Науковці оцінили психологічну готовність людей вбивати роботів

Фахівці попереджають, що спроби зробити роботів людяними не мають заходити надто далеко.

Європейські психологи провели експеримент, покликаний встановити, наскільки легко люди готові приректи на загибель робота, а також з'ясувати, як формується ставлення людини до розумних машин.

Читайте такожФлот ВМС США поповниться чотирма класами кораблів-роботів

Як повідомляє Naked Science, стаття про дослідження була опублікована в журналі Social Cognition. Професор нідерландського Університету Неймегена Рік ван Баарен (Rick van Baaren) та його команда використовували для експерименту відомий уявний експеримент в області етики - так звану «проблему вагонетки».

Суть «проблеми вагонетки» полягає в тому, що респондентові пропонують обрати, яким шляхом направити важку вагонетку — в бік, де вона неминуче вб'є одну людину, або в іншу, де жертвою виявляться інші люди або суперечлива особистість.

У різних версіях даної дилеми розглядаються різні поєднання гіпотетичних жертв: група злочинців або одна невинна людина, здорова людина або група безнадійно хворих, великий хірург або дитина, і т. д.

У новому дослідженні вчені застосували «проблему вагонетки» до людей і роботів. Розглядалися як звичайні, так і людиноподібні жертви-роботи. В ході другого етапу фахівці розглянули, які саме фактори впливають на «людяне» сприйняття робота.

«Чим більш "людяним" сприймається робот — а точніше кажучи, чим більша емоційність приписується машині, тим рідше наші піддослідні погоджувалися принести її в жертву», — відзначає один з авторів статті Маркус Полус (Markus Paulus).

За підсумками дослідження фахівці вказали на необхідність розумних обмежень при створенні людиноподібних машин.

«Спроби "гуманізувати" роботів не маютьзаходити надто далеко, — каже Полус. — Інакше вони створять конфлікт з їх первісним завданням — з допомогою людям».

Раніше повідомлялося, що японський готель Henn-na Strange "звільнив" половину механічних співробітників через непрацездатність.