
Кого посадить на своє місце Віра Іванівна?
До трирічної діяльності Вакараша на посту першого заступника губернатора Київщини в людей і ЗМІ „виникли питання”. І стосуються і вони все тієї ж коштовної землі під Києвом...
До трирічної діяльності Вакараша на посту першого заступника губернатора в людей і ЗМІ „виникли питання”. І стосуються і вони все тієї ж коштовної землі під Києвом...
![]() |
Віра Ульянченко |
Тому вакансія викликала велике зацікавлення провідних політиків та політичних сил. Було зрозуміло, що таку посаду Віра Іванівна та її шеф абикому не віддадуть. Лише найнадійнішій та найвідданішій людині. На кону – великі гроші і певний адмінресурс. І те, й інше напередодні виборчої кампанії потрібне, як повітря.
Через це пропозиція Кабміну призначити главою КОДА екс-прем’єра Валерія Пустовойтенка виглядала радше просто як намагання подратувати Банкову. Президент змушений був розповідати ЗМІ про „провокативний стиль подачі кандидатури”, про пенсійний вік Валерія Павловича й виглядати „кривдником старого і заслуженого кадра”.
Ясно було й те, що Ющенко принципово не поверне на посаду свого колишнього соратника, а нині дошкульного критика Євгена Жовтяка. Незважаючи на жодні судові рішення. Навіть якби то був Європейський суд з прав людини.
Натомість у пресі почали писати про те, що пані Ульянченко фактично вирішила це важливе кадрове питання. Нібито глава держави погодився з її пропозицією призначити губернатором її „бойового заступника” Віктора Вакараша. Непрямим підтвердженням цієї інформації стало знакове призначення Віктора Михайловича членом Координаційної ради з підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу”. На користь цієї кандидатури грає і недвозначно виражена готовність співпрацювати з ним голови Київської облради бютівця Володимира Майбоженка: „Він добре знає область, добре працює, і претензій до нього в нас немає. До того ж він класичний господарник, не прив’язаний до якоїсь політичної сили”.
Уродженець села Нова Синжерея Лазовського району Молдавської РСР 6 років прослужив в армії і лише потім вступив до Київського наргоспу, який і закінчив у 1985 році. Закінчував „заушно”, оскільки з 1981-го по 1989 рік працював у апараті міністерства будівництва. За деякою інформацією, уже тоді близько познайомився з майбутнім мером Олександром Омельченком. З вересня 1989 року по квітень 2005-го працював на посадах заступника й першого заступника Радянської та Шевченківської РДА м. Києва.
З квітня 2005 року очолював Головне управління житлового господарства Київської міськдержадміністрації, а в липні 2006-го був призначений першим заступником голови Київської обладміністрації.
![]() |
Віктор Вакараш |
До речі, як стверджують експерти, „особливі” відносини з Черновецьким допомогли Вакарашу ефективно захистити від посягань „космічного мера” 29 спірних приміських земельних ділянокзагальною площею 4000 га.
Але до трирічної діяльності на посту першого заступника губернатора Ульянченко в людей і ЗМІ, як то кажуть, „виникли питання”. І питання ці стосуються все тієї ж коштовної землі під Києвом, яку Віктор Михайлович захищав від Леоніда Михайловича.
Наведемо характерну цитату з журналу „Кореспондент”: „У тому, що в Київській області через землю можливим є неможливе, нещодавно переконалася Валентина Полтавець, заступник мера міста Українка. Якось уранці на новинному сайті в Інтернеті вона побачила копію документа, з якого випливало, що обладміністрація віддала ліс, що належить місцевій міськраді, якомусь громадянинові Олексію Фролову. Коли Полтавець дізналася подробиці, то була шокована. Виявилося, що в один день, 29 вересня 2007 року, обласне начальство виділило 72 ділянки по 0,99 га для сільськогосподарських потреб невідомим особам. "Яри, болота, сосни – спробуйте тут щось виростити", – іронізує Полтавець, з вікна машини показуючи густий сосновий ліс, ще не займаний новими власниками. "Сьогодні така земля коштує $20–40 тис. за сотку. А її виділили безкоштовно! Тобто, ціна питання – мінімум $144 млн.", – оперує нечуваними сумами заступниця мера. Чому все це багатство роздали декільком людям і саме по 0,99 га, для Полтавець не секрет. Адже на безкоштовну передачу 1 га лісу потрібне рішення Верховної Ради. А якщо не вистачає всього однієї сотки до такої площі, вистачить рішення обласної влади. Що й зробив ВІКТОР ВАКАРАШ, заступник глави Київщини, який у своїх листах-розпорядженнях передав лісову землю”.
У відповідь на спроби Полтавець отримати пояснення пішли відмови й відписки. "Особливо вирізнилося Державне лісове господарство. Нам відповіли, що половину лісу під нібито сільськогосподарські потреби дозволили передати, тому що він дуже густий", – обурюється вона.
Влада Українки в особі мера міста Павла Козирєваоперативно виступила із заявою про незаконність виділення Київською обласною державною адміністрацією 70 га міської землі приватним особам. Воно було прийняте без узгодження з міською радою Українки.
У заяві підкреслено, що Київська ОДА не мала законних підстав розглядати звернення громадян про виділення земельних ділянок, оскільки ці питання перебувають у компетенції винятково міських і районних адміністрацій. Згідно зі стратегічним планом розвитку Українки, ці території були призначені для реалізації проекту «Українка-2». Проект передбачав будівництво на території площею близько 170 га нового житлокомплексу, бізнес-центру й туристичного комплексу.
Депутати Української міськради та міський голова Козирєв надіслали звернення до глави Київської ОДА Віри Ульянченко та голови Київської облради Володимира Майбоженка з вимогами скасувати листи-дозволи. Звернулися до прокуратури.
Ніхто нічого не скасовував.
Про рівень “захищеності” учасників оборудки й самого „підписанта” Вакараша може свідчити той факт, що Павло Козирєв особисто передав до рук Президента України Віктора Ющенка вже повторне звернення жителів Українки з докладним викладом ситуації навколо «золотої землі». Але і після цього реакції ніякої не було.
Не зовсім зрозумілою залишилася роль Вакараша в тіньовому перерозподілі 20 га лісу біля села Мархалівка Васильківського району, який відбувався за точно такою ж схемою, як і в попередньому випадку. Глава райдміністрації стверджував, що мав дозвіл від Вакараша, а сам Віктор Михайлович прокоментував це твердження фразою-чудом казуїстики: мовляв, якщо така згода і була дана, то обласна держадміністрація просила районну владі діяти виключно в рамках законодавства.
Іноді такі історії все-таки закінчувалися хоч якоюсь реакцією офіційних інстанцій. У квітні минулого року на колегії Київської обласної прокуратури прокурор області Олександра Гардецький гостро розкритикував Віктора Вакараша за низку рішень про зміну цільового призначення 97 (!) гектарів лісових угідь у Макарівському районі. Прокуратура винесла протест на рішення, підписані Вакарашем. І тоді Віра Іванівна була змушена своїм розпорядженням привести ці документи у відповідність до закону. Як писав тоді один із сайтів, „пан Вакараш навіть догани не отримав. Ну, Віра Іванівна завжди була лояльною до своїх...”
І це чиста правда. І Віра Іванівна, і Віктор Андрійович завжди були дуже лояльними до „своїх”. Але в жителів Київщини питання все одно залишаються...
Микола Писарчук