этот материал доступен на русском

Вітренко розповів про обговорення транзиту газу в «нормандському форматі»

18:11, 10 грудня 2019
Енергетика
580 0
Ілюстрація REUTERS

Обговорення питань транзиту газу в «нормандському форматі» в Парижі стало корисним досвідом для НАК «Нафтогаз України», оскільки була можливість почути позицію російської сторони безпосередньо.

Читайте такожГазовий транзит у "нормандському форматі". Про що "домовилися" Зеленський і Путін

Про це написав у Facebook виконавчий директор Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.

«Не буду приховувати, спочатку я не був у захваті від перспективи обговорення питань транзиту газу і виконання рішення Стокгольмського арбітражу в нормандському форматі... Але зараз я маю відзначити, що це було корисно. Хоча б з тієї точки зору, що, обговорюючи ці питання безпосередньо з Путіним, була можливість краще зрозуміти його особисту позицію», - написав він.

При цьому Вітренко наголосив, що позиція «Нафтогазу» в переговорному процесі є обґрунтованою. Вона підкріплена рішеннями міжнародних судів і консолідована з Європейським Союзом.

«Рішення Стокгольмського арбітражу не було «політичним», як каже російська сторона. Це був комерційний арбітраж, і його рішення є справедливим з юридичної та економічної точки зору. Так, наша перемога в цьому арбітражі є важливою для України, її честі і гідності, але це не робить рішення арбітражу «політичним», або таким, яке російська сторона може ігнорувати», - зазначив він.

Водночас Вітренко зазначив, що рішення арбітражу ніяк не заважає «Газпрому» укласти новий контракт на транзит з відокремленим від «Нафтогазу» оператором газотранспортної системи України, тобто з окремою компанією.

У «Нафтогазі» також готові обговорювати з російською стороною інші варіанти. Зокрема, перенесення точок передачі газу на кордон Україна-Росія, щоб європейські компанії, а не «Газпром», укладали контракти на транзит.

«Або контракти «своп», коли «Нафтогаз» братиме газ на східному кордоні, а віддавати на західному, при цьому окремі оператори в Україні та Європі відповідатимуть за фізичне транспортування газу», - пояснив він.

У такому разі ці контракти «своп» мають забезпечувати "Нафтогазу" дохід, адекватний компенсації за відкликання позовів у Стокгольмському арбітражі загальною сумою більш як 12 млрд доларів, зазначив він.

Як повідомляв УНІАН, на переговорах між Україною і Росією, які проходили в «нормандському» форматі в Парижі 9 грудня, було досягнуто домовленості продовжити переговори щодо транзиту газу.

Президент України Володимир Зеленський після зустрічі заявив про шанс підписати новий транзитний договір з Російською Федерацією на кращих умовах, ніж були до цих переговорів.

Довідка УНІАН. Чинний транзитний контракт України з російським «Газпромом» був укладений у 2009 році терміном на 10 років. Після його завершення (з 2020 року) російський монополіст має намір максимально скоротити транзит свого газу через територію України.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter