Аргентина планує передати Україні бойові літаки / фото wikipedia.org

Аргентина планує посилити Україну одразу п’ятьма штурмовиками Super Etendard. Експерти Defense Express розповіли, що відомо про ці літаки та проаналізували, чи справді Україні вони потрібні.

Super Etendard - що про нього відомо

Як зазначають експерти, мова йде про палубний літак від Dassault, який класифікується або як винищувач-бомбардувальник, або як штурмовик. Він був створений на початку 70-х років. Всі Super Etendard в Аргентині були виведені з експлуатації у 2023 році.

"Super Etendard - класичний представник авіації скоріше 60-х років, з безфорсажним двигуном Snecma Atar 9K-50 на 49 кН, який забезпечував трансзвукову швидкість до 1205 км/год. Машина має розмах крила 9,6 метра, а максимальна злотна вага складає 12 000 кг (вага пустого 6 500 кг), максимальне корисне навантаження на 6 вузлах підвіски - 2 100 кг", - розповідають у Defense Express.

Відео дня

Як зазначають експерти, спеціалізацією літака було, в першу чергу, знищення кораблів противника. Бо Super Etendard був оснащений РЛС Agave, який міг виявляти повітряні цілі на дальності лише до 30 км, але надводні, типу фрегат, на дальності 100 км.

Agave була прямо зав'язана у прицільний комплекс протикорабельної ракети Exocet. І саме ця ракета і була головним озброєння цього літака. Окрім неї він міг нести лише блоки з некерованими реактивними снарядами, бомби, ракети "повітря-земля" із дальністю до 12 км AS-30, а серед засобів проти повітряних цілей лише ракети малої дальності з ІЧ ГСН Matra Magic та дві 30-мм автоматичні гармати.

Літаки Super Etendard в Аргентині

Як розповідають у Defense Express, Франція у 1979 році погодилась продати Аргентині 14 Super Etendard та 28 ракет Exocet до них за 160 млн доларів.

Під час Фолклендської війни Аргентина за допомогою Super Etendard уразила есмінець HMS Sheffield, при цьому стійке захоплення цілі бортовою РЛС відбулось лише за 46 км, а також британське торгове судно Atlantic Conveyor.

У 2015 році Франція пропонувала Аргентині викупити до 54 літаків, але у результаті у 2018 році країни зійшлись на п'яти літаках за 12 млн євро.

Через значні затримки з оплатою вони були передані лише у 2019 році, але проблемою стало використання на літаках британських комплектуючих. Зокрема піропатронів для катапульти Martin Baker, у результаті чого літаки не були введені в експлуатацію.

Вочевидь саме про ці Super Etendard Modernise у кількості п'яти одиниць мова і йде, зазначають експерти, додаючи, що модернізовані літаки отримали нову РЛС Anemone, яка отримала дальність виявлення морських цілей до 200 км, комплекс РЕБ, оновлену систему навігації та оптико-прицільну станцію для використання високоточного озброєння Damocles.

"На фоні всього цього можливо задати доволі прагматичне питання, а чи варті п'ять Super Etendard, які об'єктивно давно відлітали своє та головна роль яких - боротьба із кораблями, додавання ще одного типу літаків у Повітряних силах України. З наявною проблемою у кількості льотчиків та техніків, а також логічним бажанням не створювати зоопарк машин", - підсумовують експерти.

Тож в контексті передачі Україні багатофункціональних винищувачів Mirage, а також ситуації, коли навіть Gripen попросили відкласти через концентрацію на F-16, навіть абсолютно фантастичний варіант, коли Super Etendard перетворюють у машину 4+ покоління, виглядає не дуже ефективним, - зазначають у Defence Express.

Аргентина передасть Україні літаки - що відомо

Видання Infobae.повідомило, що Аргентина веде активні перемовини з Францією щодо передачі Україні п'яти літаків Super Etendard. Міністр закордонних справ Аргентини Діана Мондіно вже обговорювала це питання з міністром закордонних справ Франції Стефаном Сежурне. Згодом передачу літаків планують обговорити ще більш детально. 

Зараз винищувачі зберігають на військово-повітряній базі в Пуерто-Бельграно. Для нормальної експлуатації їм необхідні піропатрони, які дозволять пілотам катапультуватись у разі необхідності. Через ембарго, яке ввели британці внаслідок Фолклендської війни, Аргентина не має доступу до них.

Вас також можуть зацікавити новини: