Ілюстрація REUTERS

Робота ГТС України може опинитися під загрозою після 24 червня через дефіцит коштів в "Укртрансгазі".

Про це сказано в повідомленні оператора.

«У зв`язку з дефіцитом коштів Укртрансгаз не має можливості вчасно розраховуватися за контрактами закупівель газу для власних виробничо-технологічних потреб (ВТВ)», - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що заборгованість Укртрансгазу за березень-квітень перед постачальниками паливного газу складає 4,1 мільярда гривень. Як наслідок, деякі постачальники відмовляються надалі передавати визначені чинними контрактами обсяги газу.

Читайте також«Нафтогаз» знизив ціну газу для населення

«Залишкових об’ємів газу на ВТВ, які були закуплені за попередніми договорами, достатньо для забезпечення  роботи ГТС лише до 24 червня», - наголосили у держкомпанії.

Оператор ГТС вже звернувся до Державної служби надзвичайних ситуацій України з відповідною проблемою. Укртрансгаз веде переговори з НКРЕКП щодо негайного виправлення ситуації. Компанія ініціювала перемовини з кредиторами, включно з НАК «Нафтогаз України», щодо реструктуризації заборгованості. Про ситуацію проінформовано Раду національної безпеки і оборони України.

В Укртрансгазі стверджують, що критичний фінансовий стан Оператора ГТС спричинений рядом факторів, про що впродовж 2018 та 2019 років керівництво інформувало Регулятора.

«В першу чергу, фінансову ситуацію Укртрансгазу з кожним місяцем погіршують економічно необґрунтовані тимчасові тарифи для Оператора ГТС, які були прийняті НКРЕКП наприкінці 2018 року. Вони, зокрема, дозволяють своєчасно розраховуватися за закупівлю газу на ВТВ в обсязі не більше 60% від необхідного річного рівня», - йдеться у повідомленні.

«По-друге, досі не врегульована проблема несанкціонованого відбору газу з газотранспортної системи, дала можливість учасникам ринку в період з 2016 по лютий 2019 року накопичити більше 35 мільярдів гривень боргу перед Укртрансгазом за послуги балансування, з яких 91% становить заборгованість облгазів. Після переходу газового ринку України на добове балансування з 1 березня 2019 року ситуація суттєво не змінилась: оператори ГРМ продовжують незаконно відбирати газ з ГТС, в тому числі для власних виробничо-технологічних витрат, і не розраховуються. За період березня-квітня 2019 року заборгованість операторів ГРМ виросла ще на 2,5 мільярда гривень», - підкреслили в Укртрансгазі.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram