NASA випадково виявило під кригою Гренландії жахливий артефакт Холодної війни

Колись об'єкт належав армії США, але був покинутий і майже забутий.

Під час польоту над льодовиковим щитом Гренландії у квітні 2024 року науковці NASA несподівано виявили покинуту американську військову базу Camp Century, яка понад шість десятиліть була похована на 30-метровій глибині під льодом. Про це пише видання Popular Mechanics.

Як йдеться у публікації, дослідники використовували радарну систему UAVSAR для вивчення основи льодовикового щита, однак в процесі зафіксували контури великого підземного комплексу.

"Ми шукали основу льоду, і раптом з'явився Camp Century. Спочатку ми не знали, що це таке", - згадує один з керівників проєкту, кріосферний науковець Лабораторії реактивного руху NASA Алекс Гарднер.

Як пише Popular Mechanics, військову базу Camp Century звели в суворій крижаній пустелі у 1959-1960 роках інженери Армії США. Комплекс, який отримав неофіційну назву "місто під льодом", складався з 21 підземного тунелю загальною довжиною майже три кілометри. Для його роботи навіть встановили ядерний реактор PM-2. Будівництво вимагало транспортування близько 6 тисяч тонн матеріалів через крижаний щит за допомогою важких саней.

Водночас, зазначає видання, наукові дослідження, які проводилися на базі, були лише прикриттям для секретного військового проєкту США під назвою Project Iceworm. Його метою було розміщення під льодом мережі тунелів загальною протяжністю близько 52 тисяч квадратних миль, де планували встановити до 600 балістичних ракет. Однак реалізувати цей задум не вдалося через численні технічні труднощі, і вже у 1967 році базу остаточно закрили.

Попри демонтаж реактора, після згортання проєкту під льодом залишилися близько 180 тон радіоактивних відходів. Саме це, наголошують вчені, сьогодні викликає найбільше занепокоєння. Через потепління клімату льодовиковий покрив поступово тане, і дослідники припускають, що до кінця століття небезпечні матеріали можуть опинитися ближче до поверхні.

Кліматолог і фахівець із льодовиків Вільям Колган ще у 2016 році звертав увагу, що під час створення бази ніхто не враховував наслідків глобального потепління.

"Вони думали, що це ніколи не вийде на поверхню. Але клімат змінюється, і тепер питання полягає в тому, чи залишиться те, що знаходиться там унизу, саме там", - зауважив він.

За прогнозами дослідників, приблизно до 2090 року танення льодовика може створити ризик вивільнення відходів, які понад пів століття залишаються законсервованими під товщею льоду.

Інші цікаві знахідки

Як писав УНІАН, археологи в Іспанії під час розкопок поселення Касас-дель-Туруньюело знайшли унікальну бронзову церемоніальну колісницю V століття до н.е., прикрашену зображеннями богів і міфічних істот. Поруч також знайдено розкішні імпортні предмети – грецьку кераміку, єгипетську алебастрову посудину та вироби зі слонової кістки.

Також ми розповідали, що археологи знайшли в Єгипті добре збережений папірус із заклинаннями "Книги мертвих", що датується часами Нового царства (1550–1070 рр. до н.е.). Знахідка стане експонатом Великого єгипетського музею, відкриття якого заплановане на липень 2026 року.

Вас також можуть зацікавити новини: