Глобальні дані свідчать, що у людства лишилося мало часу, щоб врятувати рослини й гриби, від яких залежить все живе на планеті.
Серед кожних п'яти видів рослин у світі два - на межі вимирання через знищення дикої природи. Про це свідчить нове міжнародне дослідження. Рослини й гриби лежать в основі життя на Землі. Але вчені кажуть, що тепер їм доводиться змагатися з часом, щоб знайти й визначити види перед тим, як вони будуть назавжди втрачені.
Читайте такожНа Тайвані вчені "полюють" за рідкісними видами рослин (фоторепортаж)
Нові медичні види включають миколайчики, знайдені в Техасі й здатні лікувати запалення, новий вид полину з антималярійною дією з Тибету й три варіанти енотери дворічної.
"Ми б не змогли вижити без рослин і грибів. Все живе залежить від них. І настав час відкрити цю скриню зі скарбами", - сказав директор Королівського ботанічного саду в К'ю (RBG Kew) професор Александре Антонеллі з Великої Британії. RBG Kew очолив дослідження, яке об'єднало 210 вчених з 42 країн.
"Кожного разу, коли ми втрачаємо види, ми втрачаємо можливості для людства. Ми програємо в гонці з часом, втрачаючи види швидше, ніж ми можемо їх знайти й назвати", - додав вчений.
Читайте такожХом'як звичайний опинився під загрозою вимирання
"У нас тепер є засоби штучного інтелекту, які приблизно на 90% точні. Це достатно, щоб можна було сказати: ось цей регіон містить багато видів, які досі не були оцінені, але майже напевне вимирають", - сказав старший дослідник RBG Kew Еймір Нік Лугадха.
За його оцінками, з 1750 до 2019 року на Землі повністю вимер 571 вид рослин. Хоча реальна цифра, швидше за все, значно вища. Ще чотири роки тому у звіті про "Стан рослин" йшлося, що кожен п'ятий вид на Землі під загрозою вимирання. Але новий аналіз виявив, що реальна загроза значно вища.
Читайте такожПандемія COVID-19 стала причиною "великої паузи" – науковці заінтриговані
Мільярди людей залежать від ліків на рослинній основі. Але нове дослідження виявило, що 723 види, які використовуються в медицині, зараз на межі зникнення. Серед них вид під назвою Brugmansia sanguinea з сімейства пасльонових. В Південній Америці його використовували для лікування порушень в системі кровообігу. Тепер в дикій природі ця рослина просто не існує. Така ж доля спіткала і Nepenthes khasiana, яку використовували для лікування захворювань шкіри.