Населення окупованих територій не втрачено для України / фото ua.depositphotos.com

Україна цілком здатна реінтегрувати території, які перебували під російською окупацією, на що вказує трансформація Донбасу і Харкова за час війни. Про це пише німецьке видання Der Spiegel у статті "Борися та живи". 

Автори публікації констатують, що в умовах повномасштабної війни Україна продовжує жити і адаптуватися до нової реальності. Журналісти відвідали селище Нью-Йорк в Донецькій області, яке знаходиться в лічених кілометрах від лінії фронту. Причому ще з 2014 року. 

"Дивно те, що в Нью-Йорку досі є кафе, цілих два. Тут є клумби, невелика поліклініка (відкрита щоранку) і продуктові магазини, де можна розплатитися мобільним телефоном. Вода є, принаймні в центрі. У баптистському молитовному будинку проходять служби. Дітей просто немає. Влада наказала їх евакуювати, життя тут для них занадто небезпечне", – описує Der Spiegel життя в цьому селищі. 

Відео дня

При цьому німецькі журналісти констатують, що в порівнянні з 2014 роком Донбас став більш українським, як і вся країна. Хоча досі тут є люди, які кидають прокляття у спину українським військовим, на противагу їм тут же знаходяться ті, хто безкоштовно пригощають солдатів продуктами.

Далі від фронту розташоване місто Слов'янськ, яке продемонструвало яскраве перетворення. "Дев'ять років тому це місто було оплотом лояльних Москві повстанців. У Слов'янську було багато людей, які вболівали за росіян. Дев'ять років по тому настрої в Слов'янську інші. Як і вся країна, Слов'янськ став більш українським. Тут живуть все ті ж люди", – пише Der Spiegel. 

Дивлячись на Слов'янськ, автори публікації роблять висновок, що Україна здатна реінтегрувати втрачені і потім звільнені території, в тому числі повернути жителів, що виїхали. Після звільнення Харківської області Слов'янську перестала загрожувати російська окупація, і в місто повернулися багато жителів, що втекли перед тим.

Українська мова знаходиться на підйомі – ще один висновок німецьких журналістів, які проїхали країну від прифронтового Нью-Йорка до Києва. 

"Цьому сприяв державний примус, соціальний тиск і тисячі і тисячі особистих рішень. Вона - мова ідентичності", - пишуть автори публікації, відзначаючи, що зараз на вулиці в центрі Києва люди говорять між собою українською не менше, ніж російською.

Що більш показово, помітною стала поступова українізація півторамільйонного російськомовного Харкова. 

"Сьогодні в Харкові набагато більше людей говорять українською мовою, ніж раніше. Щоб показати ворогові, що ми – єдина нація", - стверджує мер міста Ігор Терехов.

Проблема реінтеграції окупованих територій

Днями президент Володимир Зеленський висловив думку, що захоплений росіянами Крим буде простіше реінтегрувати назад в Україну, ніж території Донбасу. Головна проблема, за його словами, полягає в тому, що на Донбасі вже майже 10 років тривають бойові дії. Частина людей там пройшла війну і там вкоренився сепаратизм.

"Відносини зрозумілі. І навіть зараз, коли Росія проти нас воює, найжорсткіші сепаратисти стоять, тікають росіяни, а ці стоять. Це теж про щось говорить. А бойових дій в Криму не було, тому я вважаю, що Крим чекає дуже на повернення. Донбас також чекає, але буде дуже складно, тому що більша частина цієї території була окупована і максимально мілітаризована", – вважає глава держави.

Вас також можуть зацікавити новини: