Доходи українців суттєво зменшилися, але ціни помітно зросли / фото ua.depositphotos.com

Ціни зростають, зарплати падають: як звести кінці з кінцями

06:30, 03.05.2022
9 хв. 11571

У переважній більшості українців з початку війни суттєво зменшилися доходи, але водночас у країні помітно зросли ціни на повсякденні товари та послуги. Як у такій ситуації звести кінці з кінцями?

Уже третій місяць в Україні триває повномасштабна війна, яку веде проти нас кривава путінська Росія. Наші герої-захисники надійно тримають оборону і місцями переходять у контрнаступ.

Через військові злочини окупантів гинуть та страждають мирні громадяни, безжально руйнується житловий фонд, інфраструктура. Через це українські підприємці опинилися в дуже в складних обставинах, що, безумовно, позначається на ринку праці.

Попит на роботу значно перевищує пропозиції. У квітні відкритих вакансій в Україні було в 20 разів менше, ніж у довоєнний період. При цьому навіть з діючими працівниками роботодавці змушені погіршувати умови співпраці.

Згідно з результатами проведеного опитування кадровим порталом grc.ua, з початку війни переважна більшість компаній (78 відсотків) здійснили непопулярні заходи стосовно своїх співробітників. 

"Чверті опитаних не виплатили заробітну плату. Звільнили або скоротили працівників у 16,5 відсотка компаній, 10 відсотків відправили у відпустку за свій рахунок. Чверть опитаних, якщо й працює, то отримує неповну виплату заробітної плати. Найбільше респондентів відповіли, що їм скоротили заробітну плату більше ніж на 30 відсотків", - йдеться в дослідженні.

Водночас вартість життя навпаки поступово зростає. За даними Державної служби статистики, інфляція в березні в річному вираженні зросла до 13,7 відсотків. Проте ціни на продовольчу групу товарів підскочили ще більше.

Зокрема, ціни на соняшникову олію і цукор у річному вираженні зросли на 22 і 19 відсотків відповідно. Ціни на масло зросли на 21 відсоток, на хліб – 20 відсотків, на м'ясо – на 15 відсотків, на макарони – на 16 відсотків. Водночас фрукти подорожчали на 6 відсотків, а овочі стали дорожчими на понад 52 відсотки.

На жаль, за оцінками експертів, подорожчання продуктів харчування та інших товарів і послуг буде продовжуватися через ряд об’єктивних причин. Саме тому важливо як найшвидше адаптуватися до нових умов, щоб профінансувати усі важливі видатки з сімейного бюджету і не влізти в борги.

Подорожчання харчових продуктів й інших товарів і послуг буде продовжуватися / фото УНІАН

Контролюємо витрати

Нічого революційного в науці оптимізації видатків за останні роки не відбулося. Ті самі принципи, що були дієвими під час останніх криз, працюють і зараз. Причому вони однаково ефективні як для бізнесу, так і для звичайних людей.

Як розповіла в коментарі для УНІАН директорка з маркетингу "Юнекс Банку" Аліна Компанець, перш за все слід провести ретельний аудит усіх витрат.

"Добре, якщо сім’я вела бодай якийсь облік видатків та розходів. Але якщо його не було, слід щонайменше спробувати пригадати витрати останніх місяців та скласти максимально ретельний перелік. Чим детальнішим він буде, тим краще. Треба пам’ятати, що в цій вправі не існує зайвих подробиць. Адже щоденна чашка кави в улюбленій кав’ярні за місяць може призводити до дуже суттєвих витрат", - підкреслила Компанець.

Другим етапом, за її словами, слід визначити ті статті, від яких неможливо відмовитися. Скоріш за все, це буде їжа, комуналка, проїзд у громадському транспорті. Також треба відокремити сумнівні пункти, які здаються важливими, але від яких можна взагалі відмовитись без значної шкоди для якості життя.

"Наприклад, цей час можна використати для відмови від паління. Для курця зі стажем це зекономить до 2000 гривень на місяць. А поїздки на власному авто замінити громадським транспортом", - зазначила експерт.

Третя частина списку міститиме пункти, від яких можна відмовитися без будь-яких втрат: оновлення одягу, розваги, купівля електроніки.

Після цього можна почати викреслювати зайві видатки. Надважлива частина таких заходів – максимально повний контроль. Якщо ви ще не користувалися додатками для обліку домашніх фінансів, саме час встановити його

"Зазвичай люди перебільшують значення відносно великих витрат, на кшталт сплати комунальних послуг, та нехтують незначними щоденними видатками. Це призводить до помилок у плануванні. Вже наведені приклади з ранковою чашкою кави у кав’ярні та щоденною пачкою цигарок яскраво демонструють цей принцип", - підкреслила Компанець.

При цьому ж зовсім не обов’язково відмовлятися від маленьких дрібниць, що приносять усім нам радість. Але слід чітко розуміти їх справжню вартість та, можливо, знайти їм більш економні альтернативи.

Українцям слід провести слід провести ретельний аудит усіх витрат / фото ua.depositphotos.com

Можливості збільшити доходи

Безумовно, однакового рецепту для всіх, як швидко збільшити доходи не існує. Умовно кажучи, те, що підійде електрику, не буде працювати для IT-фахівця. Більш-менш універсальні поради можна звести до кількох напрямків.

Якщо сім’я має бодай якісь заощадження, їх слід інвестувати. Хоча б на банківський депозит з коротким строком розміщення – звичайно, це не принесе помітного прибутку, адже зараз відсоткова ставка в більшості банків не перевищує 10 відсотків річних. Але такий депозит щонайменше зменшить інфляційні втрати.

У якості альтернативи можна також розглянути вкладення в військові облігації. Зараз на цьому інструменті можна заробити 11 відсотків річних, а мінімальна вартість вкладень становить всього лише 1 000 гривень.

Тим, хто залишився без роботи по фаху та не може наразі знайти іншої роботи, слід подумати над менш кваліфікованою працею. Попит на прості робітничі спеціальності завжди буде високим. Особливо зараз, коли величезна кількість українців поїхали за кордон, а у західних регіонах різко зросла чисельність населення.

Якщо заощадження та безпекова ситуація дозволяють, звільнений час слід використати з максимальною користю. Напрямки можуть бути зовсім різними: від навчання новій професії, що дасть змогу заробляти дистанційно, вивчення мови, до саджання городини.

Тут все залежить від конкретної ситуації та можливостей. Зрозуміло, що пройти бухгалтерські курси в селі з обмеженим доступом до інтернету вкрай важко. Так само, як буде важко вирощувати картоплю з морквою у великому місті.

Якщо сім’я має бодай якісь заощадження, їх слід інвестувати / фото ua.depositphotos.com

Не цураємося допомоги

З початку повномасштабного вторгнення агресора на нашу землю в Україні запрацювало багато програм фінансової підтримки українців. Наприклад, державна допомога переселенцям, спрощена процедура виплати допомоги безробітним, програма допомоги сім’ям з дітьми від Мінцифри та Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ.

Також існує державна програма фінансової компенсації людям, які надали своє житло вимушеним переселенцям. Це також можливість отримати додатковий дохід та ще зробити добру справу.

Кожна програма має певні й досить жорсткі обмеження. До яких слід ставитися з повагою. Наприклад, ЮНІСЕФ допомагає сім’ям з трьома неповнолітніми дітьми, хоча б одній з яких не виповнилося двох років.

Не слід сприймати такі умови, як дискредитацію. Волонтери та меценати воліють допомагати в першу чергу тим, хто найбільше потребує допомоги. І це абсолютно нормально.

Крім того, дуже багато українських та міжнародних компаній відкрили безкоштовний доступ до курсів та навчальних програм.

Зараз без проблем можна знайти безкоштовні для українців навчальні програми майже на будь-які теми. Від звичайного вивчення мови, в тому числі, з репетиторами, до суто практичних уроків, наприклад, як почати продавати товари в інтернеті.

Можна спробувати навчатися навіть конкретній "електронній" професії, а згодом влаштуватися на роботу і отримувати достатньо високу за українськими мірками заробітну плату.

В Україні зараз досить важка економічна ситуація, фінансових втрат уникнути не вдасться / фото УНІАН

В Україні зараз достатня важка економічна ситуація. Це відчувається всіма громадянами, проте у випадку продовження воєнних дій додаткових фінансових втрат уникнути не вдасться.

Звичайно, усі ми сподіваємося на швидку перемогу нашої армії. Але треба ще кожному бажаючому шукати можливості забезпечити себе, та використовувати усі наявні можливості, які надає держава та небайдужі представники бізнесу.

Це важко, роботи на всіх поки не вистачає за деякими спеціальностями, але іншого виходу, крім гнучкого пристосування до нової реальності, немає.

Тільки активно працюючи і сплачуючи податки зможемо наблизити нашу перемогу, та як найшвидше зможемо повернутися до мирного життя і наблизити майбутнє економічне зростання. І тоді роботи по відбудові нашої Великої країни вистачить усім.

Богдан Слуцький

завантаження...
Ми використовуємо cookies
Погоджуюся