Психологиня перерахувала ознаки, які свідчать про те, що ваші стосунки токсичні і їх продовжувати не варто.
Психологиня Ірина Шеньє у коментарі для УНІАН назвала "червоні прапорці", які свідчать про токсичність у стосунках, а також пояснила, коли варто завершити стосунки. За її словами, жінки часто не розуміють, що перебувають в аб’юзивних стосунках, і не хочуть самі собі в цьому зізнатися.
"Найголовніше, що жінка має зрозуміти, що вона у стосунках з аб’юзером. Аб’юзери – ще і маніпулятори. Вони можуть проєктувати на інших свої внутрішні проблеми, говорити, що до шкідливих дій їх провокує інша людина, і це в іншої людини неправильна реакція на їхню поведінку. Саме тому нелегко зрозуміти, що ви перебуваєте в аб’юзивних стосунках, оскільки на вас перенаправляють почуття відповідальності, провини та сорому", – пояснила експертка.
Шеньє вказує, що люди можуть ігнорувати ознаки психологічного аб’юзу, оскільки він менш помітний і про нього менше говорять, аніж про фізичний аб’юз, коли один з партнерів застосовує силу до іншого. Відтак, не часто звертають увагу на критику чи знецінення почуттів або досягнень іншої людини. Один з партнерів може не помічати цього, особливо, якщо з дитинства жив у такій атмосфері.
Крім того, буває, коли партнер контролює фінанси або забороняє навчатися, працювати. Це також свідчить про токсичність у стосунках. Психологиня пояснила, яке ставлення коханої людини є "здоровим" та таким, що зміцнить ваші стосунки:
Важливо пам’ятати, що кожен партнер має цінуватися, люди в парі мають бути рівноцінними, почуття кожного повинні бути важливими, і кожен має отримувати підтримку.
Головним критерієм того, що стосунки варто завершити, є циклічність аб'юзивних дій. Якщо ви помічаєте, що партнер вчиняв аб’юзивні дії, а потім вони повторюються, а зневажливе ставлення стало для нього нормою – це ознака, що вам не варто бути разом.
"Якщо жінка не може наважитися розірвати стосунки, тоді їй потрібно попросити про допомогу – вона може звертатися у соціальні служби чи до психотерапевта", – радить Шеньє.
Аб’юзивні прояви у поведінці одного з партнерів свідчать про його особистість, особливості виховання. Ірина наголошує: аб’юзерами люди стають не через те, що виросли у щасливій родині, вони отримали певні психологічні травми впродовж життя.
Якщо ця травмована людина не працює над собою, то у стосунках з нею нічого не зміниться. Аб’юзер повинен розуміти, що з ним щось не гаразд та звернутися по допомогу до фахівців, але, якщо це не так, то його негативна поведінка у стосунках буде постійно повторюватися:
Тобто, якщо, до прикладу, чоловік не розуміє, що він приносить шкоду оточенню і не йде себе змінювати, то проблеми у стосунках будуть постійно, а не тимчасово.
Нагадаємо, раніше психологиня пояснила, коли починати та як побудувати нові стосунки після розриву. Скільки часу потрібно для того, аби оговтатися після розставання – читайте в матеріалі УНІАН.