Rzeczpolita: Безпека Європи залежить від України і це не перебільшення

Президент Ради ЄС Дональд Туск нарешті заявив про це вголос з трибуни Верховної Ради, натякнувши на помилку Берліна в питанні «Північного потоку-2».

П’ять років тому, 21 лютого 2014 року, дипломати Євросоюзу вмовляли президента Віктора Януковича піти на поступки. Після того, його служби розстріляли сотню демонстрантів на Майдані Незалежності, він вирішив втекти в Росію.

А невдовзі після того в Криму з’явилися «зелені чоловічки», яку окупували півострів. На Донбасі почалася повномасштабна війна з російськими силами. У цій війні загинули понад 10 тисяч людей включно з 300 пасажирами рейсу MH17, збитого підрозділом ГРУ, пише Rzeczpospolita.

Читайте такожNational Interest: Росія не врятувала Януковича в Україні й не здатна зберегти інших друзів

Видання наголошує, що Революція Гідності в Україні, а також російська агресія після неї стали найбільш важливими подіями в Європі з часів падіння комунізму і розпаду СРСР. Вони перервали сон тих суспільств, які хотіли вірити в можливість співпраці з путінською Росією. Вперше з часів Другої світової війни відбулася груба зміна кордонів у Європі. Але Євросоюз і США продемонстрували хоч і солідарну, але слабку реакцію на це. Нещодавно санкції із великим запізненням були загострені лідерами дипломатії союзу у відповідь на групу російську атаку проти українських кораблів у Азовському морі.

Зважаючи на все це, у словах Дональда Туска, який виступив у Києві як президент Ради ЄС, а також як поляк, не було жодного перебільшення. Він говорив, що Європа ніколи не забуде про Небесну сотню, яка загинула не лише за Україну, а й за Євросоюз. Адже події на Майдані Незалежності почалися після того, як Янукович відмовився підписувати угоду про асоціацію між Україною і ЄС.

«Немає справедливої Європи без незалежної України. Немає безпечної Європи без безпечної України, а якщо сказати простіше, немає Європи без України», - сказав Туск з трибуни Верховної Ради.

Видання зауважує, що ці слова президента Ради ЄС не були просто добрим жестом на адресу Києва.

Читайте такожPolitico: Для України є хороші й погані новини щодо «Північного потоку-2» після рішення ЄС

Вони стали також критикою в бік Німеччини, яка проштовхує проект газопроводу «Північний потік-2», попри всю його суперечність. Деякі політики в Берліні говорять про те, що, мовляв, економіка їхньої країни «не може залежати від корумпованої країни, якою лишається Україна». Але «Північний потік-2» дозволить Росії оминути українську ГТС при поставках у Європу. В результаті Україну може охопити ще більший хаос.

«Добре, що нарешті хтось сказав про це вголос, що Європа не буде в безпеці, якщо в безпеці не буде Україна», - йдеться в статті.