Яке церковне свято сьогодні, 4 березня / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, Вікіпедія

4 березня за новим церковним календарем православні згадують преподобного Герасима на Йордані. У народному календарі - Герасим Грачевник. Про заборони і прикмети дня, що відзначають у церкві 4 березня за старим стилем - читайте нижче.

4 березня 2024 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

4 березня за новим стилем (17 березня за старим) - день пам'яті святого Герасима Йорданського, ченця, найкращим другом якого був лев.

Герасим народився в Лікії (нині територія Туреччини) і ще в молодості вирішив стати ченцем. Спочатку він пішов жити у Фіваїдську пустелю в Єгипті, пізніше переселився в Палестину, а потім до річки Йордан, де заснував монастир.

Відео дня

У монастирі Герасима були дуже суворі правила: п'ять днів на тиждень ченці проводили в пустелі, на сухому хлібі й воді, в молитві та плели кошики з пальмових гілок, а в суботу й неділю збиралися в монастирі, причащалися, брали із собою хліб, воду і знову йшли в пустелю. Під час Великого посту Герасим повністю відмовлявся від їжі до самого Великодня.

Одного разу в пустелі Герасим зустрів кульгавого лева. Святий не побоявся хижака і витягнув колючку з лапи звіра. Відтоді лев не йшов далеко від монастиря, їв із рук хліб і ні на кого не нападав. Назвали його Йордан. Якось Герасим подумав, що лев з'їв олика і змусив його тягати воду. Але осла насправді забрав купець, який вирішив, що тварина заблукала. Коли купець їхав назад, лев кинувся до каравану і за вузду привів віслюка до господаря. Герасим визнав свою помилку і відтоді вони з левом були нерозлучні з левом.

Коли монах помер, Йордан відмовився від води та їжі й помер на могилі преподобного. Його поховали поруч. Святого Герасима завжди зображують із левом біля ніг.

Свято 4 березня за старим стилем - день пам'яті апостолів від сімдесяти святих Архіппа і Филимона.

Про що говорять прикмети на 4 березня

4 березня - прикмети сьогоднішнього дня / фото E. Schaarschmidt, Pixabay

У народному календарі 4 березня - свято Герасим Грачівник, прозвали його так тому, що зазвичай у цей час прилітали граки:

  • птахи повертаються у свої гнізда - буде рання весна;
  • якщо граки прилетіли цього дня - сніг зійде через місяць, прилетіли раніше - може бути неврожай;
  • сухо і сонячно цього дня - у лісі буде багато ягід.

На Герасима прийнято готувати печиво з кислого житнього тіста - "грачики", щоб птахи принесли із собою тепло.

Що не можна робити 4 березня

Серед головних заборон, що сьогодні не можна робити - лаятися, ображати будь-кого, особливо тварин і птахів, пліткувати, заздрити.

За народними прикметами слід побоюватися образити птахів навіть ненавмисно - інакше не бачити щастя на землі. Не радять цього дня робити великі покупки або вирушати в далеку подорож - може чекати невдача.

Що можна робити 4 березня

Святого Герасима Йорданського просять дати фізичних і духовних сил, преподобний допомагає набути лагідності й розсудливості, моляться святому про зцілення хвороб, зокрема й тварин.

За народними звичаями в цей день належить зробити хоча б невелике прибирання і провітрити дім. За старих часів на Герасима робили обереги з ялівцю, а підлогу підмітали віником з полину. Також цього дня заведено викидати старе взуття - вважається, що разом із ним із дому піде все недобре.

4 березня - іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олександр, Василь, В'ячеслав, Георгій, Григорій, Данило, Павло, Уляна, Яків.

Раніше ми публікували православний календар на березень 2024 року зі святами за новим і за старим стилем.

Вас також можуть зацікавити новини: