Супрун розповіла про реакції на щеплення / фото facebook.com/ulanasuprun

У переважній більшості випадків реакції після щеплень проходять самостійно. Жодної небезпеки здоров’ю дитини вони не несуть.

Йдеться про такі поствакцинальні реакції, як — підвищення температури, виникнення набряку, ущільнення чи почервоніння у місці ін’єкції. Здебільшого вони тривають протягом одного-двох днів та є абсолютно очікуваними реакціями на вакцини, пише в.о. глави МОЗ Уляна Супрун.

"Такі реакції організму пов’язані з механізмом дії певних вакцин. Щоби сформувати оптимальну імунну відповідь на введені антигени (компоненти вакцини, до яких власне і формується імунітет) до вакцин додають спеціальні речовини-ад’юванти. Вони підсилюють місцеву реакцію та сприяють тому, щоби більше клітин крові зреагували на введену вакцину. Таким чином наш організм помічає введені антигени, що є у вакцині, і вступає з ними в активну взаємодію", - пояснила Супрун. 

Відео дня

Також вона розповіла про найбільш поширені міфи про реакції на вакцини: 

1-й міф. Почервоніння — це алергічна реакція, тому треба застосовувати антигістамінні (протиалергічні) препарати.

В.о. глави МОЗ зазначає, що почервоніння як реакція після щеплення найчастіше не є алергічною, тому давати дитині протиалергічні засоби необґрунтовано. 

2-й міф. Температуру, що з'являється після щеплення, потрібно обов’язково збивати.

"Не варто давати дитині жарознижувальне "для профілактики". Самі ж ліки частіше є причиною виникнення алергічної реакції. Водночас батьки часто схильні розцінювати цю реакцію як алергію саме на вакцину, а не на додаткові препарати. Тому рекомендовано давати жарознижувальне або знеболювальне лише у випадку необхідності", - наголосила Супрун.

Вона додала, якщо дитина відчуває сильний дискомфорт, біль чи погано переносить підвищення температури — не варто чекати підвищення температури 38,5 і вище градусів.

Рекомендовані препарати для зниження температури — парацетамол або ібупрофен. В жодному разі не рекомендується використовувати ацетилсаліцилову кислоту. В будь-якому випадку стосовно дозування ліків, порадьтеся з вашим педіатром або сімейним лікарем.

За підвищеної температури також важливо переконатися, що дитина не одягнена занадто тепло та давати достатньо пиття. 

3-й міф. Компреси та мазі допомагають зменшити набряк та почервоніння.

Мазі, йодні сітки, прикладання листків капусти чи застосування компресів на місці уколу можуть призвести до перегріву, ще більшого притоку крові до місця ін’єкції. Це може сприяти збільшенню розміру почервоніння чи ущільнення в місці щеплення та навіть опіку. Тому жодних маніпуляцій з місцем ін’єкції проводити не можна. Ущільнення пройде саме по собі, якщо не втручатися.

4-й міф. Після щеплення не бажано гуляти з дитиною на вулиці.

Прогулянка на свіжому повітрі не може нашкодити дитині. Натомість допоможе позбавитись стресу та відволіктись від стресу, який міг виникнути внаслідок ін’єкції.

Коли потрібно звернутись до лікаря:

- почервоніння почалося через два дні після щеплення;

- воно збільшилося в розмірі (більше ніж 5 см);

- біль посилюється або почервоніння у місці ін’єкції збільшується через три дні;

- температура виникла через два дні (або триває понад три дні).

Раніше виконувач обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун склала добірку поширених міфів про вакцинацію.