этот материал доступен на русском

Над Арктикою вперше утворилася озонова діра розміром як три Гренландії

02:43, 01 квітня 2020
Екологія
1369 0
Озонова діра - значне падіння концентрації озону в озоновому шарі планети / фото Depositphotos

Про це повідомляє Nature з посиланням на Німецькій аерокосмічний центр в Оберпфаффенхофені та свідчать дані порталу NASA Ozone Watch, передає Громадське.

Площа діри над Арктикою складає близько 6 мільйонів квадратних кілометрів, це територія у три Гренландії.

Озонові діри більш характерні для Південної півкулі, там вони регулярно утворюються над Антарктидою, однак у Північній півкулі через помірні температури це стається рідко.

На висоті 18 кілометрів вчені зафіксували падіння концентрації озону на 90%. Як зазначає Мартін Дамеріас з Німецького аерокосмічного центру, це можна назвати першою появою повноцінної озонової діри над Арктикою.

Причина утворення діри - через сильні вітри в Арктиці затримався "полярний вихор" з холодними повітряними масами. Через більшу ніж зазвичай кількість холодного повітря почали утворюватися перламутрові хмари, на яких озон вступає в реакцію з хлором та бромом і у підсумку руйнується.

Читайте такожДень охорони озонового шару: що це таке і чому він важливий для виживання людства (відео)

Вчені очікують, що з приходом весни та теплого повітря озонова діра затягнеться й не становитиме небезпеки. Однак є невелика ймовірність, що вона переміститься у бік низьких широт, де проживають люди. Тоді місцевому населенню доведеться попіклуватися про захист шкіри від ультрафіолетового випромінення.

Озонова діра - значне падіння концентрації озону в озоновому шарі планети, який стримує ультрафіолетове випромінення. В разі зменшення концентрації озону шкідливе випромінення може зашкодити людям та тваринам, також радіація нагріває світовий океан, збільшуючи смертність морських істот та рослин.

Озонові діри почали регулярно з’являтися внаслідок антропогенного впливу (внаслідок діяльності людини), зокрема активного використання хлорфторвуглеводнів. Його виробництво заборонено Монреальським протоколом із захисту озонового шару Землі.

фото NASA Ozone Watch

Раніше УНІАН повідомляв, що вчені з Массачусетського технологічного інституту заявили про те, що викиди газів, що руйнують озоновий шар, виявилися вищими, ніж передбачалося. Зокрема, були зафіксовані викиди хлорфторвуглеців (ХФВ), використання яких було заборонено Монреальським протоколом.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter