Фізичні вправи надзвичайно корисні для ясності розуму / фото ua.depositphotos.com

Науковий співробітник Інституту біологічних досліджень Солка Генрієтта ван Прааг виявила, що фізичні вправи можуть стимулювати ріст нових клітин мозку.

Вона зазначила, що хоча завдяки фізичній активності вилікувати нейродегенеративні захворювання навряд чи вдасться, вона все одно корисна для мозку, покращує настрій і когнітивні здібності за рахунок "безлічі" клітинних змін, сказала фахівець, пише The New York Times.

У чому полягають переваги

Відео дня

Вправи забезпечують короткочасне поліпшення виконавчих та когнітивних функцій. Дослідження показують, що одразу після фізичної активності люди краще справляються з тестами на робочу пам'ять. Це може бути пов'язано з тим, що рух збільшує вивільнення нейротрансмітерів у мозку, особливо адреналіну та норадреналіну.

"Такі молекули потрібні, щоб звертати увагу на інформацію", - пояснив Марк Ройг, доцент Школи фізичної та професійної терапії Університету Макгілла. Увага необхідна для робочої пам'яті та виконавчих функцій, додав він.

Нейротрансмітери дофамін і серотонін також вивільняються під час фізичних вправ, що вважається основною причиною того, що люди часто почуваються так добре після пробіжки або тривалої їзди на велосипеді.

Однак користь для мозку починає проявлятися, коли ми постійно тренуємося. Дослідження показують, що люди, які тренуються кілька разів на тиждень, у середньому мають вищі результати когнітивних тестів, ніж люди, які ведуть малорухливий спосіб життя. Інше дослідження показало, що когнітивні здібності людини мають тенденцію поліпшуватися після аеробних вправ упродовж кількох місяців.

Доктор Ройг додав, що вплив на когнітивні здібності невеликий, і не у всіх поліпшення відбувається однаковою мірою. "Ви не можете набути  суперпам'ять тільки тому, що займаєтеся спортом", - сказав він.

Фізична активність також покращує настрій. Люди, які регулярно займаються спортом мають краще психічне здоров'я, ніж люди, які ведуть сидячий спосіб життя. А програми фізичних вправ можуть бути ефективними при лікуванні депресії, що спонукає деяких психіатрів і терапевтів прописувати фізичну активність.

Але найприкметніше те, що фізичні вправи захищають від нейродегенеративних захворювань. "Фізична активність - це один із видів поведінки для здоров'я, який, як було доведено, найкорисніший для когнітивних функцій і знижує ризик хвороби Альцгеймера і деменції", - сказала Мішель Восс, доцентка кафедри психології та наук про мозок в Університеті Айови.

Як вправи роблять усе це

Усе починається з м'язів. Коли ми тренуємося, вони виділяють молекули, які через кров потрапляють у мозок. Деякі з них, наприклад, гормон під назвою іризин, мають "нейропротекторні" властивості і, як було доведено, пов'язані з користю фізичних вправ для когнітивного здоров'я, сказав Крістіан Вранн, доцент медицини Массачусетської лікарні загального профілю та Гарвардської медичної школи, який вивчає іризин.

Хороший кровотік необхідний для отримання переваг від фізичної активності. І що дуже зручно, вправи покращують кровообіг і стимулюють ріст нових кровоносних судин у мозку. "Річ не лише у збільшенні кровотоку. Тоді є велика ймовірність того, що сигнальні молекули, які надходять із м'язів, будуть доставлені в мозок", - сказав Восс.

Щойно ці сигнали потрапляють у мозок, локально вивільняються інші хімічні речовини. Зіркою шоу є гормон, званий нейротрофічним фактором головного мозку, який необхідний для здоров'я нейронів і створення нових зв'язків - синапсів - між нейронами. "Це схоже на добриво для клітин мозку, що допомагає їм відновитися після пошкоджень", - пояснив Восс.

Більша кількість кровоносних судин і зв'язків між нейронами може фактично збільшити розмір різних ділянок мозку. Це особливо потрібно літнім, оскільки він може компенсувати втрату об'єму мозку, що відбувається з віком. Особливо страждає гіпокамп, область, важлива для пам'яті та настрою. "З віком він зменшується, і якщо будемо регулярно займатися спортом, ми зможемо запобігти цьому зниженню", - зазначив Ройг.

Вплив фізичних вправ на гіпокамп може бути одним зі способів захисту від хвороби Альцгеймера, яка пов'язана зі значними змінами в цій частині мозку. Те ж саме стосується депресії, оскільки у людей, які страждають на неї, гіпокамп менший, а ефективні методи лікування депресії, включно з ліками та фізичними вправами, збільшують розмір гіпокампа.

Які вправи найкраще підходять для мозку

Експерти підкреслили, що будь-які вправи корисні, і тип активності не має значення. Але тренування з більш високою інтенсивністю приносять більшу користь мозку.

Інші новини про здоров'я мозку

Для загального здоров'я харчування мозку є найважливішим аспектом, який часто не беруть до уваги. Мозок, який є епіцентром наших когнітивних функцій, емоцій і життєвої сили, потребує особливої уваги та турботи.

Вас також можуть зацікавити новини: