Людям може загрожувати штраф та позбавлення волі / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

В Україні під час мобілізаційних заходів трапляються випадки, коли на представників ТЦК та СП здійснюють напад або перешкоджають їхній діяльності. Фахівці Безоплатної правничої допомоги пояснили для АрміяInform, яке покарання може чекати на порушників за такі дії. 

За словами юристів, люди можуть нести відповідальність за:

 • перешкоджання руху мобілізаційних груп;
 • оповіщення про пересування таких груп в соцмережах, месенджерах, Telegam-каналах, фото, відео фіксація таких груп, з прив’язкою до місцевості тощо. Тоді злочин вважають вчиненим, якщо людина зафіксувала на фото або ж вказала конкретне місце чи адресу;
 • напад на працівників мобілізаційних груп;
 • пошкодження службового та особистого майна;
 • вчинення шкоди життю або здоров’ю працівників мобілізаційних груп.

Покарання за такі дії щодо працівників ТЦК

Фахівці правничої допомоги зазначили, що у разі нападу на представників ТЦК та працівників Національної поліції більшість органів досудового розслідування керуються двома статтями: 

Відео дня
 • 1 ст. 342 Кримінального кодексу (опір представникові влади, працівникові правоохоронного органу, військовослужбовцеві). До прикладу, бійки з працівниками ТЦК і Нацполіції, пошкодження майна. Людина, яка це вчинила, буде зобов'язана сплатити штраф розміром від 17 до 68 тисяч гривень або ж їй загрожуватиме обмеження волі чи пробаційний нагляд максимальним строком до 4 років, а у деяких випадках позбавлення волі від 2 до 5 років. 
 • 2 ст. 114-1 Кримінального кодексу (перешкоджання законній діяльності збройних сил України та іншим військовим формуванням). До таких випадків, до прикладу, відносять дії, як створення каналів в чат-ботах, де детально розповідається про адреси, за якими знаходяться представники ТЦК. Тому за це правопорушення людина може отримати строк від 5 до 8 років. 

Крім того, за побиття, нанесення травм, облиття зеленкою або ж, наприклад, закидання помідорами представників ТЦК, правопорушників можуть притягнути до відповідальності за такими статтями Адміністративного кодексу:

 • Стаття 173 КУпАП. Дрібне хуліганство - або штраф до 119 грн або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або виправні роботи на строк від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт на строк до 15 діб.
 • Стаття 173-1 КУпАП. Поширювання неправдивих чуток - штраф до 255 грн або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку.
 • Стаття 185 КУпАП. Злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовця - штраф до 255 грн або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або виправні роботи на строк від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт на строк до 15 діб.
 • Стаття 185-7 КУпАП. Публічні заклики до невиконання вимог поліцейського чи посадової особи Військової служби правопорядку у Збройних Силах України - штраф до 340 грн, або виправні роботи на строк від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20% заробітку.

У випадку тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості зловмиснику може загрожувати до 10 років позбавлення волі. 

Мобілізація в Україні - останні новини

Раніше військовий адвокат Роман Лихачов розповів, які функції ТЦК можна передати іншим органам. За його словами, частину обов'язків можна віддати ЦНАПам, а решту залишити в електронному форматі.

"Ті ж видачі електронних квитків - для чого там ТЦК, якщо можна все це робити в електронному форматі; заповнила людина дані і отримала відстрочку через електронний кабінет", - запевнив він.

Також стало відомо, що в Україні суттєво змінили порядок ведення військового обліку. Тому у постанові оновили перелік тих, хто підлягає направленню на медичний огляд.

Вас також можуть зацікавити новини: