Яке церковне свято сьогодні, 17 травня / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

17 травня православні віряни за новим церковним календарем згадують апостола Андроніка і святу Юнію. У народі день отримав назву Андрон із дощем. Розповідаємо про його традиції та прикмети і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем.

17 травня 2024 року - яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем

Після переходу Православної церкви України 2023 року на новий церковний календар дати всіх неперехідних православних свят (із фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Водночас частина вірян продовжують дотримуватися колишнього календаря - збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Відео дня

17 травня за новим стилем (30 травня - за старим) - день пам'яті апостола від 70-ти Андроника і Юнії.

Андронік і його помічниця Юнія були родичами апостола Павла, але стали християнами раніше самого апостола. Святий Андронік був єпископом Паннонії, але про нього і Юнію знали далеко за межами єпархії.

Андронік і Юнія проповідували Євангеліє язичникам. Багато з них потім охрестилися, а на місці язичницьких капищ з'явилися християнські храми. Відомо, що святі загинули як мученики. Їхні мощі були знайдені в V столітті, в передмісті Константинополя - на цьому місці побудували храм.

Церковне свято 17 травня застарим стилем

17 травня за старим календарним стилем згадують мученицю Пелагію.

Про що говорять прикмети на 17 травня

17 травня - прикмети сьогоднішнього дня / pixabay

У народному календарі 17 травня - свято Андрон з дощем. Прозвали його так тому, що цього дня зазвичай чекали дощу. За прикметами судять, якими будуть літо й осінь:

  • день видався прохолодний і дощовий - таким же буде і літо;
  • якщо стоїть гарна й суха погода - буде рання осінь;
  • дятел стукає в лісі - чекай дощу.

Північний холодний вітер цього дня обіцяє холодне літо, а південний - погоже і спекотне.

Що не можна робити 17 травня

Серед заборон, що сьогодні не можна робити - лаятися, пити алкоголь і лихословити, пліткувати, засуджувати.

Народні прикмети не радять вирушати в далеку дорогу - поїздка може бути невдалою, та ухвалювати поспішні рішення. Не слід йти до лісу - там прокидаються змії і можуть вкусити.

Що можна робити 17 травня

Святого Андрона в народі вважають покровителем "небесних воріт" і моляться йому про дощ - просять відчинити браму та випустити дощ, оскільки всьому, що було посаджено, потрібна цілюща волога.

Також 17 травня прийнято підгортати картоплю, садити розсаду перцю і помідорів. Раніше ми розповідали, що покласти в лунку при посадці томатів, щоб отримати хороший урожай. За старих часів господині цього дня готували страви з картоплі - вважалося, що чим більше картоплі на столі, тим кращим буде її врожай і тим багатшим будеш.

17 травня - іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Адріан, Афанасій, Євдокія, Степан, а також Климент, Кирило, Микита, Пелагея, Никифор, Флоріан.

Раніше ми публікували православний календар на травень 2024 зі святами за новим і старим стилем.

Вас также могут заинтересовать новости: