American Interest: Санкції можуть зупинити війну в Україні, але їх потрібно змінити

Для початку, Заходу варто припинити плутати символічні жести з дійсно жорстким тиском на Москву.

Навіть прихильники санкцій проти Росії мусять визнати, що вони досі не змогли виконати свою мету зупинити агресивну поведінку Кремля.

Жорстока війна проти України триває. Російська військова кампанія в Сирії, націлена врятувати режим Башара Асада від демократичної опозиції, триває. А спроби вплинути на західні вибори за допомогою кібератак, дезінформації і брудних грошей не зникли. В жодному з цих напрямків Кремль навіть не думає зменшувати свою активність, пише в статті для American Interest колишній заступник помічника міністра оборони США з питань України, Росії і Євразії Майкл Карпентер, який також був радником віце-президента Джозефа Байдена.

Він уточнює, що не можна стверджувати, ніби санкції взагалі ніяк не вплинули на Росію. В 2015 році МВФ підрахував, що вони скоротили ВВП країни на 1-1,5%. Кремль постійно агресивно реагує на їхнє посилення. Може так статися, що з часом шкода від них виявиться більшою, ніж користь від агресивної зовнішньої політики. Однак, все ж тиск не зміг ефективно змінити поведінку Росії. Переламний момент ще не настав, а з санкціями у нинішньому вигляді це може ніколи і не статися.

Читайте такожWashington Post: Путін нікчемний стратег, і війна проти України це доводить

На думку автора, проблема в тому, що уряди Заходу постійно плутають символічні жести з серйозною ціною, яка б змусила Кремль переглянути свою політику. Тож щоб санкції проти Росії запрацювали, США і їхні союзники повинні покінчити з такою практикою і запровадити реальний потужний тиск, який матиме швидкий вплив на економіку. Водночас, варто утриматися від спокуси розглядати санкції як відповідь на будь-яку проблему, яку створює Росія. Їх потрібно вбудувати у більш широку стратегію, в якій будуть використовуватися дипломатичні, військові, економічні і комунікаційні інструменти. Така стратегія буде сфокусована на спробах змінити поведінку Кремля в одній чи двох критичних сферах: агресія проти України і атаки проти демократій Заходу. Однак, вона не буде стосуватися широкого спектру проблем.

Стратегія повинна бути послідовною. Нинішній підхід Заходу до Росії автор називає «шизофренічним». Тому що деякі країни, які найбільше закликають до запровадження санкцій, в цей же час розвивають різні проекти з російською державою, тим самим підриваючи власну ж політику.

Щоб санкції були ефективним, вони повинні мати серйозний вплив. За останні роки США й інші західні країни постійно плутали символічні кроки проти Росії з такими, що мають вплив. Приміром, в 2016 році, коли розглядалися варіанти відповіді на втручання Кремля в американські президентські вибори, деякі впливові чиновники називали видворення 35 російських шпигунів «ядерним варіантом». Ніби це було щось таке надзвичайно потужне, що одразу ж поставить Москву на коліна. Насправді ж розкриття чужих розвідників і оголошення іноземних громадян нев’їздними завжди призводить до симетричної відповіді іншої сторони.  Тож можна було легко передбачити, що таке дипломатичне видворення не буде мати ніякого впливу.

Аналогічним чином санкції проти ГРУ і ФСБ були виставлені як жорсткі, оскільки вони стосуються безпосередніх виконавців агресивної політики Росії. В реальності ці санкції не роблять нічого. Російські розвідувальні організації фактично не мають важливих активів на Заході. І санкції майже ніяк не вплинули на їхні фінанси чи операції. І нарешті адресні санкції проти олігархів, урядовців і «поплічників» Путіна мають менший вплив, ніж вважається. Тому що Росія – це країна кумівства, в кій економічні ресурси розподіляються через систему зав’язків між покровителями і клієнтами. Постраждалим від санкцій легко компенсували втрати через внутрішні контракти чи інші форми економічної ренти. Чиновники і друзі Путіна, які потрапили в список санкцій, - це люди, які в останню чергу будуть тиснути на режим. Адже своє багатство і владу вони отримали завдяки лояльності до Кремля.

Читайте такожСША запровадили санкції проти 18 агентів розвідслужб та 4 організацій з Росії (список)

Це не означає, що російським клептократам і порушникам прав людини можна дозволяти інвестувати своє багатство на Заході чи видавати візи для перетину західних кордонів. Відібрати доступ до таких привілеїв – це моральний обов’язок і профілактична необхідність проти корупційного впливу іноземних брудних грошей. Та разом з тим, політичний вплив адресних санкцій дуже перебільшений.

Тож щоб змінити поведінку Кремля, потрібно завдати удар по всій економіці Росії. Такі санкції, безумовно, завдадуть болю російському суспільству. І це один з центральних викликів у спробах стримати російську війну проти України і її підривну діяльність на Заході. Вузькопрофільні заходи, націлені проти безпосередніх виконавців злочинів, мають незначний вплив, у той час як більш широкі тиснуть на всіх росіян. Однак, якщо США хочуть добитися змін у поведінці, яка становить загрозу національній безпеці, їм не вдасться відгородитися від дій, болючих для всього населення іншої країни.

Щоб санкції проти Росії стали ефективними, потрібно для початку відповісти на питання, чого вони мають добитися. Якщо мета – це виведення російських військ з України, про це варто вказати у нових законодавчих ініціативах і розпорядженнях. Наприклад, можна вказати, що санкції будуть ослаблені лише після того, як директор Національної розвідки США підтвердить, що російських військ на українській території більш немає. У питанні російського втручання у вибори країн Заходу, аналогічно, директор Національної розвідки повинен повідомити, що за встановлений законом період Москва не намагалася впливати на демократичні процеси інших.

Читайте такожBloomberg: Morgan Stanley закриває торгівлю акціями й валютою в Росії через санкції

Потім, для ефективності санкцій потрібна структурна ініціатива, яка б змусила Кремль переглянути свою політику. Автор називає одним з варіантів заборону фінансування державного боргу Росії. А ще краще було б заморозити активи російських банків. Це можна зробити поступово, почавши з відносно невеликих фінустанов і закінчивши такими гігантами російського ринку, як «ВТБ», «Газпромбанк» і «Сбербанк». Кожні півроку Міністерство фінансів США може заморожувати активи чергового банку, якщо Кремль не відмовиться від агресивної поведінки.

Одна з переваг фінансових санкцій в тому, що Росії немає чим на них відповісти. Звісно, вона може заблокувати активи американських і європейських компаній на своїй території. Але це буде більшим ударом для самої Москви, ніж для Заходу. В структурі торговельних партнерів США Росія займає аж 30 місце, в той час як російська економіка залежить від американських інвестицій. Закриття американських компаній на території РФ злякає абсолютно усіх західних інвесторів, які після такого ще довго не повернуться в країну.

Читайте такожBloomberg: Тримайтеся, 2019 рік буде ще гіршим

Звісно, Москва може утнути щось непередбачуване у відповідь. Хто міг сказати, що після ухвалення «Акту Магнітського», вона заборонить громадянам США усиновлювати російських сиріт. Але важливо пам’ятати, що всі запропоновані вище санкції – це відповідь на військове вторгнення Росії в Україну, а також на спроби підірвати американську демократію. Якщо не відреагувати на цю агресію через страх перед непередбачуваністю агресора, можна лишитися паралізованим на завжди і лише заохотити Москву до скоєння нових злочинів.