Washington Post: Санкції США не зупинили Росію і КНДР з трьох причин

Для ефективності економічного тиску Вашингтону потрібно застосувати інші інструменти впливу, про які він досі не дуже охоче згадував.

22 березня президент Дональд Трамп розпорядився «відмовитися» від  санкцій проти Північної Кореї. Досі не відомо, що саме він мав на увазі: наступний пакет каральних заходів чи той, який був ухвалений за день до того. І хоч президент США сам нічого не пояснив, прес-секретар Білого дому Сара Сандерс заявила, що санкції скасували, тому що «президенту Трампу подобається лідер Кім і він не думає, що ці санкції необхідні».

Все це викриває не лише хаос у процесі захисту національної безпеки США, а й ширшу проблему у підході адміністрації Трампа до санкцій. Попри їх інтенсивне застосування проти КНДР, Ірану, Росії й Венесуели, санкції не призводять до вирішення цих проблем. Про це на сторінках Washington post пише колишній заступник директор ЦРУ і заступник міністра фінансів США з питань тероризму і фінансової розвідки Девід Коен.

Читайте такожRzeczpospolita: Від виборів в Україні залежить збереження санкцій ЄС проти Росії

На його думку, проблема не у відсутності заходів з боку американського Мінфіну, який продукував інноваційні санкції швидкими темпами. Річ у тому, що санкції – не еліксир, інтенсивне застосування якого магічним чином досягає бажаних зовнішньополітичних результатів. Автор зауважує, що щонайменше три умови критично необхідні для того, щоб економічний тиск спрацював.

По-перше, санкції повинні служити чітко визначеним і досяжним політичним цілям. Без цього вони просто не набудуть ваги. По-друге, їх потрібно використовувати в суміші з іншими інструментами проектування сили США включно з дипломатією, економічною допомогою і підтримкою, а також подачею військових сигналів. Самі собою санкції не часто досягають великих результатів.

По-третє, вони добре працюють, що їх посилюють аналогічні дії міжнародних партнерів зі схожими політичними цілями. Хоч долар і фінансова система США – ключові важелі впливу, які роблять американські санкції могутніми – домінують в міжнародній торгівлі й фінансах, сучасний світ складається з незалежних країн. І якщо інші сильні економічно країни захочуть обійти американські обмеження, вони, швидше за все зможуть це зробити.

Читайте такожСША ввели санкції проти російського банку за підтримку режиму Мадуро

У випадку КНДР адміністрація Дональда Трампа провалилася за всіма трьома вимогами. Чітких цілей досі немає. Чи хоче Вашингтон «повного і підтвердженого ядерного роззброєння КНДР»? Чи всі тепер можуть «спати спокійно», тому що зустріч Трампа з Кім Чен Ином «нейтралізувала» загрозу? Більше того, повних урядових дій, націлених на просування цієї політики, теж немає. Тому що американський президент скасував низку військових навчань в регіоні й підірвав довіру до своїх дипломатів, давши зрозуміти, що розмовляти Кім Чен Ин може лише з ним.

Політика Трампа щодо Росії взагалі називає «безладом». Конгрес схвалив закон про жорсткі санкції, а Мінфін похвалився, що він «провів надійну і тривалу кампанію для протистояння зловісній військовій активності Росії». Але президент США довів, що він або не хоче, або не може серйозно натиснути на Москву: ні за втручання в американські вибори, ні за незаконне вторгнення в Україну чи підтримку режим диктатора Сирії.