Усікновення голови Іоанна Предтечі: історія, традиції, що можна і не можна робити в цей день

Сьогодні, 11 вересня, православна і греко-католицька церкви відзначають Усікновення голови Івана Предтечі – найбільш шанованого святого після Діви Марії. Парафіяни в цей день дотримуються суворого посту.

Усікновення Іоанна Предтечі: історія свята

Вшанування пам’яті Іоанна Предтечі 11 вересня присвячене молитовній згадці події, описаній у двох Євангеліях, – хрещенню єврейського народу. Суть проповіді Предтечі полягала у духовному приготуванні народу до прийняття майбутнього хрещення водою і Святим Духом. Тоді на річці Йордан Іван Предтеча похрестив і самого Ісуса.

Відео дня

За біблійними переказами Іоанн Предтеча був родичем Ісуса Христа і народився на 6 місяців раніше за сина Божого. Він носив грубу одіж і харчувався диким медом та акридами; проповідувати почав у 30 років, коли почув голос Божий.

Іван Предтеча відверто і суворо викривав вади як простих людей, так і сильних світу цього. За це невдовзі поплатився.

Читайте такожВоздвиження Хреста Господнього - історія та традиції свята

Голову Іоанну Предтечі відрубали за бажанням дочки нечестивої Іродіади Саломеї, яка так підкорила царя Ірода своїм зухвальним танцем, що той пообіцяв виконати будь-яку її примху. Дівчина попросила голову пророка.

Іродіада, поглумившись над відсіченою головою святого, кинула її в брудне місце. Учні Іоанна поховали його тіло в Самарянському місті Севастії.

Зображення: pravoslaviavolyni.org.ua

Відсічену голову Іоанна Предтечі поховали у посуді на Єлеонській горі. Пізніше її знайшов один з вірян, коли копав рів для фундаменту храму. Побоюючись наруги безбожників, чоловік закопав її у землю в тому ж місці, де знайшов.

Святий привидівся одному монаху, що прийшов поклонитись Гробу Господньому. Пророк розповів, де закопана голова. Відтоді християни стали святкувати Перше віднайдення голови Іоанна Предтечі.

Читайте такожГоріховий Спас: що не можна робити в це свято, прикмети, традиції та привітання

Що можна і чого не можна робити на свято Усікновення

На Усікновення Іоанна Предтечі духівники радять дотримуватися суворого посту і ходити на богослужіння. З меню на день рекомендують виключити м’ясо, рибу, яйця і молочні продукти. Їжу можна приправляти тільки соняшниковою олією. Загалом, стіл 11 вересня має нагадувати частування для бідних.

Церква називає забобоном споживати їжу на блюді, де, мовляв, колись лежала голова пророка, та відмову від круглих і червоних плодів, які нагадують «голову Іоанна Предтечі».

У народі ж на свято Усікновення картоплю варили тільки у лушпинні, гарбузи пекли, хліб відламували руками через заборону різати ножем. Також цього дня уникали танців і пісень.

Увечері на свято православні та греко-католики зазвичай відвідують вечірні літургії та звертаються до святого вранці наступного дня.

Категорично не можна цього дня починати нові справи й зловживати алкоголем.

Про що просити у Предтечі – молитви

На день Усікновення християни традиційно просять святого про здоров’я, прощення гріхів і зцілення хвороб.

  • Святий Іване, предтече і хрестителю Господній! Про тебе говорить святий євангеліст, що ти - чоловік, посланий від Бога, щоб дати свідоцтво про Світло, і щоб усі увірували в те правдиве Світло, що прийшло на цей світ просвітити кожну людину. Після тебе мало Воно прийти, але Воно було перше, ніж ти, бо Воно було від віків. Про тебе, всехвальний пророче, свідчить Сам Господь, коли каже, що ти - більший від усіх інших. Старозавітні пророки провіщали Христа-Месію словами, а ти вказав на Нього рукою і відважно проголосив: “Це - Агнець Божий, що бере на Себе гріхи світу”.
  • Ти - Божий проповідник покаяння, ти хрестив розкаяних в Йордані, ти вдостоївся власною рукою діткнутися верху голови Царя Бога. Ти - перший мученик, ти посників і пустинників наставник, ти - вчитель чистоти, ти - близький друг Христа. Через тебе Господа прошу, до тебе припадаю: не відмов мені твого - перед Ним - заступництва, щоб душа моя відновилася правдивим покаянням, смиренням і наверненням до Ісуса, немов другим хрещенням, бо ти був проповідником покаяння і хрестителем. Разом зі мною випроси мені у премилосердного й всеблагого Творця ласку, щоб я міг (могла) одержати Його прощення гріхів і міг (могла) безперешкодно увійти колись туди, куди ніщо скверне, брудне й гидотне не може ввійти, - у Небесне Царство. Амінь.

Історія Іоанна у мистецтві

Біблійна розповідь про страту Іоанна Предтечі стала лейтмотивом багатьох полотен.

Обезголовлення Іоанна Предтечі / Караваджо, DIRECTMEDIA Publishing GmbH

Найвідомішою є чудотворна ікона святого Іоанна Предтечі з обручем (1550-1560 роки), яка тривалий час вважалась втраченою. Виконана вона на дошці у коричнево-зелених тонах, а сам пророк зображений у повний ріст босим, поруч нього – зелене дерево й сокира. Православні вірять у цілющу силу ікони: кажуть, вона зцілює всіх, хто торкнеться рукою ніг святого і щиро розкається у гріхах, вголос промовивши 10 разів молитву «Отче наш».

Однією із найвідоміших художніх інтерпретацій біблійного міфу про пророка є картина італійського художника Караваджо «Обезголовлення Іоанна Хрестителя» (1608 року). На полотні митець зафіксував епізод страти пророка у присутності Саломеї.

Жінка, що стоїть поряд, із жахом спостерігає, як наглядач наказує кату завершити вбивство кинджалом.