Донбас: ослаблення Януковича – це посилення Тимошенко?
Донбас: ослаблення Януковича – це посилення Тимошенко?

Донбас: ослаблення Януковича – це посилення Тимошенко?

12:30, 03.02.2010
9 хв.

Не зважаючи на, здавалася б, тотальний успіх Януковича в Донецькій і Луганській областях, Тимошенко за три роки наростила в регіоні свої результати...

Незважаючи на, здавалася б, тотальний успіх Януковича в Донецькій і Луганській областях, Тимошенко за три роки наростила в регіоні свої результати...

Перший тур показав ситуативність лідерів

Донбас: ослаблення Януковича – це посилення Тимошенко? 
Різні аналітичні центри дали свій аналіз результатів першого туру. Даний аналіз навряд чи варто вважати всебічним, оскільки експерти апріорі не володіють повним обсягом інформації. Тому дуже складно об`єктивно оцінити підсумки виборів: чи є вони результатом досягнень чи прорахунків центрального штабу, місцевих штабів кандидатів, харизми кандидата, прорахунків конкурентів і т.д. Чи був один з вказаних критеріїв вирішальним чи всі можна вважати рівнозначними.

Тому перемогу Віктора Януковича (35,32%) в першому турі з відривом в 10% від найближчого переслідувача – Юлії Тимошенко (25,05%) – також оцінювати складно на предмет того, чи вирішальною є заслуга самого Януковича, його політтехнологів, місцевих агітаторів чи провал кампанії конкурентів.

Відео дня

Також не можна однозначно оцінювати і результат головного конкурента Януковича – Тимошенко. З одного боку, прем`єр не стала лідером – фінішувала другою, і відрив від головного конкурента чималий – 10%, що дозволило розглядати екс-прем`єра Януковича як головного фаворита виборчої кампанії. Але разом з тим Тимошенко виконала задачу-мінімум – вийшла в другий тур. І до списку тих, хто програв, її, поза сумнівом, віднести не можна. Так само, як і деяких інших кандидатів, наприклад, Сергія Тігіпка, який став третім і отримав вельми значний результат і предмет для переговорів.

Разом з тим не факт, що 13,05% Тігіпка зможуть бути імплементовані у вагомі владні дивіденди, політичне представництво в місцевих радах і парламенті країни.

Результат Тігіпка ситуативний, принципових прихильників у нього немає. Чи одержить Тігіпко доступ до ЗМІ, входження у владу після виборів – не гарантовано при будь-яких політичних розкладах, особливо після перемоги Януковича, який підімне під себе весь електорат Тігіпка.

Ситуативність лідерів і аутсайдерів першого туру голосування – очевидна.

Ослаблення Януковича – це посилення Тимошенко

ВибориПодібна характеристика загальної картини виборів дозволить нам коректніше оцінити і результати першого туру президентських виборів 2010 року на Донбасі.

По-перше, в Донецькій і Луганській областях ситуація традиційно більш ніж прогнозована: явним лідером є ПР і її глава Янукович. Подібна тенденція утримується на Донбасі з 1999 року, коли саме місцева еліта забезпечила в Донецькій області, на відміну від інших східно--українських регіонів, перемогу Леоніда Кучми, який на другий президентський термін йшов з націоналістичними (державницькими) гаслами, над Петром Симоненком. Вже тоді був виразно помітний потенціал «донецьких» і їх можливості впливати на результат виборів в регіоні. Не стали сенсацією і ці вибори. Янукович упевнено переміг і в Донецькій (76,04%), і в Луганській області (71,07%).

Проте при, здавалося б, тотальному успіху Януковича в регіоні не можна не помічати і явних тенденцій, що посилюються від виборів до виборів. Так, наприклад, Тимошенко, порівняно з результатами виборів 2007 року, свої позиції в цих областях підсилила: у Донецькій обл. було 3,92%, стало 4,32%, в Луганській було 5,1%, стало 6,51%. Результат Януковича більш показовий порівняно з 2007 роком: ПР змогла підсилити свої позиції в Донецькій обл. (72,05% і 76,04%), що свідчить лише про одне – Донецьк залишається головним електоральним ресурсом Януковича. Але вже в Луганській області Янукович, хоч і не істотно, але втратив (73,53% і 71,04%).

При цьому необхідно враховувати, що ослаблення Януковича – це посилення позицій Тимошенко, що особливо важливо стосовно Донбасу, вотчини «регіоналів», де все, починаючи від влади на всіх рівнях і закінчуючи ЗМІ, тотально контролюються ПР.

По-друге, необхідно аналізувати результат, одержаний Тимошенко на Донеччині і Луганщині, порівняно з результатами в інших регіонах, хоч би в сусідніх – Дніпропетровській, Харківській, Сумській, Запорізькій областях. І тут ми побачимо чітку тенденцію до ослаблення позицій Тимошенко у всіх сусідніх з Донбасом регіонах. У всіх вказаних областях, окрім Донецької і Луганської, Тимошенко показала нижчі результати, ніж на попередніх дострокових парламентських виборах 2007 року.

Більше того, по країні в цілому Тимошенко втратила більше 5% голосів, що створило такий на перший погляд «нереальний» розрив з Януковичем. Таким чином, очевидно, що були явні прорахунки центрального штабу Тимошенко, які не дозволили кандидатові від БЮТ отримати той результат, на який розраховували. Результати ж по Донбасу, порівняно з іншими регіонами, є позитивними, оскільки розрив між Тимошенко і Януковтичем скоротився. Якщо подібна тенденція збережеться і в другому турі, то розрив буде скорочений ще більше.

Слід зазначити, що зі всіх регіонів країни, не рахуючи Донбасу, Тимошенко позитивну динаміку продемонструвала лише в АР Крим (у тому числі і Севастополі) і Чернігівській області, в інших – чітке падіння рейтингу.

По-третє, ефективність виборчої кампанії того або іншого кандидата або партії не завжди можна оцінити лінійно. Тобто не завжди виявляється пряма кореляція між витратами штабів, ефективним використанням виборчих технологій і безпосереднім результатом виборів.

В першу чергу, може йтися про інерційну властивість психіки виборця. І яскрава кампанія того або іншого кандидата (партії) може принести свої плоди лише на наступних виборах. Наприклад, нова партія або новий лідер практично не мають шансів виграти вибори з нуля, необхідне розгойдування електорату, звикання до нових осіб і ідей.

Тому ефективність кампанії по Донбасу, ймовірно, можна буде оцінити лише на наступних виборах, у тому числі і 30 травня на виборах в місцеві ради.

Чи підніметься новий Донбас?

Юлія Тимошенко
У цьому плані кампанія Тимошенко, принаймні на Донбасі, була вельми ефектна і стратегічно виправдана. Місцевий штаб запропонував нову стратегію розвитку регіону – «Новий Донбас». В областях були підібрані молоді перспективні команди з прицілом на майбутнє. Сьогодні Донбас асоціюється не тільки з Януковичем чи Ахметовим – минулим Донбасу, – на передній план виходять нові політики неантагоністичного плану. Наталія Королевська – яскравий приклад таких політиків. Вона сприймається вельми позитивно серед прихильників як Тимошенко, так і Януковича. І такі політики мають всі шанси від виборів до виборів лише нарощувати рейтинги.

У регіоні, особливо це стосується Луганської області, була проведена серйозна кадрова робота.

Довіреними особами Тимошенко по округах області стали такі знакові на Луганщині особи, як генеральний директор державного підприємства «Луганськ-вугілля» Єрмаков, генеральний директор Алчевського металургійного комбінату Шевченко, керівник ВАТ трест «Краснодон-шахтострой» Коженов, генеральний директор державного підприємства «Донбас-антрацит» Перепелиця, генеральний директор «Ровеньки-антрацит» Зюков, голова правління ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод» Касинов.

І те, що ця команда не змогла показати вагоміший результат для Тимошенко на цих виборах, не означає, що сам по собі підхід – робити ставку на серйозні місцеві ресурси – був невірний. Скоріше, місцева команда відчувала нестачу в організаційних і технологічних ресурсах для роботи не в рамках виборчої кампанії, а безпосередньо на ділянках, в судах, у виборчкомах. Місцевим кадрам не були надані ефективні схеми протидії фальсифікаціям, а існуючі напрацювання не були забезпечені кадрами для реалізації. Крім того, явно провальною в експертному середовищі визнана інформаційна кампанія щодо «грузинських бойовиків» – а це вже всеукраїнський рівень. Але навіть при таких початкових даних місцева команда забезпечила позитивну тенденцію.

Успішна ставка на місцеві регіональні еліти свідчить про нереалізований потенціал БЮТ в Луганській області. Адже якщо цього потенціалу в принципі немає, то нічого і реалізовувати.

***

Аналізувати перший тур президентських виборів – це майже те ж саме, що аналізувати перший раунд боксерського поєдинку. Результати варто підводити після закінчення виборів. І другий тур може або закріпити тенденції, що намітилися, або спростувати їх.

Але незалежно від остаточних підсумків голосування, з упевненістю можна сказати, що на Донбасі з`явилася альтернатива «старим донецьким». Але чи реалізується проект «Молоді луганські» або «Новий Донбас» – залежить від самих жителів регіону. Принаймні, така альтернатива формується, вона вже є, і вона все голосніше заявляє про свої амбіції на всеукраїнській політичній арені.

Олексій Голобуцький, Агентство моделювання ситуацій

 

Новини партнерів
завантаження...
Ми використовуємо cookies
Погоджуюся