Умови для натуралізації іноземців пропонують посилити.
За останнє десятиліття, особливо з 2022 року, до Польщі переїхала велика кількість українців, проте громадянство там змогли отримати небагато – лише близько 40 тисяч осіб.
Як пише Schengen.News, згідно з доповіддю Nasz Wybir, з 2015-го по 2024 рік польське громадянство набули менш як 40 000 українців, хоч у цій країні працює дуже багато наших співвітчизників. Тому, на думку аналітиків, низький відсоток українців, які зуміли здобути польське громадянство, свідчить про наявність структурних перешкод для іноземців, які бажають натуралізуватися в країні.
Так, у 2015-2023 роках польське громадянство набуло 31 900 українців. Минулого року, за даними МВС Польщі, "добро" загалом отримали 16 300 осіб. Експерти впевнені, що половина з них - українці. Таким чином, із великою ймовірністю можна припустити, що за останні десять років польське громадянство отримали приблизно 39 000 наших співвітчизників.
Видання зазначає, що, порівняно з іншими країнами Євросоюзу, Польща значно рідше надає громадянство.
"Наприклад, у 2021 році Іспанія та Німеччина видали громадянство 144 000 та 130 000 мігрантів відповідно, тоді як Польща – лише 10 000. Ці цифри говорять про низький рівень натуралізації. У 2021 році лише 1,7% іноземців з довгостроковою посвідкою на проживання отримали громадянство в Польщі, тоді як середній показник ЄС становить 2,2%", - пише Schengen.News.
ЗМІ пояснило, які умови висувають для натуралізації в Польщі. Це безперервне проживання в країні не менше ніж три роки, володіння польською мовою не нижче рівня B1, стабільний дохід, іспит з мови, що проводиться лише чотири рази на рік.
Як зазначило видання, нещодавно партія PiS (Право та справедливість) запропонувала посилити правила надання громадянства іноземцям. Зокрема, 3-річний безперервний термін проживання PiS пропонує збільшити до 10 років, оскільки вважає, що потрібно ефективно посилити контроль над міграцією.
Як писав УНІАН, експерт у сфері міграційної політики Андрій Гайдуцький вважає, що країни Європи зацікавлені в тому, аби українські біженці залишилися жити у них. Однак це стосується лише країн, які є найбільш зрілими у питанні міграційної політики. Це держави, які 50 років тому ще дискутували про те, що "мігранти - це добре чи погано", та зрозуміли: без залучення іммігрантів у країні не працюватимуть більшість виробництв. У першу чергу мова йде про скандинавські країни. Але в цьому списку немає Угорщини та Польщі.