НАТО назве Китай "вирішальним фактором, що сприяє" війні Росії проти України / фото ua.depositphotos.com

Лідери НАТО мають намір виступити з найрізкішою заявою в історії альянсу, закликаючи Китай до припинення військової підтримки Росії, кажуть люди, знайомі з цим питанням, на тлі ознак того, що Пекін розробляє ударний безпілотник для війни з Україною.

НАТО назве Китай "вирішальним фактором, що сприяє" війні Росії проти України, згідно з останнім проектом комюніке, яке буде опубліковано наприкінці триденного саміту альянсу і з яким ознайомилося агентство Bloomberg.

У проєкті детально описуються поставки Китаєм матеріалів подвійного призначення, таких як компоненти зброї, обладнання та сировина, які слугують сировиною для російського оборонного сектору.

Відео дня

За словами джерел, США поінформували союзників по НАТО про підтримку Китаю напередодні саміту в рамках зусиль зі зміцнення спільної стурбованості щодо зростаючого оборонного партнерства. У проєкті документа йдеться про те, що Китай створює "системні виклики євроатлантичній безпеці", зокрема за допомогою кібердіяльності та дезінформації, а також розвитку свого потенціалу протидії космічному простору.

Формулювання проекту може змінитися до того, як остаточну версію буде опубліковано в четвер. Документ Стратегічної концепції НАТО на 2022 рік уперше офіційно назвав Пекін "системним викликом", замінивши попередній документ, у якому Китай не згадувався.

Війна в Україні - як Китай допомагає РФ

Офіційні особи США заявили, що Китай утримується від прямих поставок зброї та артилерії, що може сигналізувати про безпрецедентну ескалацію і майже напевно спровокує більш рішучі дії - такі як санкції - проти другої за величиною економіки світу.

Проте європейські столиці були стривожені повідомленнями цього місяця про те, щокитайські та російські компанії розробляють ударний дрон, аналогічний іранській моделі, розгорнутій в Україні.

Натиск з боку НАТО демонструє зростаючий консенсус між США та їхніми партнерами в тому, що Пекін становить загрозу не тільки в Азії, а й для європейської безпеки через свою підтримку Росії. Останніми роками європейські столиці від Берліна до Лондона, Праги і Вільнюса посилили свою позицію щодо Китаю.

У квітні агентство Bloomberg також повідомило, що Пекін надає Росії супутникові знімки для військових цілей, мікроелектроніку і верстати для танків, а також низку технологій, які використовуються у зброї або необхідні для її виробництва.

Ще в травні колишній міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс спровокував сварку з Вашингтоном, коли припустив, що Китай працює над наданням Росії летальної допомоги. Радник США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що на сьогодні США не бачили, щоб Китай постачав зброю безпосередньо Росії.

Вас також можуть зацікавити новини: