Піонтковський вважає, що вразливе місце всієї російської військової машини - це Кримський півострів / фото flickr.com/aldegroup

"Кримський міст буде зруйновано в травні", - публіцист Андрій Піонтковський

15:44, 03.05.2024
14 хв. Інтерв'ю

Публіцист Андрій Піонтковський в інтерв'ю УНІАН зробив прогноз, коли буде знищено Керченський міст, анонсував відправлення європейських льотчиків до України та вигнання військ РФ із Кримського півострова, прокоментував скандал із заступником Шойгу, а також назвав імовірні плани Китаю.

Давайте почнемо з одного з головних анонсів, який зараз багато хто обговорює. Удар по Кримському мосту. Дехто називає навіть дату 9 травня. З передачею ракет ATACMS кошмар Путіна має всі шанси стати реальністю. І в ЄС дозволили Україні бити західною зброєю по Росії. Які ваші прогнози?

Я б говорив трошки ширше. Удари не тільки по Керченському мосту, а взагалі по Кримському півострову. Адже україно-російська війна - це своєрідна суперпозиція двох воєн. Одна - це лінія зіткнення в тисячу кілометрів, уздовж якої триває класична війна на виснаження, і в якій стратегічною перевагою володіє Росія з огляду на свою більшу мобілізаційну базу, розвинений військово-промисловий комплекс та меншу цінність людського життя в російському суспільстві. Друга складова - те, що Карл фон Клаузевіц називав "центром ваги війни". Це вразливе місце всієї російської військової машини - Кримський півострів.

Ми бачимо, що навіть у цей жахливий для нас період піврічного "голодного пайка", коли Росія використовувала щонайменше в п'ять разів більше артилерійських снарядів, на Кримському півострові Україна досягала успіхів. Навіть у таких умовах. І не володіючи ні авіацією, ні флотом, ми вигнали російський флот із Севастополя та з частини Чорного моря.

Нещодавно я із задоволенням дивився панічні коментарі у російських пропагандистів. Відомий "правдолюб" Ходаренок обурювався, чому російські військові за два роки не обладнали летовища в Криму якимись закритими ангарами і приміщеннями. А після того, як українці отримали ATACMS, один удар такою ракетою може рознести кілька вертольотів.

ЄВРОПА ГОТОВА ВІДПРАВИТИ СВОЇХ ЛЬОТЧИКІВ В УКРАЇНУ

Якщо ж говорити про стратегічну перемогу України, то, припустимо, що завтра в українському небі з'являться хоча б сотня західних літаків, а ще краще - 200, це не так багато. Ми знаємо, що на складах НАТО є 6 тисяч тільки F-16, а вони навіть вважаються застарілими за західними стандартами. А скільки ще F-35, скільки прекрасних французьких Mirage, британських Eurofighter Typhoon, шведських Gripen?

Тут дуже уважно потрібно придивитися до заяв Макрона, які я називаю "доктрина Макрона". Росіяни вже теж панікують. Адже Макрон за останній місяць зробив низку найважливіших заяв по суті, які різко критикують Сполучені Штати за недостатню підтримку України. І він мав на увазі не тільки те ганебне блокування пакета озброєнь, а загалом, що США не оголосили метою війни поразку Росії. Крім того, Макрон виступив проти всіх так званих "червоних ліній". Одну з них ви зачепили про не нанесення ударів по Росії. Ми пам'ятаємо, звідки ростуть ноги у цієї "червоної лінії" - секретна угода директора ЦРУ Бернса з Путіним 3 листопада 2011 року, усна по телефону. Путін йому, бачте, обіцяв, що обмежиться атакою на Україну, не піде в країни НАТО, а за це Штати заборонять українцям завдавати ударів у відповідь.

На думку експерта, Макрон готовий відкинути останню "червону лінію" / ua.depositphotos.com

Макрон дуже рішуче виступив проти цього. І він заявив, що Франція не виключає відправлення своїх збройних сил в Україну. Ба більше, він сказав, що французькі військовослужбовці вже беруть участь у військових діях в Україні, а британські фахівці обслуговують передані ракети Storm Shadow/SCALP. Це принциповий виклик Путіну. І коли Путін спробував у відповідь бурмотіти про свої "Посейдони", "Сармати", Макрон дуже холодно відповів: "Не забувайте, що у Франції теж є ядерна зброя".

З усіх тез Макрона логічно випливає його готовність відкинути останню, на мій погляд, найбезглуздішу "червону лінію", яка закриває шлях до перемоги, - вимогу, щоб передані Україні західні літаки пілотували тільки українські льотчики. Через це у нас два роки немає цих літаків. Українські льотчики готуються, і це чудово. Але ми можемо підготувати кілька десятків, а потрібно сотня чи дві. Такі авіаційні з'єднання вирішать результат війни дуже швидко.

За підрахунками експертів, у росіян залишилося діючих тільки 100 літаків. І якщо 200 західних літаків з'являться в України, Росія дуже швидко позбудеться авіації. Літаки вирішать два принципові завдання. По-перше, завдання протиповітряної оборони. Кожен західний літак - це літаюча фортеця ППО. Що зараз роблять росіяни? Варварські атаки на Одесу, Харків, під час яких вони скидають планувальні бомби там, де їх не можуть дістати українські ракети. Коли літаки з'являться, це вирішиться. І друге завдання - знищення всього угруповання ворога на Кримському півострові.

Отже, шлях до перемоги дуже простий - виграти ось цей "центр ваги війни". І я думаю, що французи і британці близькі до того, щоб подолати те обмеження.

У США СКЛАЛАСЯ СТІЙКА ПРОУКРАЇНСЬКА БІЛЬШІСТЬ

Також треба віддати належне лідерам Республіканської партії, які зламали опір "трампістського" угруповання і провели закон про допомогу. Вони змусили трампістів замовкнути, показавши, що ті повторюють тези, розроблені в Кремлі. І зараз у США склалася стійка двопартійна проукраїнська більшість в обох Палатах, яка збережеться в Конгресі незалежно від результатів президентських виборів. Це закриває можливість Трампу реалізовувати антиукраїнські ідеї, навіть якщо він прийде до влади, що я вважаю можливим, але не гарантованим.

Піонтковський упевнений, що Кримський міст знищать ракетами ATACMS / фото REUTERS

Політично ситуація дуже сильно змінилася на користь України. І в США, і в Європі. При цьому американці покривають потребу Києва в артилерійських снарядах, протиракетах, а європейці сміливіші у своїй концепції. США не готові передавати літаки зі своїми льотчиками, а ось французи, британці та шведи це зроблять, я впевнений.

Ми почали з Керченського мосту. Але це один з елементів цієї концепції. Ба більше, я думаю, що передані Україні сотні західних літаків Україні будуть підніматися з румунських, фінських та польських аеродромів. І, звісно, Путін буде по них бити, але і по ньому будуть бити. Співвідношення сил буде просто неспівмірним.

А що стосується мосту, я припускаю, що він буде зруйнований протягом травня. Розрахунки були такі, що для цього достатньо 40-60 ракет Storm Shadow. Але з'явилися балістичні ATACMS, вони більш небезпечні, їх важче перехоплювати. І літаки ось-ось з'являться...

ЗНИЩИТИ УГРУПОВАННЯ РФ У КРИМУ ЗМОЖУТЬ ТІЛЬКИ ПІДРОЗДІЛИ КРАЇН НАТО

Давайте спрогнозуємо, коли це ось-ось настане. У ЗСУ заявили, що в повітряному просторі України F-16 з'являться вже після Великодня. Погодьтеся, що, коли в питаннях поставок називаються якісь конкретні терміни, можна припускати, що...

Вони вже є...

Коли можемо побачити в справі?

Травень місяць. Ви самі з цього почали. Але знову ж таки. Справа не в літаках. Американці довго пручалися, але вони вже зняли всі свої обмеження - політичні, фінансові. Залишаються логістичні. Дуже важко підготувати кваліфікованих пілотів і персонал. І цю проблему можна розв'язати, тільки розірвавши ось те дурне обмеження.

Публіцист не виключив, що винищувачі F-16 уже в Україні / фото Getty Images

Українські льотчики прекрасні. Вони зможуть знищити Керченський міст. Буде навіть символічно доручити це зробити українським пілотам. Але завдання знищення всього угруповання в Криму, що призведе до падіння режиму Путіна, дуже швидко виконати зможуть тільки злагоджені авіаційні підрозділи країн НАТО - Франції, Британії та Швеції.

МАКРОН ВИБИВ ІЗ РУК ПУТІНА ЙОГО ОСНОВНУ ЗБРОЮ

Ми знову повертаємося до революційних ідей Макрона, від яких у багатьох світових лідерів сіпалися очі. Від них заїкалися і багато експертів, які зараз уже йдуть шляхом нормалізації цих ідей. Йде переоцінка. Можливо, це навіть підготовка і до того, що основна маса пілотів на F-16 будуть не українці.

Звичайно. Макрон поки ще не надіслав жодного французького літака, але він уже вплинув дуже сильно і на Москву, і на Вашингтон.

Перше - він вибив із рук Путіна його основну зброю - ядерний шантаж. Ніхто в нього не вірить. Путін - не шахід, він помирати не буде. Свого часу йому пояснили американці, а зараз і Макрон, що якщо він потягнеться за ядерною зброєю, то його вб'ють напевно.

І друге - Макрон впливав в Америці. Адже це не просто так проголосували за закон (про підтримку допомоги Україні). У США відбулося перегрупування політичного класу в українському питанні, сформувалася двопартійна тверда більшість. І Трамп замовк, зрозумівши, що не хоче опинитися в безглуздому становищі. На це все вплинула і критика Макрона.

Політичний клас американців виявився дуже сприйнятливим. Виникло гарне, позитивне, здорове суперництво між США і Європою. Адже там не тільки Макрон, відбулося дуже багато цікавих кроків. Відроджено Антанту! Під досить відвертими антиамериканськими гаслами, що США не справляються з роллю лідера вільного світу. І політична атмосфера складається дуже вдало на користь України, а в Москві наростає паніка. І, звісно, знищення Керченського мосту матиме величезний вплив на стан умів у російському бункері.

Путін сам особисто дискредитує збройні сили РФ, упевнений Піонтковський / скріншот

ПУТІН ГОТУЄТЬСЯ ПРИЗНАЧИТИ ВИННИХ У ПОРАЗЦІ

Скажу ще одну річ. Я повністю не підписуюся під цією гіпотезою, але в ній є сенс. Зараз усі ставлять запитання, а якого біса раптом з'явилися жахливі звинувачення в крадіжці заступника Шойгу Тимура Іванова, його "гаманця"? Але всім про це було відомо. І Путін таке заохочував, йому обов'язково було потрібно, щоб міністр оборони був корумпований, дискредитований, слабкий, залежний від нього. Жахом для Путіна було б перебування на посаді міністра оборони якогось генерала, тісно пов'язаного з військовим середовищем. Це була б прекрасна можливість для військової змови.

І тут із якоюсь метою Путіну навіщось виявилося необхідним дискредитувати не тільки Міністерство оборони РФ, а й узагалі всю військову спільноту. Люди вважають, що через останні події у світі Путін як людина дуже обережна, цинічна має викладатися на всі варіанти. Ось він кричить, що в разі поразки "не треба нам миру без Росії", "я підірву всіх". Ні, він не підірве. Він готується призначити винних. Це масштабна дискредитація збройних сил РФ. Це його тактичний хід.

61 мільярд доларів затвердженої військової допомоги від США для України для Путіна був усе-таки несподіванкою? Як ви думаєте?

Він зробив усе. Коли сенатори пішли на канікули, у мене був дуже поганий настрій. Той самий Джонсон продовжував викручуватися. Але потім, як "під козирок" почав. Він не захотів виявитися причетним до звинувачень на адресу Республіканської партії. Це ж ганьба для Америки, що з трибуни в Конгресі повторюються наративи, які розроблені в Кремлі.

У цьому конфлікті позитивну роль зіграв директор ЦРУ Бернс. Він провів кілька секретних нарад із республіканцями, на яких, мабуть, було оприлюднено протоколи кремлівських політтехнологів про те, які наративи навіювати американським політикам. Це був безповоротний удар по групі (трампістів - УНІАН).

Ось така зараз складається сприятлива політична ситуація. Але треба розуміти, що піврічний дефіцит снарядів за тиждень не ліквідувати. Приблизно місяць це займе. І якісь тактичні просування росіян на фронті можуть бути. Але їм доведеться за це платити величезну ціну, життями своїх солдатів.

США повинні були запропонувати Китаю "щось цікаве", а не погрожувати, зазначив експерт / фото REUTERS

КИТАЙ ЯВНО ХОЧЕ ДОМОВИТИСЯ

А що Китай? Ми бачимо, що відносини між Вашингтоном і Пекіном помітно загострюються. Що ви можете сказати про підсумки візиту Блінкена до Сі Цзіньпіна. Хто кого до чого схилив?

Китай підштовхнув Путіна на війну. Він розраховував, що якщо Путін переможе Україну, то це буде настільки колосальною психологічною поразкою США, що стане другим Афганістаном для Сполучених Штатів. І після цього Сі зможе взяти Тайвань голими руками.

Китайці навіть перестрахувалися, влаштувавши угоду між Іраном і Саудівською Аравією. Тобто, заклалися на одну з можливих двох перемог: або Путін перемагає Україну, або Іран своїми терористами перемагає Ізраїль. У будь-якому разі Америка отримує колосальний удар по своєму престижу, і Сі бере Тайвань. Військовим способом він його взяти не зможе. Буде потрібна морська операція на порядок складніша, ніж була висадка в Нормандії. А це неможливо. Немає у Китаю такого морського флоту.

Обидві ці карти провалилися. Адже гігантські досягнення Китаю засновані на заповітах Дена Сяопіна. По-перше, політичних - не засиджуйтеся при владі, міняйтеся через кожні два терміни, і, по-друге, економічних - максимально використовуйте економічні контакти, американські інвестиції та технології. Завдяки їм свого часу сталося "китайське диво": 1,5 мільярда людей було витягнуто зі злиднів, Китай став високотехнологічною державою. І все це було поставлено під сумнів, коли Сі спокусив свої еліти: оберіть мене на третій термін, а я вам поверну Тайвань. Зараз він бачить, що Тайвань не повернути. Сі це зрозумів після звернення Байдена до нації 10 жовтня, коли той сказав буквально нашими словами, що вороги свободи атакують дві країни вільного світу - Ізраїль і Україну, і що США не дозволять. Тоді Байден послав авіаносці на Близький Схід і якраз вніс той закон про допомогу, який застряг на півроку. У підсумку Сі полетів до Сан-Франциско, де заявив, що возз'єднання з Тайванем можливе тільки мирними засобами в доступні для огляду історичні терміни.

Зараз Китай явно хоче домовитися. Але Блінкен не зміг повторити подвиг Кіссінджера, який 61-го року приїхав до Пекіна та фактично перевербував на свій бік Китай у Холодній війні. Китаю потрібно було запропонувати щось цікаве, а Блінкен почав погрожувати.

Можливо, і були такі пропозиції.

Я б на місці Блінкена підвів Сі до розмови: "Давайте краще подумаємо про мир після того, як Росія програє. Фактично залишаться дві наші держави - США і Китай, і як ви будете розбиратися з північними варварами?". Наприклад, що США готові сприйняти Сибір та Арктику як зону стратегічного впливу Китаю. Китайці чекали таких розмов, але Блінкену забракло тонкощів на це.

Новини партнерів
завантаження...
Ми використовуємо cookies
Погоджуюся