Т-90М настільки рідкісний, що його важко "упіймати" / фото wikipedia.org

Українські бійці затрофеїли новітній російський танк Т-90М "Прорив". Як зазначає військовий аналітик Олександр Коваленко, такі машини не вдавалося затрофеїти вже багато місяців.

За його підрахунками, востаннє достовірні дані про потрапляння Т-90М "Прорив" до рук українських бійців з'являлися у вересні 2023 року. Також відомо, що в травні 2024 року один такий танк вдалося пошкодити, але даних про його евакуацію в український тил у відкритому доступі немає.

"Що тут скажеш... З почином у 2024-му і найголовніше, що я так давно вже не говорив... Трофеїв багато не буває!" - зазначає Коваленко.

За підрахунками аналітика, за час повномасштабної війни верифіковано втрату росіянами 145 танків Т-90 усіх версій, хоча фактичні втрати у 2-2,5 раза більші. З них верифіковано 15 випадків захоплення танка як трофея, хоча і тут фактичні цифри, ймовірно, помітно вищі.

Що собою являє Т-90М

Танк Т-90М "Прорив" - це глибока модернізація радянського танка Т-72Б і найсучасніший російський танк на сьогоднішній день, якщо не брати до уваги де-факто неіснуючу "Армату".

Т-90М створювали для підвищення бойових можливостей основного бойового танка РФ і його адаптації до сучасних вимог ведення війни. Т-90М отримав новий турбований дизельний двигун, що забезпечує більш високу потужність і маневреність. Його озброєння включає 125-мм гладкоствольну гармату 2А46М-5, яка може використовувати широкий спектр боєприпасів, включно з керованими ракетами. Також танк оснащений сучасною системою управління вогнем "Калина", що містить прицільні комплекси з тепловізійними каналами, які дають змогу вести прицільний вогонь у будь-яких умовах.

Т-90М володіє поліпшеним захистом завдяки комплексам активної та динамічної броні, включно з системою "Арена-М", яка автоматично виявляє і знищує ракети і дрони, що наближаються. Однак, імовірно, їх отримують не всі випущені екземпляри.

За оцінками іноземних експертів, до початку повномасштабної війни Росія, ймовірно, встигла випустити близько сотні цих танків. Вважається, що до кінця 2023 року російська промисловість вийшла на виробництво 60-70 цих танків на рік. Однак із чотирьох вироблених Т-90М (і до початку вторгнення, і під час нього) кожні три вироблялися шляхом поліпшення старих Т-90А, узятих зі зберігання, і тільки один будувався з нуля.

Вас також можуть зацікавити новини: