Американські агенти неодноразово обговорювали плани атаки з українською стороною, перш ніж пізніше виступити проти них.
Американська розвідка могла знати про підготовку підриву газопроводів "Північний потік" ще на ранньому етапі планування операції. Про це йдеться у розслідуванні німецького видання Der Spiegel.
За даними журналістів, навесні 2022 року в Києві відбулися зустрічі між представниками Центрального розвідувального управління (ЦРУ) та українськими фахівцями з диверсійних операцій. Саме тоді, як стверджують джерела журналістів, українська сторона нібито представила ідею підірвати газопроводи, якими Росія транспортувала газ до Німеччини, фінансуючи таким чином війну проти України. За даними української сторони, американцям цей план сподобався.
Видання пише, що після цього відбувалися подальші зустрічі між представниками ЦРУ та організаторами атак на газопроводи. Spiege поговорити з кількома людьми в Україні, які надали подробиці цих зустрічей.
За даними джерел, ідея виникла навесні 2022 року, у розпал повномасштабного вторгнення, коли була потреба завдати Росії болючого удару.
"Газопроводи в Балтійському морі вже давно були подразником для України та більшості західних держав. Вони дозволяли Росії постачати газ напряму до Європи, оминаючи Україну, що позбавляло Київ транзитних доходів. Крім того, вони посилювали енергетичну залежність Німеччини від Кремля", - йдеться у матеріалі.
Зазначається, що протягом кількох місяців українці розробляли план закладання вибухівки водолазами. Вони обирали маршрути, судна, підбирали людей, здатних занурюватися на глибину до 80 метрів. Операції дали кодову назву "Діаметр".
За словами джерел, операцію схвалив тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, але не президент Володимир Зеленський. Офіс президента, стверджується, не був поінформований.
Паралельно відбувалися зустрічі з американцями для обговорення плану. За словами одного зі співрозмовників, знайомого з переговорами, американці нібито казали: "Це добре, це працює". Українці стверджують, що тоді не чули жодних заперечень.
Одне з джерел розповіло, що вже на другій зустрічі від ЦРУ надійшов сигнал підтримки, і навіть більше: з українського боку склалося враження, що американські агенти могли б допомогти з фінансуванням плану.
Однак згодом позиція США змінилася. За даними Spiegel, улітку 2022 року ЦРУ заявило, що не може підтримати операцію, зокрема фінансово. Прямих пояснень надано не було.
"Навесні 2022 року, за даними джерел у американських службах безпеки, інтереси Вашингтона були зовсім іншими. У той час основна увага була зосереджена на організації максимально можливої підтримки України. Чому США мали б виправдовувати напад на інфраструктуру союзника?" - пишуть журналісти.
Крім того, йдеться у матеріалі, у червні 2022 року стався витік інформації: нідерландська військова розвідка MIVD через джерело в Україні дізналася про плани атаки й попередила ЦРУ та Федеральну розвідувальну службу Німеччини.
Німці тоді, влітку 2022 року, нібито поставилися до цього скептично. Їхні сумніви, серед іншого, грунтувалися на тому, що попередження містило дату запланованої атаки. А на той час цей термін уже минув, а нічого не сталося. Насправді ж диверсанти просто відклали свою операцію, йдеться у розслідуванні.
Щоб запобігти спецоперації, США доклали активних зусиль. Повідомляється, що представник ЦРУ розмовляв з адміністрацією президента України, вимагаючи скасування операції.
Попри це, вона відбулася. За даними розслідування, команда знайшла нового спонсора - українського приватного бізнесмена, який профінансував значну частину витрат (близько 300 тисяч доларів) на обладнання, оренду судна й вибухівку.
"7 вересня 2022 року орендована вітрильна яхта вирушила з Варнемюнде в Балтійське море. За даними слідства, на борту перебували шестеро чоловіків і одна жінка, серед них цивільні водолази та капітан. Німецькі слідчі вважають, що керував операцією Сергій К.", - пишуть журналісти.
Spiegel зазначає, що журналісти зверталися до ЦРУ з проханням про коментарі, однак там лише заявили, що розслідування "вкрай неточне" і "не повинно вважатися фактичною інформацією".
Раніше УНІАН повідомляв, восени 2022 року елітний підрозділ України підірвав "Північний потік". За даними слідства, операція здійснена групою з шести українських осіб. Ключовим фігурантом названо "Сергія К." - 49-річного відставного капітана морського флоту України та колишнього офіцера секретної служби, якого італійська поліція затримала на пляжному курорті на Адріатичному морі.
Зазначалося, що операція вимагала високого рівня підготовки: чотири члени групи були досвідченими глибоководними дайверами, які заклали вибухівку на морському дні на глибині 80 метрів. Слідство встановило докази причетності підозрюваних: відбитки пальців, ДНК, відеокамери прикордонного контролю, записи мобільних телефонів та свідчення таксиста, якого використовували для пересування. Німецькі прокурори видали ордери на арешт усіх шести підозрюваних, яким висунуто звинувачення у "спільному спричиненні вибуху, антиконституційному саботажі та руйнуванні інфраструктури".