Коли Введення в храм Пресвятої Богородиці в 2023 році / коллаж УНИАН, фото ua.depositphotos.com

Введення в храм Пресвятої Богородиці - одне з дванадцяти найважливіших свят Православної Церкви. Цього року відзначаємо його за новоюліанським календарем - на 13 днів раніше. Про традиції свята та його заборони - розповідаємо в матеріалі.

Введення у храм Пресвятої Богородиці - коротко про історію свята

Введення у храм Пресвятої Богородиці (Тіціан, 1534-1538, фрагмент) / commons.wikimedia.org

Діва Марія народилася в Назареті в родині Іоакима та Анни, які довго були бездітними. Вони багато молилися Богу про дитину, Іоаким довгий час провів у молитві в пустелі. У той момент його дружині Анні з'явився ангел, який приніс благу звістку - в їхній родині з'явиться дитина. Іоаким і Анна дали обітницю, що, якщо це диво станеться, то їхня дитина буде служити Богу. 

Дівчинку назвали Марією, і до трьох років вона жила в родині. Потім Іоаким і Анна відвели її в Єрусалимський храм. За переказами, в дорозі вони провели три дні, разом із ними йшли родичі. Маленькій Марії допомогли зійти на першу круту сходинку храму, решту 14 вона подолала сама і здивувала цим архієрея Захарія та священиків, які її зустрічали. Захарії (він був батьком Іоанна Хрестителя) було відомо про особливу долю дівчинки, тому він відвів її до вівтаря та показав місце молитви.

Відео дня

У храмі Марія провела 12 років - вона читала Божі заповіді, молилася, займалася рукоділлям. Коли їй виповнилося 15 (у деяких джерелах 14 років) років, їй належало знайти чоловіка. Але оскільки батьки Марії обіцяли, що вона присвятить життя Богові, то Захарія в молитвах попросив Всевишнього про пораду. Ангел, який з'явився йому, підказав, що опікуном дівчини має стати овдовілий тесля Йосип, який овдовів, він же мав допомогти Марії дотриматись обітниць. Йосип і Марія побралися і повернулися в Назарет.

Коли Введення в храм Пресвятої Богородиці за новим і старим календарем

З 1 вересня 2023 року Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, у зв'язку з чим дати неперехідних свят змістилися на 13 днів раніше. Введення у храм Пресвятої Богородиці за новим стилем відзначають 21 листопада, за старим дата свята - 4 грудня.

Введення у храм Пресвятої Богородиці - традиції

Введення в храм Пресвятої Богородиці - це духовне народження Марії. За значимістю це двунадесяте свято порівнюють із Різдвом. 

Цього дня в храмах відбуваються святкові богослужіння, які також можна відвідати або помолитися вдома. Богородиця уособлює спокій і гармонію та вважається берегинею сімейного вогнища. У неї просять здоров'я для дітей, батьків, родичів, міцної родини. 

Також у свято заведено накривати стіл, але оскільки в цей час триває Різдвяний піст, то подію потрібно відзначати скромно і з пісними стравами. Щоправда, у це свято дозволяється поставити на стіл рибу, страви з рослинною олією і трохи вина.

Введення в храм Пресвятої Богородиці - що не можна робити 

У велике свято є низка заборон. Що не можна робити в цей день:

  • лаятися, лихословити, ображати інших, пліткувати;
  • займатися рукоділлям - шити, в'язати, вишивати;
  • ображати тварин;
  • відмовляти в допомозі та милостині
  • метушитися і поспішати.

Також у цей день не можна нічого робити по господарству - прибирати, прати, прасувати. Усі клопоти слід відкласти на потім, але краще зробити роботу напередодні, щоб в особливе свято присвятити більше часу молитві та зустріти його з чистими помислами й благими намірами.

Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на Різдвяний піст і скільки він триватиме. 

Вас також можуть зацікавити новини: