Яке церковне свято сьогодні, 5 березня / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

5 березня за новим церковним календарем православні згадують священномученика Конона Мандонського. У народному календарі - Конон Городник. Про заборони і прикмети дня, що відзначають у церкві 5 березня за старим стилем - розповідаємо далі.

5 березня 2024 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

5 березня за новим стилем (18 березня за старим) - день пам'яті священномученика Конона Мандонського.

Конон народився на початку III століття, в Назареті. Він був добрим і простодушним християнином, вів тихе життя, займався городом, з якого і харчувався. Знали його як Конон Мандонський, оскільки він жив у невеликому містечку Мандон.

Відео дня

За часів правління римського імператора Деція Траяна християни зазнали переслідувань - і Конон зокрема. Його схопили, але оскільки Конон поставляв продукти до імператорського столу, вирішили відразу не страчувати, а запропонували відмовитися від віри. Конон не погодився, тож, щоб покарати, йому вбили в ноги цвяхи і змусили бігти перед колісницею, поки той не впав і не помер під копитами коней.

Свято 5 березня за старим стилем - день пам'яті князя Київського Ярослава Мудрого.

Про що говорять прикмети на 5 березня

5 березня - прикмети сьогоднішнього дня / pixabay.com

У народному календарі 5 березня - свято Конон Городник, Конон Градар. За прикметами дня судять про погоду влітку:

  • день сонячний видався - літо буде теплим;
  • 5 березня без опадів - влітку граду не буде;
  • граки сідають на гнізда - через три тижні можна виходити в поле.

За прикметою, після Конона мають прийти ще 40 ранкових морозів.

Що не можна робити 5 березня

Серед головних заборон, що сьогодні не можна робити - лихословити, лаятися, пліткувати, розпускати чутки і лінуватися.

Народні прикмети кажуть, що в день пам'яті Конона не можна ледарювати, оскільки святий сам був працьовитим. Цього дня буде доречною робота пов'язана із землею, але граблі та вила краще не брати до рук - щоб улітку град не побив город і сад.

Що можна робити 5 березня

Святий Конон Мандонський - покровитель і захисник посіву, врожаю і всіх городників і садівників. Тому святому моляться про гарний урожай, просять захистити сад і город від стихії та нашестя шкідників.

За старовинною прикметою в цей день, навіть якщо погода не особливо сприяє, обов'язково треба зайнятися роботою на землі - прибрати ділянку від гілок, листя і сміття, скопати грядки. Вірять, що це принесе багатий урожай у сезоні. Є в забобонних городників і особливий обряд: викопують три лунки, примовляючи: "Одна лунка - для суші, інша - для мошки, третя - для черв'яків", - це нібито має вберегти город влітку від посухи і шкідників.

5 березня - іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Георгій, Давид, Іван, Кирило, Конон, Костянтин, Марк, Микола, Федір.

Раніше ми публікували православний календар на березень 2024 року зі святами за новим і за старим стилем.

Вас також можуть зацікавити новини: