УНІАН ділиться враженнями про новий фільм з кіновсесвіту Marvel.
1 травня 2025 року в український прокат вийшов супергеройський екшн "Громовержці*" (Thunderbolts*), і це перший за довгий час фільм Marvel, який отримав позитивні відгуки критиків. Чи дійсно фільм видався гідним, читайте в огляді УНІАН.
В 2010-х Marvel створив справжню сенсацію в кінематографі, протягом десятиліття вибудовуючи потужну супергеройську франшизу, майже кожен фільм якої отримував схвальні відгуки критиків, збирав сотні мільйонів доларів в прокаті та, головне, залишав у захваті глядачів.
Втім, з виходом на екрани епічного "Месники: Завершення" у 2019 році, що фактично завершив "Сагу нескінченності" кіновсесвіту Marvel (не рахуючи "Людину-павук: Далеко від дому", який, в принципі, розвивався окремо от основного сюжету). Тоді ж боси Marvel оголосили про масштабне розширення кіновсесвіту, бажаючи в подальшому сюжетно зв'язувати не лише повнометражні фільми під кінотеатри, а й серіали, які згодом почали активно випускати на новоствореному стрімінговому сервісі Disney+.
Спочатку концепція ще працювала, оскільки перші серіали і фільми четвертої фази кіновсесвіту Marvel здебільшого базувалися на персонажах з попередніх фаз – "ВандаВіжен", "Сокіл та Зимовий солдат", "Чорна вдова", "Локі", "Соколине око", "Доктор Стрендж у мультивсесвіті божевілля", "Тор: Любов і грім". Щось з цього дійсно було вдалим, щось виїжджало суто на харизмі головних персонажів, а щось було відверто невдалим.
Одночасно Marvel почав пачками завалювати глядачів новими супергероями – як у вже згаданих проектах, так і в абсолютно нових: "Шан-Чі та легенда десяти кілець", "Вічні", "Місячний лицар", "Марвели", "Міз Марвел", "Жінка-Галк", "Чорна пантера: Ваканда назавжди", "Таємне вторгнення", "Марвели", "Ехо" і так далі. І от тут вже ситуація склалася набагато гірша – якісь проекти було відвертою халтурою, якісь абсолютно вибивалися із загальної концепції… Але, напевно, головною проблемою було те, що більшість з нових персонажів були абсолютно нецікавими – глядач дивився черговий проєкт і думав: ну, якщо цей персонаж не повернеться далі, нічого страшного.
Остаточно Marvel добив скандал з актором Джонатаном Мейджорсом, якого звинуватили у домашньому насиллі. Саме його персонаж Канг Завойовник, представлений у першому сезоні серіалу "Локі", мав стати головним лиходієм кіновсесвіту після Таноса. Втім, Disney швиденько позбувся актора, як тільки було оголошено перший вирок суду.
Це змусило босів Marvel повністю переписувати концепцію п'ятої-шостої фаз MCU, і, з рештою, влітку 2024 року стало відомо, що новим суперлиходієм стане Доктор Дум з "Фантастичної четвірки", а зіграє його… Роберт Дауні-молодший, який до цього грав Тоні Старка (Залізну людину) у фільмах кіновсесвіту, але той героїчно загинув фіналі "Месників" 2019 року – і це рішення отримало змішані реакції: дехто з критиків називав це відчаєм.
Одночасно у 2024 році Marvel дещо збавив темп виходу своїх нових проектів – фактично у 2024 році вийшли лише серіали "Ехо" та "Це все Агата", а також повнометражний фільм "Дедпул і Росомаха", який, втім, скоріше був жартівливим, ніж серйозно інтегрованим в основну концепцію кіновсесвіту (втім, можливо, ситуація ще зміниться, побачимо згодом).
Тим часом, у проектах Marvel, що вже вийшли у 2025 році, простежується бажання студії відіграти позиції за рахунок перевірених часом героїв. Зокрема, ця ставка спрацювала у серіалі "Шибайголова: Народжений наново", але абсолютно провалилася у фільмі "Капітан Америка: Чудесний новий світ". Останній виявився прохідним пафосним середнячком, з абсолютно тьмяним головним героєм – як не крути, але Сем Вілсон у виконанні Ентоні Макі за харизмою аж ніяк не дотягує до рівня головного супергероя Америки. Так, цей персонаж був доволі непоганий як напарник головного героя, але самостійно витягнути фільм він вже не зміг.
На "Громовержців" і фанати, і критики чекали з острахом – багато хто хвилювався, що на тлі останніх провалів навіть наявність кількох улюблених героїв не врятує. Втім, схоже, все виявилося навпаки.
Події фільму відбуваються невдовзі після фіналу "Капітана Америка 4". Після того як президент США Таддеус Росс перетворився на червоного монстра, політичне життя країни охопив хаос. До того ж, американці втратили віру в колишніх супергероїв, які благополучно розбіглися (або померли, або зійшли з глузду) після фінальної битви, а серед нових героїв нікого перспективного не виявилося. І цим всім вирішила скористатися нова начальниця ЦРУ, графиня Валентина Аллеґра де Фонтейн (вперше представлена у серіалі "Сокіл і Зимовий солдат" 2021 року).
У стінах секретних лабораторій по всьому світу її підлеглі з усіх сил намагалися створити нову надлюдину, яка підкорювалася б її наказами та стала захисником світу на її умовах. Втім, як це часто буває, експеримент вийшов з-під контролю, що провело до ініційованого Конгресом розслідування проти де Фонтейн і загрозу імпічменту для неї.
Щоб замісти сліди, вона залучила кількох найманців-ізгоїв, відомих за попередніми проектами Marvel – Олену Белову / Чорну вдову (фільм "Чорна вдова"), Джона Вокера / Агента США (серіал "Сокіл і Зимовий солдат"), Ейву Старр / Примару (фільм "Людина-мураха і Оса") та Антонію Дрейкову / Таскмайстер (фільм "Чорна вдова"). Коли ж справу було завершено, вони мали ліквідувати один одного, щоб остаточно замісти сліди. Але в процесі щось пішло не так – і наші горе-герої неочікувано почали співпрацювати, спочатку просто задля виживання, а потім вже заради вищої мети.
Там же герої знайшли дивакуватого сором'язливого юнака на ім'я Боб, який, як з'ясувалося згодом, як раз і був результатом експериментів де Фонтейн – єдиним піддослідним, хто вижив. І він дійсно став фактично непереможним – єдина проблема, що його періодично накривають напади амнезії, які закінчуються не дуже добре.
Паралельно Джеймс Бакі Барнс / Зимовий солдат вже у статусі новообраного конгресмена потайки намагався розібратися з де Фонтейн в межах законодавства, однак, звісно, нічого з цього не вийшло. Тоді він вирішує захопити найманців, щоб змусити їх свідчити у Конгресі, але коли й це не вдається, він вирішує натомість сформувати з них команду, яка зупинить антагоністку.
Десь там в процесі до цієї яскравої компанії ще долучається Олексій Шостаков / Червоний страж (вперше представлений у фільмі "Чорна вдова") – названий батько Наташи та Олени, який сумує за своєю колишньою славою та тепер хоче вберегти хоча б ту доньку, що ще жива.
Справжнім же викликом для команди стає протистояння з Вартовим – супергероєм, на якого де Фонтейн перетворила Боба (він же Роберт Рейнольдс). В якийсь момент він виходить з-під контролю та відмовляється виконувати накази. Страждаючи на амнезію, він перетворюється на Пустоту – непереможну силу, здатну перетворювати людей на тіні. Ця подорож також розкриває старі душевні рани та відчуття провини, які роками мучили усіх членів новоспеченої команди.
Фактично центральним персонажем "Громовержців" стала Олена Белова у виконанні номінантки на "Оскар" та лауреатки багатьох престижних кінонагород Флоренс П'ю ("Сонцестояння", "Оппенгеймер", "Дюна: Частина друга") – цей персонаж був вперше представлений у фільмі "Чорна вдова", а згодом ще з'явився у серіалі "Соколине око". Олена виросла у штучно створеній радянським урядом родині, разом з "сестрою" Наташа Романофф та "батьком" Олексієм Шостаковим. Як і Наташа, вона пройшла першокласно підготовку за програмою "Чорна вдова", тож має приблизно такий самий набір умінь. Зраджена своєю країною, вона почала працювати найманкою на де Фонтейн, але в підсумку це почало гризти її зсередини. Загалом, у "Громовержцях" дуже багато уваги приділено відчуттям внутрішньої порожнечі, самотності, спокути та пошуку свого призначення. Олена у виконанні Флоренс П'ю нарешті стала тим персонажем у кіновсесвіті Marvel, харизма і глибина якого тримає глядача – таке давно забуте відчуття.
Звісно ж, фанатів старого-доброго Marvel порадувала довгоочікувана поява на екранах Себастіана Стена, який, власне, і прославився завдяки ролі Зимового солдата. Протягом останніх років актор активно ударився в європейське чи незалежне кіно з претензією, що з рештою дало свої плоди – у 2024 році він отримав "Срібного ведмедя" Берлінале за найкращу акторську гру у фільмі "Інша людина", а у 2025 році цей же фільм приніс йому перший в кар'єрі "Золотий глобус". Це досягнення стало ледь не національним святом на батьківщині актора в Румунії – адже він став першим румунським актором, що отримав таку високу нагороду. Крім того, у 2025 році він був номінований на "Золотий глобус" та на "Оскар" за головну роль у скандальному байопіку "Учень. Історія Трампа". З рештою, франшиза Marvel – це наразі єдиний за довгий час високобюджетний проект, в якому задіяний Стен. Втім, маємо дещо розчарувати, у "Громовержцях" актор отримав не так багато екранного часу, як хотілося б фанатам його персонажа (яким є і авторка цього огляду) – хоча, звісно, кілька яскравих сцен за його участі та пафосних мотивуючих промов для новоспечених супергероїв все ж було.
Загалом же, хорошу роботу проробили усіх актори, що сформували новоспечену команду "Громовержців" – і Ваятт Расселл ("Оверлорд", серіал "Монарх: Спадщина монстрів") у ролі "Джона Вокера", чий персонаж помітно "виріс" порівняно з серіалом "Сокіл і Зимовий солдат", і Ганна Джон-Кеймен ("Першому гравцю приготуватися", "Оселя зла: Ласкаво просимо у Раккун-Сіті") у ролі Ейви Старр, яку тепер було розкрито набагато глибше, ніж в "Людині-мурасі та Осі", і Девід Гарбор (серіал "Дивні дива"), чий "Червоний вартовий" відповідав за комедійну складову у фільмі.
А от персонаж французької акторки з українським корінням Ольги Куриленко ("Квант милосердя", Смерть Сталіна"), яка, втім, не надто активно згадує про своє походження і не цурається дружити з росіянами, попри широкий анонс, насправді дуже швидко зійшов з дистанції. І це, чесно кажучи, вдале рішення – її Таскмайстер (Антонія Дрейкова) загалом ще у "Чорній вдові" був не дуже вдалим. Крім того, двоє персонажів радянського походження на екрані – цього вже достатньо.
Водночас "Громовержці" познайомили глядачів з новим потенційно цікавим персонажем – одним з найпотужніших супергероїв у коміксах Marvel Вартовим (Бобом Рейнольдсом), який, можливо, надалі гратиме важливу роль у майбітніх фільмах франшизи. Зіграв його Льюїс Пуллман ("Погані часи у "Ель Роялі", "Топ Ган: Маверік", "Салемз Лот").
Тим часом, Джулія Луї-Дрейфус (серіал "Віце-президент") прекрасно втілила образ підступної, жадібної до влади Валентини де Фонтейн, що підозріло схожа на новоспечену директорку розвідки США (та любительку теорії про біолабораторій в Україні) Тулсі Габбард. Насправді ж, образ списаний не з Габбард, адже цей персонаж в коміксах з фірмовим білим пасмом волосся з'явився набагато раніше.
Як і у більшості фільмів за коміксами Marvel, "Громовержці" мають сцени після титрів. Ми не будемо спойлерити зміст цих сцен, лише повідомимо, що їх дві, й радимо їх все ж дочекатися.
Перша міжтитрова сцена – скоріше гумористична, а друге в самому кінці титрів – дає потужний натяк на продовження франшизи. Власне, якщо на перший погляд може здаватися, що "Громовержці" не настільки важливі для загальної концепції оновленої MCU, саме ця сцена багато що проясняє.
Тим паче, що зовсім нещодавно студія Marvel назвала імена акторів, які зіграють у новому фільмі "Месники: Судний день", що має вийти у травні 2026 року.
Перші відгуки про "Громовержців" позитивні. Зокрема, на самому старті фільм мав на Rotten Tomatoes аж 95% схвалення від критиків. Нині ж у нього оцінка 89% свіжості на основі 157 рецензій з відзнакою "Сертифікована свіжість".
"Зібравши розрізнену банду аутсайдерів з Флоренс П'ю в якості їхньої магнетичної зірочки, "Громовержці*" освіжаюче повертаються до перевіреного зразка найкращих пригод MCU", – звучить консенсус критиків Rotten Tomatoes.
Тим часом, на оцінка фільму на IMDb становить 7,8 з 10 балів, а на Metacritic кіноексперти оцінили його у 70 зі 100 балів – за підсумками 43 рецензій, що відповідає характеристиці "в цілому позитивні відгуки".
"Громовержці" – це нарешті гідне кіно від Marvel, яке дає промінчик надії у майбутньому кіновсесвіту. Так, у цьому фільмі студія не винаходить велосипед, а скоріше грає вже на перевірених схемах. Але робить це якісно.
На настроєм фільм нагадує "Першого месника: Зимовий солдат" – похмурий, ефектний та політичний, але водночас режисер Джейк Шреєр (до цього найбільш відомий як автор відеокліпів та творець більшіості епізодів хітового серіалу "Сварка" від Netflix) спробував надати йому більше глибини – протягом фільму герої проходять через власні травми, щоб нарешті відшукати своє призначення та шанс на спокуту.
Додатковим плюсом фільму можна назвати те, що Marvel вперше за довгий час частково відмовився від CGI-спецефектів на користь реальних зйомок з фізично виконаними трюками – чого тільки вартує стрибок Флоренс П'ю з однієї з найвищих будівель в світі.
Ну а ми тепер чекаємо на "Фантастичну четвірку: Перші кроки", який має пролити ще більше світла на майбутнє кіновсесвіту Marvel.
Загальна оцінка – 8 з 10 балів.
***
Про інші новинки цього тижня в кінотеатрах читайте в нашому окремому огляді. Також ви можете ознайомитися з добіркою найкращих серіалів травня 2025 року.
Марина Григоренко