Washington Post: Netflix транслює пропаганду Росії

На американській платформі з’явився російський серіал про Троцького, який повністю відображає сучасні погляди Кремля.

На перший погляд серіал «Троцький» не дуже відрізняється від всього іншого, що Netflix придбав закордоном.

Фільм з восьми серій, який спочатку транслювався на одному з головних державних телеканалів Росії, розповідає історію про антигероя більшовицького перевороту – марксиста Лева Троцького. Стрічка добре приправлена сценами насильства, сексу, спецефектами й динамікою.

Але якщо придивитися більш пильно до російського серіалу, то можна помітити дещо більше в його контенті, пише Washington Post. Втручання Росії у президентські вибори в США у 2016 році потрапили у заголовки газет. Але спроби вплинути на закордонну аудиторією так званою «м’якою силою» Москва робила ще до того. І «Троцький» - найсвіжіше зусилля російських державних ЗМІ, націлене на поширення російських поглядів у світі. Будуючи великі стримінгові платформи, компанії такі як Netflix повинні чітко давати зрозуміти глядачам, звідки взявся контент, який вони дивляться. І що це не зовсім рядовий серіал.

Читайте такожEUObserver: Україна і Франція нервують через пропаганду Росії

 Виробництво міні-серіалів навряд чи можна назвати першою чи найбільш амбітною спробою Росії поширити свої погляди на Заході. Англомовні телеканали на зразок RT, які намагаються конкурувати з CNN і BBC, тісно пов’язані з російською державою. І їм довелося реєструватися в США як іноземним агентам, згідно з американським законом про лобізм. Численні розслідування російського втручання в американські вибори у 2016 році викрили те, як російська фабрика тролів у Санкт-Петербурзі поширювала грубі меми у соціальних мережах про американську політику, намагаючись виставити демократію безладною і не вартою зусиль.

У свою чергу, «Троцький» здається менш відкритою пропагандою, ніж всі ці зусилля. А тому він більш переконливий для загальної аудиторії. Однак, це не означає, що в серіалу немає мети. Головний продюсер фільму Костянтин Ернст очолює «Первый» телеканал в Росії, який регулярно вихваляє Володимира Путіна. І «Троцький» став спробою підкріпити протест Росії проти будь-яких викликів для чинного режиму, а також проти критики з боку Заходу. Перш за все, цей сигнал націлений на росіян вдома. Але тепер він також поширюється і на іноземних глядачів завдяки Netflix.

Лев Троцький був одним з лідерів жовтневого перевороту, але згодом вступив у конфлікт з Йосипом Сталіним. Зрештою, радянський агент вбив його у Мексиці в 1940 році. Його постать ідеально підходить для того, щоб відтворити сучасні погляди Кремля. Серіал виставляє Троцького зухвалим, розумним і чужим. Він читає Зигмунда Фройда у Парижі й відвідує кокаїнові вечірки. Але при цьому він дуже деструктивний і схильний до насильства. Ернст під час презентації серіалу потенційним іноземним покупцям включно з Netflix на Каннському фестивалі у 2017 році жартівливо порівняв Троцького і його сексуальні походеньки зі скандалом навколо голлівудського продюсера Гарві Вайнштайна.

Російський серіал знову і знову наголошує на єврейському походженні Троцького, підкреслюючи, що він не етнічний росіянин, як Володимир Ленін. Послання чітке: революції можуть здаватися веселими, але будьте обережні, адже так можна знищити геть усе. Таким чином, серіал «Троцький», вочевидь, говорить мовою сучасного Кремля і про сучасні події.

Читайте такожForeign Policy: Штучний інтелект вчать боротися з брехнею Кремля

В одній зі сцен у день після повалення тимчасового уряду Ленін свариться з Троцьким, називаючи його дії «переворотом». Хоча той стверджує, що насправді відбулася «революція». На думку видання, це повністю відображає погляди Кремля на революцію в Україні. Адже російський уряд постійно називає протести, які повалили проросійський режим Віктора Януковича, «переворотом». Цей епізод також наголошує на прірві у відносинах між Леніним, який став лідером СРСР, і Троцьким, який не добився такого статусу і був змушений тікати за кордон від режиму Сталіна.

Також серіал відтворює твердження Кремля про те, що всі революції на світі – це нібито змова Заходу. В одній зі сцен марксист на ім’я Олександр Парвус бере гроші від німецького агента й обговорює з ним сценарії, як підвищити статус Троцького в більшовицькій партії.

Видання наголошує, що серіал «Троцький» абсолютно точно повторює світогляд уряду Росії і її антиреволюційну ідеологію. RT – це не CNN. А у 2016 році російські меми у Facebook не були звичайним контентом із соціальних мереж. Так само і «Троцький» - це не типовий серіал Netflix. Аудиторія повинна знати, що насправді вона дивиться. А Netflix повинен добре подумати, чи справді йому варто вести бізнес із пропагандистськими каналами Росії.