этот материал доступен на русском

Росія направила Україні ноту зі списком "порушень" договору про дружбу

11:04, 12 березня 2019
Політика
1585 0
У МЗС РФ звинуватила Україну у нібито порушенні договору про дружбу між країнами / фото УНІАН

У МЗС Росії заявили, що Україна перша порушила Договір про дружбу, співробітництво та партнерство між двома країнами від 31 травня 1997 року (відомий також як "Великий договір").

Про це йдеться в заяві МЗС РФ у зв'язку з припиненням дії цього договору за ініціативою України від 1 квітня 2019 року.

"Україна оголосила про це у притаманній їй в останні роки манері, звинувативши в усіх бідах Росію. Росія нібито порушила угоду, і вона "з вини Москви давно стала анахронізмом", як заявив Петро Порошенко в Твіттері. Припускаємо, що договір міг дещо застаріти, все-таки підписаний він був більше 20 років тому. Але сталося це явно не з вини Москви, яка завжди заявляла про готовність до переговорів і обговорення конкретних пропозицій щодо модернізації договірно-правової бази, включаючи договір про дружбу 1997 року", - йдеться в документі.

Російські дипломати зазначають, що не хочуть розбирати весь договір постатейно, оскільки це швидше робота правознавців, але готові зупинитися буквально на кількох важливих моментах. При цьому в заяві вони починають аналізувати документ зі статті 6, а не зі статті 1, згідно з якою Росія гарантує непорушність кордонів України.

Зокрема, у Москві розкритикували зміни до Конституції України, якими нещодавно закріпили курс на Європейський союз і НАТО. Так, у заяві МЗС Росії зазначено, що в статті 6 договору сторони беруть на себе зобов'язання "не укладати з третіми країнами будь-яких договорів, спрямованих проти іншої сторони", а також не допускати, "щоб її територія була використана на шкоду безпеці іншої сторони".

Читайте такожЗакон про припинення дії договору про дружбу з РФ набуде чинності 12 грудня - опубліковано текст

"Що ж робить Україна? На порушення цих положень українське керівництво ратифікує Меморандум щодо забезпечення підтримки операцій НАТО з боку України (2004 рік), потім вносить поправки до Військової доктрини (2005 рік), у якій заявлено про вступ до НАТО як про стратегічну ціль держави, й ухвалює закон про внесення змін до Конституції України про закріплення стратегічного курсу України на набуття повноправного членства в НАТО. При цьому навіть не був задіяний передбачений договором 1997 року механізм консультацій з Москвою для обговорення цього питання", - стверджують у МЗС Росії.

Також російська сторона заявляє, що "грубо й систематично порушується Україною стаття 12, згідно з якою сторони гарантують "захист етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин на своїй території та створюють умови для заохочення цієї самобутності", а також зобов'язуються "сприяти створенню рівних можливостей і умов для вивчення російської мови в Україні та української мови в Російській Федерації" (УНІАН: при цьому сама РФ всіляко утискає українську діаспору - в Росії немає жодної української школи, ліквідовано єдину Бібліотеку української літератури, заборонено організацію "Об'єднання українців Росії").

Як підкреслюють у МЗС РФ, "майданна влада протягом низки років веде цілеспрямований наступ на російську мову та права російськомовного населення".

Також російські дипломати переконують, що Україна продовжує відмовляти "народу Криму" в праві вільно "розпоряджатися своєю долею", й називають окупацію українського півострова "правом на самовизначення".

"Вищенаведеної інформації, як видається, досить, щоб тверезо оцінити, хто й коли почав порушувати Великий договір. Все це ми детально виклали у відповідній ноті до МЗС України. Закликаємо Україну дотримуватись своїх двосторонніх та міжнародних зобов'язань не на словах, а на ділі. Адже всі антинародні дії майданної влади, яка під прикриттям боротьби з "агресором" порушує основоположні права власних громадян і намагається зруйнувати традиційні багатогранні зв'язки між народами Росії та України, залишать про себе явно не добру пам'ять, а суд історії неминуче винесе їм свій суворий вирок", - заявляють у російському МЗС.

Як повідомляв УНІАН, 10 грудня 2018 року президент України Петро Порошенко підписав закон, що припиняє дію договору про дружбу, співпрацю і партнерство з Росією.

6 грудня Верховна Рада прийняла закон «Про припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та Російською Федерацією», внесений президентом України.

Законом припиняється з 1 квітня 2019 року дія Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною і Росією, складеного 31 травня 1997 року в Києві і ратифікованого Верховною Радою 14 січня 1998 року.

У законі вказується, що припинення дії договору обумовлено збройною агресією Росії проти України, що є істотним порушенням цього договору. Припинення дії договору не звільняє Україну від усіляких зобов'язань з його виконання і не впливає на права, зобов'язання чи правове становище України, що виникли в результаті виконання названого договору до припинення його дії, відповідно до статті 70 Віденської конвенції про право міжнародних договорів.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter