Цей безпілотник здатен дозаправити бойовий літак у повітрі 6,4 тоннами палива.
Політ першої серійної моделі безпілотника MQ-25 відбудеться вже у цьому році, а на інтеграцію на борт авіаносця варто чекати у 2026 році. Це свідчить про те, що від моменту появи першого прототипу до закінчення розробки пройде 12 років. Про такі терміни розповів віцеадмірал Деніл Чівер, що очолює Військово-повітряні сили ВМС США, на конференції WEST 2025 у Сан-Дієго, пише Breaking Defense.
Водночас у Defense Express нагадали, що MQ-25 є першим у світі дроном-дозаправником, який здатен дозаправити бойовий літак у повітрі 6,4 тоннами палива на відстані не менше ніж 926 км від авіаносця.
Його розробила компанія Boeing, а у 2014 році був побудований перший прототип. Вже у 2018 році ВМС США підписали контракт з компанією вартістю в 805 млн доларів на розробку та побудову трьох MQ-25 Stingray.
"Проєкт цього БПЛА був розроблений в рамках програми UCLASS - (unmanned carrier launched airborne surveillance and strike), тоді MQ-25 мав назву RAQ-25, але звісно різниця була не тільки в назві, але й в призначенні. Планувалось що RAQ-25 стане безпілотним стелс-бомбардувальником", - підкреслили аналітики видання.
За словами експертів, RAQ-25 повинен був завдавати бомбових ударів, залишаючись непомітним для ворожих засобів ППО, однак через складності розробки ВМС вирішили змінити його на безпілотний стелс-дозаправник, через що й змінили назву на MQ-25 Stingray.
"Наразі у ВМС США роль дозаправника вимушені виконувати палубні винищувачі F/A-18, це стає можливим завдяки спеціальному заправному обладнанню, воно являє собою контейнер з системою "шланг-конус", це перетворює винищувач у літак дозаправник. Такий самий контейнер встановлюється і на MQ-25", - пояснили у Defense Express.
Водночас експерти зазначають, що використання MQ-25 збільшить бойовий радіус F/A-18 з 830 км до 1300 км, а також звільнить 20% - 30% парку літаків, які виконували роль дозаправника для використання їх за прямим призначенням.
Раніше військовий експерт Валерій Романенко відповів, чи здатна Україна створити свій аналог Patriot. За його словами, навряче це станеться, адже є кілька причин - як організаційних, так і технічних.
Також стало відомо, що Іран створив БпЛА-гігант, який може нести одразу 13 бомб. Зокрема такий безпілотник має вражаючі розміри. Його розмах крила становить 22 м, а злітна маса дорівнює 3100 кг. Для порівняння, Bayraktar TB2 має розмах крила 12 м, а його максимальна злітна маса - 650 кг.