Яке церковне свято 5 грудня / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, pixabay.com

5 грудня за новим церковним календарем згадують Саву Освяченого, чудотворця. У народному календарі - Савин день. Про традиції свята, заборони, народні прикмети та кого вшановують 5 грудня за старим стилем - у матеріалі.

5 грудня 2023 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

Преподобний Сава Освячений жив у V столітті, у Каппадокії (нині - територія Туреччини). Коли йому виповнилося 8 років, він вступив до монастиря поблизу і прожив там 10 років. Батьки вмовляли юнака повернутися і одружитися, але він вирішив присвятити життя Богу.

Сава так досяг успіху в пості й молитвах, що отримав дар чудотворення - міг зцілювати людей від тяжких хвороб і проганяти бісів. Ще через десять років він вирушив до Єрусалима, де оселився в монастирі старця Феоктиста з дуже суворим статутом. Там 5 років Сава провів у затворі в печері.

Відео дня

Преподобний Євфимій - відомий старець, молитовник і чудотворець - став духовним наставником Сави. Після смерті старця учні потягнулися до Сави. Він заснував обитель, яка стала називатися "Велика Лавра". У різний час у ній подвизалися відомі християнські праведники. Також преподобний Сава написав перший статут церковних служб - він і досі використовується в православній церкві.

Свято 5 грудня за старим стилем - день пам'яті святого Прокопія і благовірного князя Ярополка Ізяславича. Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на церковне свято 22 листопада.

Про що говорять прикмети на 5 грудня

Які прикмети на 5 грудня / фото ua.depositphotos.com

За прикметами дня можна судити, якою видасться зима і буде погода:

  • тепла погода цього дня - зима буде довгою і сніжною;
  • на вулиці мороз - чекай відлигу і сніг із дощем;
  • галки і ворони збираються у великі зграї - випаде сніг, а якщо сідають на землю - буде відлига.

У народному календарі 5 грудня - свято Савин день, Сава. За старих часів вважалося, що Сава продовжує справу, розпочату Варварою: мороз міцнішав.  

Що не можна робити 5 грудня

У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:

  • лихословити, лаятися;
  • пліткувати, розпускати чутки;
  • починати нові справи, особливо чоловікам - вважається, що все розпочате не дасть результату.

Також за народними прикметами цього дня не слід йти в гості до малознайомих людей і запрошувати незнайомців до себе. 

Що можна робити 5 грудня

Цього дня можна піти до храму або ж помолитися святому вдома. У преподобного Сави Освяченого просять про добробут у сім'ї та щоб Бог дав дітей. 

Тим, хто дотримується посту, цього дня можна їсти гарячу їжу з олією. Раніше ми публікували детальний календар харчування на Різдвяний піст по днях.

Саввин день вважається сприятливим для сватання - вважається, що шлюб буде міцним. За народними прикметами, якщо цього дня покласти під подушку монету, то гроші потечуть у дім рікою і можна забути про фінансові проблеми. 

5 грудня - іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Захар, Ілля, Геннадій, Сергій.

Вас також можуть зацікавити новини: