобов’язатися захищати продовження транзиту через Україну. Цей пункт був підкреслений у франко-німецьких домовленостях минулого тижня. Погана ж новина в тому, що Україна таким чином повністю залежна від надійності обіцянок Берліна і Парижа.