этот материал доступен на русском

Forbes: Чи може катастрофа в Чорнобилі повторитися?

18:47, 22 травня 2019
Світ
3341 0
Чорнобильська катастрофа навряд чи повториться, але гарантувати це ніхто не може / УНІАН

Чи може катастрофа на зразок тієї, що сталася на Чорнобильській АЕС, знову повторитися? На перший погляд здається, відповідь очевидна: «Ні, це не можливо». Однак, і першого разу ніхто не думав, що щось подібне насправді може статися. Тому варто дослідити це питання більш глибоко.

Про це на сторінках Forbes пише інженер й інвестор Роберт Рапір, який 25 років працює на енергетичному ринку. Рецепт катастрофи досить простий. Вона зазвичай трапляється в результаті критичної події чи низки подій і неадекватної реакції на це. Аварії пом’якшуються скороченням вірогідності виникнення кризових ситуацій і забезпечення відповіді, яка не допустить ескалації наслідків. У ситуаціях, потенційно найгірший сценарій в яких – це катастрофа, потрібно суттєво скоротити вірогідність такого розвитку, а також зробити все необхідне, щоб максимально пом’якшити результати. Катастрофічними можна назвати ті наслідки, які включають численні людстві жертви, масштабне забруднення довкілля, масове пошкодження майна чи великі фінансові втрати.

Читайте такожForbes: Аварія на Чорнобильській АЕС змінила ядерну енергетику назавжди

Але такий сценарій також  включає велике потрясіння для населення на зразок виселення 50 тисяч людей з їхніх домівок.

«У випадку Чорнобиля, це сталося швидко і назавжди. Гадаю, коли людей виселяють дуже швидко, це катастрофічний наслідок», - зауважує автор.

Він нагадує про другу серію серіалу «Чорнобиль» від HBO, в якій йдеться про те, що загибелі мільйонів людей після аварії на ЧАЕС ледве вдалося уникнути. Не можна сказати напевне, що це було насправді так і чи не перебільшили режисери фільму ситуацію задля драматичності. Однак, суспільство повинно бути абсолютно впевненим, що нового Чорнобиля (чи Фукусіми) не буде ніколи.

НА ЧАЕС вибухнув реактор РБМК. Сьогодні ще 11 таких реакторів функціонують, і всі вони розташовані в Росії. Після подій 1986 року вони пройшли низку конструкторських модифікацій відповідно до рекомендацій Міжнародної агенції з атомної енергетики (МАГАТЕ).

Читайте такожWashington Post: Серіал про Чорнобиль показує, до чого призводить брехня влади

В 2006 році заступник директора організації Томіро Танігучі сказав журналістам: «В технологію були внесені великі зміни. МАГАТЕ працює над тим, щоб таких інцидентів більше ніколи не було». На думку автора, немає сумніву, що потенційне повторення подій в Чорнобилі було серйозно скорочене шляхом внесення змін у конструкцію і проведення додаткових тренувань дій у разі виникнення проблем. Але чи зведена вірогідність до нуля?

В США немає жодного реактора типу РБМК. Однак, 30% атомних електростанцій використовують киплячі ядерні реактори (BWR), розроблені General Electric. А саме такі використовували на станції «Фукусіма» в Японії до того, як цунамі спричинило аварію на ній у 2011 році. Знову ж таки, були внесені зміни для скорочення ризиків. Але чи зникли ці ризики зовсім?

На думку автора, повторення подій у Чорнобилі чи Фукусімі абсолютно неможливе. Адже ці сценарії були ретельно вивчені і розглянуті на інших АЕС. Були вжиті всі заходи, щоб точно таких аварій більше не було. Однак, варто пам’ятати і про те, що до того, як вибухнув реактор ЧАЕС, ніхто теж навіть не думав, що щось подібне взагалі можливе.

Читайте такожThe Guardian: Радіація з Чорнобиля ніколи не була замкнута лише в зоні відчуження

Як в 2002 році сказам міністр оборони США Дональд Рамсфельд: «Існують речі, які ми напевне знаємо. Є й таке зване відоме невідоме. Тобто це речі, про які ми нічого не знаємо, і це нам відомо. Але існують також і невідомі нам невідомі речі. То те, невідоме, про існування якого ми не знаємо».

І катастрофа в Чорнобилі сталася через одну з таких «невідомих нам невідомих» речей. Частково це стосується і Фукусіми. Здавалося дуже малоймовірним, що цунамі зможе пробити 10-метрову захисну стіну.

«Коли хтось питає, чи може Чорнобиль повторитися, інженер в мені робить паузу і думає про «невідомі нам невідомості». За визначенням, ми не знаємо, що це. А отже, на мою думку, абсолютно чесною відповіддю було б формулювання: Навряд чи, але я не можу гарантувати це»», - пише автор.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
IноЗМI
телеграм-канал перекладів зарубіжної преси
Читати в Telegram