За словам депутатки, найбільша зараз проблема - це навчання наших пілотів на F-16 / колаж УНІАН, фото УНІАН, Getty Images

Для надання Україні винищувачів F-16 та пришвидшення навчання наших пілотів на цих літаках потрібна політична воля. Про це заявила народна депутатка від "Голосу", член Комітету з питань правоохоронної діяльності Олександра Устінова в інтерв'ю Radio NV.

"Насправді в світі наразі налічується більше 4600 літаків F-16, які просить Україна. Це величезна кількість. Враховуючи, що Україна просить у наших партнерів менше 0,1% з них, все одно ми не можемо їх отримати. Ми розуміємо, що і надалі новий вид озброєння, як літаки F-16, розцінюється нашими партнерами як можлива ескалація подальшої війни. Мені, чесно кажучи, важко коментувати, куди далі ще можна ескалювати цю війну. І ми цей аргумент чуємо зранку до ночі щодо всього", - заявила вона.

Депутатка нагадала, що нещодавно Україні забороняли використовувати зброю від західних партнерів для того, щоб завдавати удари по Російській Федерації, де вони розміщували свою техніку, за декілька кілометрів від кордону та завдавали ударів по Харківщині. 

Відео дня

"Я вам скажу, у нас кілька місяців зайняло вибити, щоб нам дозволили використовувати HIMARS і влучати по військових цілях, які зараз завдають удари по Харківщині. Зараз дуже схожа ситуація відбувається з F-16, тому що всі розуміють, що це новий, високотехнологічний тип озброєння, який є у країн НАТО. Але зараз дуже багато країн НАТО переходять з F-16 на F-35, і саме завдяки цьому у нас є можливість отримати ці літаки від наших партнерів в Нідерландах, Данії. Інші країни доєдналися вже до цієї коаліції", - пояснила Устінова.

Водночас, як зазначила депутат, найбільша зараз проблема - це навчання наших пілотів на F-16, тому що більшість країн зараз переходять на F-35. 

"Відповідно, зараз всі тренувальні бази переходять на навчання пілотів на F-35. У наших партнерів не так багато баз існує, на яких можна навчати наших пілотів на F-16. Основні бази зазвичай взагалі розташовуються в Сполучених Штатах Америки. Більшість країн купує в них літаки за програмою FMS - Foreign Military Sales. Тобто вони купують літаки і разом з літаком купують навчальну програму. Відповідно, весь комплекс йде під ключ, а не лише купівля одного літака. Це й навчання пілотів, навчання персоналу, який буде обслуговувати на землі ці літаки, ці платформи. Що ми бачимо зараз? Коли Україна почала казати, що нам потрібно більше тренувати наших пілотів, нам сказали: вибачте, у нас немає місць, тому що інші країни вже стоять в черзі. Це називають політичною воле. Оскільки, коли є політична воля поставити Україну, яка зараз воює, якій зараз критично необхідні ці літаки, вперед цієї черги, це можна спокійно зробити. Окрім того, можна, наприклад декількох американських пілотів, які тренуються на базах, що нам потрібні, перевести на інші бази", - пояснила вона.

На думку Устінової, наразі це питання лежить і в політичній, і в бюрократичній площинах.

"Зараз це питання перейшло в політичну площину, як це свого часу було з багатьма видами озброєння... Якщо це рішення буде прийнято на рівні National Security Council, на рівні Джека Саллівана, на рівні президента Байдена, то 100% і Остін, і Блінкен, які є головними виконавцями, Міноборони, МЗС точно виконають це доручення", - сказала нардеп.

Навчання пілотів на F-16 - що повідомлялося раніше

Як повідомляв УНІАН, раніше Устінова заявила, що затримка означає, що до кінця року в Україні, ймовірно, буде всього 20 пілотів, які пройшли повну підготовку для польотів на F-16.

Бельгія, Данія, Нідерланди та Норвегія зобов'язалися передати Україні понад 60 винищувачів F-16. Очікується, що перші винищувачі прибудуть наприкінці цього року.

Однак, за словами Устінової, поки що тільки вісім українських пілотів проходять підготовку в Тусоні, штат Арізона, а ще дванадцять - на авіабазі в Данії. Третя програма підготовки в Румунії ще не почалася. За словами Устинової, Київ просив Вашингтон надати ще хоча б десять місць у навчальних програмах, але його прохання було відхилено.

Вашингтон заявив Києву, що інші країни випереджають українських пілотів у черзі на місця для тренувань і що він не може порушити свої зобов'язання перед ними. Офіційний представник Міністерства оборони США також заявляв, що українські пілоти зазнають труднощів зі знанням англійської мови, а також із програмою польотів, заявляючи, що "прогрес навчання на літаках F-16 досить мізерний".

Вас також можуть зацікавити новини: