Супрун радить займатися бігом / фото pixabay.com

В.о. глави МОЗ Уляна Супрун спростувала міф про стирання колін. За її словами, насправді вони не стираються, а фізична активність, в тому числі біг, навпаки покращує стан суглобів.

Через специфіку бігу, часто здається, що цей вид фізичної активності може бути руйнівним для колін, особливо, для людей, що бігають довгі дистанції регулярно, пише вона на своїй сторінці у Facebook.

Втім, дослідження кажуть інакше:

Відео дня

1.  Виявлено, що поширеність остеоартриту у марафонців була у 2 рази нижчою у порівнянні з людьми, що не бігали.

2. Науковці не виявили збільшення вираженості колінного остеоартриту у бігунів на довгі дистанції в порівнянні з контрольною групою, що не займалась бігом. Дослідження проводили протягом 8 років. 

3. За допомогою МРТ також намагались зафіксувати зміни у тазостегнових і колінних суглобах напівпрофесійних бігунів та бігунів-аматорів — до марафону та через 24 і 48 годин після. Жодних змін ні в хрящах, ні в кістках, що утворюють суглоби, виявлено не було. 

"Більш того помірна та регулярна фізична активність, в тому числі й біг, має захисний ефект для суглобів. Систематичний огляд показав, що у бігунів-аматорів колінний остеоартрит розвивався в 3 рази рідше, ніж у людей, що ведуть сидячий спосіб життя. При цьому надмірні навантаження, які мають елітні професійні марафонці, все-таки збільшують ймовірність його виникнення", - пояснила Супрун.

Також вона наголосила: якщо порівняти людей, що ведуть сидячий спосіб життя і бігунів, то люди, що сидять, мають вищі ризики порушення хряща. В одному з досліджень порівнювали стан хрящів колінних суглобів у бігунів-початківців та людей, що сидять понад міру. І всього за 10 тижнів занять бігом в групі бігунів були помічені позитивні зміни в структурі хрящів — а саме збільшення вмісту глікозаміногліканів — одного з основних структурних компонентів матриксу хряща.

Читайте такожМедики розповіли, як запобігти розвитку хвороб суглобів

"Тобто поступове збільшення рівня бігового навантаження призводить до корисних адаптивних змін колінних хрящів та має хондропротективний ефект. Навіщо тоді так багато сидіти? Можна ж пошкодити коліна", - додала в.о. глави МОЗ.

Вона заявила, що не варто припиняти бігати чи займатись фізичною активністю, якщо у вас остеоартрит.

За словами Супрун, часом бігуни можуть відчувати біль в колінах, що не пов’язаний з остеоартритом. У більшості випадків це прояв пошкоджень від часто повторюваних одноманітних рухів. Найпоширеніші з них — це пателлофеморальний больовий синдром ("коліно бігуна") і синдром іліотібіального тракту. Тоді біль виникає у передній та зовнішній частинах коліна відповідно.

Основні причини виникнення цих синдромів — похибки в тренувальному процесі (занадто різке збільшення обсягу, інтенсивності тренувань), слабкість певних м'язів стегна, особливості техніки бігу та біомеханіки руху, тривалий біг в горбистій місцевості та нехтування розминкою перед бігом. 

"Для більшості людей буде достатньо 30 хвилин бігу в помірному темпі 5 разів на тиждень. Така кількість пробіжок вже перекриває рекомендовану норму аеробних навантажень на тиждень. Якщо дотримуватись цього режиму, ризик пошкоджень опорно-рухового апарату мінімальний, а користь для здоров'я буде дуже великою", - підсумувала виконувач обов'язків міністра охорони здоров'я.

facebook.com/ulanasuprun

Раніше Супрун пояснювала, що міжхребцеві диски у людини дуже міцно пов'язані з хребтом, тому не можуть вилетіти або зміститися.