"Саміт Трампа": Альянс вистояв, але за лаштунками була тривога, - експосол США в НАТО

Лідери погодилися на рекордне збільшення оборонних витрат, намагаючись утримати США в Альянсі, попри сумніви Трампа щодо колективної безпеки.

Саміт НАТО перетворився на те, що державний секретар США Марко Рубіо влучно назвав "Самітом Трампа". Лідери 32 країн зібралися не лише для обговорення глобальної безпеки, а насамперед — щоб переконати президента Дональда Трампа не розвертати США спиною до Альянсу.

Про це пише експосол США в НАТО, генеральний директором Чиказької ради з глобальних справ Іво Даалдер для POLITICO. Центральним результатом зустрічі стало ухвалення безпрецедентного зобов’язання: країни НАТО погодилися витрачати 5% свого ВВП на оборону до 2035 року. Це майже вдвічі більше за попередній цільовий показник у 2%. При цьому США прямо заявили, що самі не братимуть участі у досягненні нової мети. "Ми так довго підтримували НАТО... Я не думаю, що ми повинні", — заявив Трамп.

За лаштунками саміту — тривога. Попри формальні запевнення у підтримці, союзники дедалі більше сумніваються у відданості США основному принципу Альянсу — колективній обороні. Трамп прямо поставив під сумнів дієвість 5-ї статті договору НАТО, яка гарантує, що напад на одного — це напад на всіх. "Існує безліч визначень статті 5", — сказав він журналістам.

Ще більше стурбованості викликало його небажання назвати президента Росії Володимира Путіна "противником" і його відмова підтримати ідею, що безпека всіх членів Альянсу — неподільна. У спільній заяві Росію цього разу назвали лише "довгостроковою загрозою", тоді як у 2024-му — "найбільш значною та безпосередньою загрозою".

Позиція США щодо України також неоднозначна: Трамп вважає війну в Україні "європейською проблемою" і відмовився підтримувати просування Києва до членства в НАТО. Тим часом європейські лідери, включно з новим Генсеком НАТО Марком Рютте, наполягають, що шлях України до Альянсу є "незворотним".

У відповідь на зміну риторики США, європейські союзники та Канада вирішили більше не покладатися на Вашингтон у питаннях власної оборони.

"Суворі стратегічні реалії заважають США зосереджуватись переважно на безпеці Європи", — ще у лютому попередив міністр оборони США Піт Гегсет.

Нові домовленості передбачають не лише збільшення витрат, а й конкретні військові зобов’язання — щодо типів сил і озброєння, які країни мають створити та розгорнути. Це означає поступовий зсув оборонного центру тяжіння Альянсу з Вашингтона до Брюсселя.

Даалдер вважає, що Трамп не просто домагається "розподілу тягаря", як його попередники — він хоче перекласти всю відповідальність на союзників. А це веде до зменшення впливу США в Альянсі.

Саміт НАТО-2025 - головні новини і підсумки

Як повідомляв УНІАН, на саміті 32 країни-члени погодили нову мету: збільшити оборонні витрати до 5% ВВП (3,5% — армія, 1,5% — інфраструктура). Це стало головною поступкою для президента США Дональда Трампа, який в обмін підтвердив прихильність до статті V про колективну оборону.

Саміт був коротким і персоналізованим: Трампа зустріли з королівськими почестями, а декларація обмежилась однією сторінкою. Вперше з 2022 року в тексті не згадали засудження Росії, а підтримка України прозвучала без деталей.

Зазначається, що саміт відбувся на тлі дедалі загрозливішої геополітичної ситуації, але став зразком високопрофесійної дипломатії й водночас — символом глибокої асиметрії у відносинах між США та європейськими союзниками.

Вас також можуть зацікавити новини: