Bloomberg: Литва активно готується до ядерної катастрофи в Білорусі

Столиця балтійської країни нервує через відкриття атомної електростанції всього за 40 кілометрів на білоруській території.

Вулиці цього міста стали фоном для серіалу «Чорнобиль», який став хітом цього року. Фільм розповідає про смертельний вибух на радянській атомній електростанції, який стався в 1986 році. Тепер литовське місто Вільнюс готується до власної потенційної атомної катастрофи й не в кіно, а наяву.

Про це пише Bloomberg, додаючи, що столиця Литви нервує через неминуче відкриття атомної електростанції всього за 40 кілометрів по інший бік кордону з Білоруссю. Після низки інцидентів в процесі будівництва і спроб приховати їх, багато хто вважає АЕС поблизу міста Острівець, яку будує Росія, небезпечною.

Читайте такожFinancial Times: Гірка правда про Чорнобиль досі лежить в Україні й чекає уваги

Уряд Литви витратив 900 тисяч євро на створення запасу йоду в таблетках на випадок витоку радіації в сусідній країні, від якого можуть постраждати 2,8 мільйона литовців. Крім того, будуть проведені загальнонаціональні навчання для перевірки готовності до катастрофічних подій.

«Все, що ви бачили в серіалі «Чорнобиль», буде тут: сирени, рятувальники й гелікоптери», - сказав голова Ради громадського захисту Едгарас Геда. Його відомство проводить навчання.

«Люди досі пам’ятають Чорнобиль. Багато таких родичів включно з моїм дядьком були відправлені на ліквідацію наслідків. Тож у нас є досвід з перших рук. Ми не збираємося розмірковувати, чи станеться катастрофа. Ми готуємося до неї», - додав Геда.

Чотириденні навчання почнуться першого жовтня. За легендою, в Острівці аварія, подібна до чорнобильської. А хмара радіоактивних матеріалів потрапила в атмосферу. Спрацюють спеціальні сирени, повідомлення з попередженнями будуть розіслані громадянам на мобільні телефони. А національне телебачення повідомить про катастрофу. У деяких регіонах рятувальники й військові будуть проводити евакуацію. В інших місцях добровольці будуть грати жертв. Їх будуть реєструвати, мити, забезпечувати чистим одягом, а потім перевезуть в безпечні місця для медичних перевірок.

Читайте такожGazeta Wyborcza: Росія збрехала і приховала ядерну катастрофу на Уралі

Безпечність АЕС в Острівці викликає занепокоєння. З початку будівництва у 2012 році щонайменше троє людей загинули. Литва стривожена прозорістю процесу, оскільки деякі інциденти були умисне засекречені, зокрема деталі випадку, коли 330-тонний корпус атомного ядра станції зірвався з крана і вправ на землю.

АЕС у Білорусі повинна виробляти 2400 мегаватів електроенергії. Два її реактори будує експортне крило російської державної компанії «Росатом». Вона також займається проектами в Туреччині, Китаї й Фінляндії. Ця ж компанія проводила нагляд за ядерними ракетними випробуваннями 8 серпня, які закінчилися аварією. П’ятеро вчених загинули, а радіаційний рівень підскочив у регіоні біля Полярного кола.

Росія профінансувала левову частку побудови АЕС в Острівці, вартість якої сягає 11 мільярдів доларів. Вона ж буде єдиним постачальником ядерного палива. Литва відмовилася купувати електроенергію з цієї станції й хоче, щоб інші її сусіди теж так вчинили. Для багатьох людей у Вільнюсі ще надто свіжа пам’ять про вибух в Чорнобилі на території України більш ніж 30 років тому, а також спроби влади СРСР приховати його. Цього місяця багато мешканців Вільнюса зможуть освіжити спогади під час трансляції серіалу «Чорнобиль» на місцевому стадіоні.

Читайте такожЛікар з Архангельська про жертв ядерного вибуху: дозиметрист втік, коли побачив цифри

«Я чітко пам’ятаю день вибуху Чорнобиля. Це дуже тривожно. Атомні електростанції взагалі страшні. Але ця особливо лякає, тому що вона дуже близько», - сказала пенсіонерка Она Рімкіене, яка працювала медсестрою.

Білорусь, яка збирається доставити перше ядерне паливо на АЕС в Острівці до першого жовтня, заперечує проблеми з безпекою на станції. У всякому разі, Мінськ проігнорував міжнародні рекомендації не будувати атомні станції в межах 100-кілометрової зони навколо великих міст. Ці рекомендації з’явилися після аварії на АЕС «Фукусіма» у 2011 році. Литва неодноразово скаржилася Європі на загрозу білоруської станції, зокрема, тому що її будують на території з високими сейсмічними ризиками.

Зараз Литва відстежує рівень радіації вздовж білоруського кордону, а також у водах річки, яка проходить повз Острівець і тече до Вільнюса. Витік матеріалів може отруїти питну воду в місті, де живе 540 тисяч людей.

«Вірогідність ядерних аварій низька. Але потенційні наслідки катастрофічні. Тому краще підготуватися», - сказала голова служби громадянської безпеки у Вільнюсі Сандра Норбутайте.